Borowina lecznicza – zastosowanie. Jak działają plastry i pasta z borowiny?

Borowina lecznicza na dłoniach.
Fot. amesy / Getty Images
Borowina lecznicza ma wszechstronne zastosowanie. Stosuje się ją do kuracji niwelującej bóle kręgosłupa i stawów. Jeśli chodzi o to, jakie efekty daje borowina lecznicza, jej działanie prozdrowotne wykorzystuje się w wielu uzdrowiskach. Zabiegi z użyciem tego naturalnego składnika można wykonać nawet w domu.

Borowina lecznicza jako plastry jest stosowana do okładów uśmierzających ból o różnym nasileniu. To również doskonały kosmetyk – ujędrnia skórę, dzięki czemu niweluje zmarszczki czy cellulit. Kąpiele w borowinie leczniczej, za sprawą jej cennych właściwości, są naturalnym źródłem zdrowia.

Co to jest borowina lecznicza?

Borowina lecznicza to rodzaj torfu, który wytworzony jest z masy roślinnej. Powstaje w środowisku wilgotnym. Jej złoża znajdują się w Europie Środkowej i Wschodniej, w tym również w Polsce. Od połowy XIX wieku ten naturalnie pozyskiwany surowiec stosuje się do kąpieli leczniczych w sanatoriach. Współcześnie zabiegi z użyciem borowiny leczniczej, które pielęgnują urodę, w tym wygląd skóry, można spotkać w wielu salonach kosmetycznych. W naturalnej postaci borowina ma grube ziarna. Dopiero po zmieszaniu z wodą nadaje się do zabiegów upiększających i leczniczych.

Borowina lecznicza – właściwości

Ze względu na swoje naturalne pochodzenie, borowina lecznicza ma właściwości prozdrowotne. To źródło cennych soli mineralnych i kwasów organicznych. W jej składzie znajdują się pektyny, kwasy huminowe i fulwonowe, bituminy, garbniki, enzymy, celuloza i krzemionka. Borowina lecznicza zawiera też liczne sole mineralne, niezbędne do prawidłowej pracy organizmu, czyli np. żelazo, wapń, potas.

Substancje organiczne i nieorganiczne sprawiają, że borowinę stosuje się w wielu sytuacjach – kwasy huminowe jako naturalne oksydanty odpowiadają za dokładne oczyszczenie, dogłębne nawilżenie, odmłodzenie i odbudowę tkanek, dlatego borowina jest głównym składnikiem wielu zabiegów upiększających. Wraz z innymi substancjami zawartymi w składzie borowiny (krzemionka, aminokwasy, żywica) otrzymujemy doskonały preparat o właściwościach przeciwzapalnych, bakteriobójczych i wspomagających leczenie dolegliwości bólowych stawów oraz kręgosłupa.

Zobacz film: Z czego zrobione są kosmetyki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Borowina lecznicza – zastosowanie

Jeśli chodzi o możliwości, jakie daje borowina lecznicza, zastosowanie jej zarówno w przypadku leczniczym, jak i kosmetycznym daje świetne rezultaty. W zależności od celu, do jakiego chce się ją użyć, można wybrać jeden z kilku wariantów:

· Plastry – są odpowiednie do stosowania w domu i w gabinetach leczniczych (rehabilitacyjnych). Borowina lecznicza jako plastry przeznaczona jest do leczenia stanów zapalnych i bólowych (szczególnie zapalenie stawów), regeneracji skóry czy niwelowania obrzęków. Plastry jednorazowe stosuje się w formie ciepłych okładów. Jak je używać? Wystarczy zanurzyć plaster w gorącej wodzie przez około 15 min, by uzyskał temperaturę przynajmniej 40˚C. Po zdjęciu opakowania, plaster przykłada się w wybrane miejsce, dociska całą powierzchnią do ciała i przykrywa ręcznikiem lub kocem w celu zachowania ciepła. Taki okład powinien trwać przynajmniej 30 minut. Zabiegi z użyciem plastrów można przeprowadzać codziennie w serii 10- lub 15-dniowej.

· Pasta – używana do okładów i kąpieli zawiesinowych w domu lub w profesjonalnym gabinecie. Borowina lecznicza jako pasta wykorzystywana jest w kuracji przeciwzapalnej (stawów czy skóry), na obrzęki, bóle lub problemy dermatologiczne. W formie okładów należy ogrzać pastę do temperatury 39˚C w kąpieli wodnej z użyciem gorącej wody. Pastę nakłada się na ciało tak, aby warstwa miała maksymalnie 1 cm. Wybrany fragment ciała owija się folią, ręcznikiem lub kocem. Okład pozostawia się na minimum 30 min, choć można go przedłużyć do 1 godziny. Pastę po zabiegu usuwa się za pomocą strumienia ciepłej wody. Kąpiel zawiesinowa z użyciem borowiny to mieszanka wody z 1-3 kg pasty. Mieszanina nie powinna mieć wyższej temperatury niż 39˚C. Kąpiel trwa około 15 min.

· Sole – borowinę leczniczą wzbogaca się innym substancjami, tworząc specjalną sól, którą można stosować do ogrzewania zimnych stóp (poprawia krążenie krwi). Taki preparat znajdzie zastosowanie także w kąpieli lub okładach.

· Solanki – czyli kąpiele solankowe z dodatkiem borowiny i innych aktywnych składników (np. koenzymu Q10, kofeiny) mają właściwości pielęgnacyjne. Zabieg jest pomocny w likwidowaniu oznak starzenia czy cellulitu, poprawia jędrność i ukrwienie skóry. Wystarczy 2 razy w tygodniu dodać do wody jedną nakrętkę solanki.

· Preparaty do kąpieli – można je kupić w formie koktajlu, żelu, mydła czy szamponu. Borowina lecznicza w kąpieli działa leczniczo (przeciwbólowo, przeciwzapalnie) oraz dba o zdrowy wygląd skóry (pobudza krążenie, ujędrnia, wygładza i odbudowuje tkanki).

Borowina lecznicza – przeciwwskazania

Na zabiegi z borowiny leczniczej nie powinny decydować się osoby wrażliwe na ciepło, z silnymi stanami zapalnymi, problemami z układem krążenia, ogólnym osłabieniem, z uszkodzoną skórą (rany lub oparzenia), nowotworami, problemami z tarczycą i ciśnieniem. Ze względu na brak informacji dotyczących działań niepożądanych, takie zabiegi nie są polecane dla kobiet w ciąży i w trakcie okresu karmienia.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości