Zestaw majsterkowicza dla dzieci składa się zazwyczaj z różnych “zabawkowych” narzędzi, takich jak młotek, gwoździe, kombinerki, piła, klucz francuski itp. Dzieci, szczególnie mali chłopcy, bardzo lubią naśladować to, co na co dzień robi tata lub dziadek w warsztacie. Drewniany zestaw majsterkowicza będzie również świetnym prezentem dla dziecka.
Content: Zestaw majsterkowicza dla dzieci jest dostępny w większości sklepów z zabawkami. Istnieje wiele różnych wersji takiego zestawu, które wykonane są z różnego rodzaju materiałów. Najbardziej trwały będzie drewniany zestaw majsterkowicza – jego elementy są o wiele bardziej solidne od plastikowych. Ceny zestawu majsterkowicza są różne, w zależności od ilości elementów i materiałów, z jakich został wykonany. Wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.
Zestaw majsterkowicza – z czego się składa?
Zestaw majsterkowicza dla 2-latka będzie świetnym pomysłem na prezent – na urodziny, święta lub po prostu bez okazji. Składa się on zazwyczaj z kompletu narzędzi do zabawy: kluczy, imadła, wkrętarki, śrubek i nakrętek, przyczepki, ścianki narzędziowej i blatu. W takich zestawach często można spotkać również samochodziki, miarki, ołówki, a nawet zabawkowe dłuta. Zazwyczaj do zestawu małego majsterkowicza dołączone jest jakieś zadanie, które maluch może wykonać za jego pomocą – może to być np. skrzynka do skręcenia, pojazd do złożenia lub domek do zbudowania. Zestawy takie najczęściej są dostępne od 2. lub 3. roku życia, ze względu na ryzyko połknięcia małych elementów, np. śrubek. Zestaw majsterkowicza dla 3-latka może być bardziej zaawansowany i zawierać więcej elementów lub trudniejsze zadania. Cały zestaw, bez względu na wielkość, ilość elementów czy tworzywo, z jakiego został wykonany, jest zazwyczaj zamknięty w praktycznej walizce.
Zestaw majsterkowicza dla dzieci – wspomaga rozwój
Dzieci bawiące się zestawem majsterkowicza mają niesamowitą okazję do stymulowania swojego rozwoju poprzez zabawę. Przede wszystkim uczą się poprzez naśladowanie tego, co mogą zobaczyć, gdy członkowie rodziny majsterkują w swoich warsztatach. Zestaw majsterkowicza nauczy je więc do czego służy piła, młotek, śrubki, nakrętki, różnego rodzaju klucze, śrubokręty i tym podobne. Najlepsza sytuacja jest wtedy, kiedy tata, dziadek lub starszy brat bawią się takim zestawem razem z maluchem. Wtedy pod kierunkiem osoby dorosłej mały człowiek może odkrywać zastosowania różnych narzędzi. Wydaje się, że zestaw majsterkowicza zainteresuje głównie chłopców. Jednak okazuje się, że wiele dziewczynek lubi bawić się “męskimi” zabawkami. Należy im pozwolić się nimi bawić, aby uczyć je od małego, że jeśli mają ochotę, mogą zajmować się również zabawami typowo chłopięcymi. Taka aktywność poszerza horyzonty i oducza stereotypów.
Zabawa zestawem majsterkowicza pozwala dopasowywać do siebie kształty – np. śrubki do nakrętek lub nawet kształty narzędzi do ich miejsca w walizce czy pudełku. “Majsterkowanie” za pomocą takiego zestawu pozwala na ćwiczenie rozwoju psychomotorycznego – dziecko chwyta różne elementy, dokładnie poznaje ich strukturę poprzez dotyk. Taki zestaw pomaga również w nauce kształtów oraz kolorów. Dzięki niemu maluch poznaje nowe słowa i ćwiczy ich wymowę – np. “śrubka”, “wkrętarka”, “klucz francuski” itp. Kształtowane będą również zdolności manualne dziecka. Drewniany zestaw majsterkowicza ćwiczy takie cechy, jak dokładność, precyzja, spostrzegawczość, umiejętność wyciągania wniosków lub nawet czytania prostych, obrazkowych instrukcji obsługi.
Wspólna zabawa, nie tylko za pomocą zestawu majsterkowicza , ma aspekt emocjonalny. Dziecko buduje więź emocjonalną z tatą lub dziadkiem. Gdy poświęca się dziecku czas, ono czuje się kochane, ważne i nabiera wiary w siebie bo np.udało się mu samodzielnie skręcić skrzynkę lub złożyć samochodzik. Każdy taki sukces malucha powinien być odpowiednio pochwalony i podziwiany.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN