28. tydzień ciąży – który to miesiąc? Jaka jest waga dziecka? Co jeszcze wydarzy się przez najbliższych kilka tygodni? Wszystkie mamy w tym czasie zadają sobie takie same pytania, a my spróbujemy teraz na nie odpowiedzieć!
28. tydzień ciąży – który to miesiąc?
28. tydzień to 7. miesiąc ciąży. Jesteś już w 3. trymestrze – trudnym i wymagającym dla mamy. Dziecko szybko przybiera na wadze, w związku z czym będziesz odczuwała coraz wyraźniejsze dolegliwości kręgosłupa, puchnięcie nóg i zmęczenie. 7. miesiąc ciąży będzie trwał do 31. tygodnia.
28. tydzień ciąży – waga dziecka i waga mamy
Waga dziecka w 28. tygodniu Twojej ciąży powinna wynosić ponad kilogram – według norm: ok. 1200 gramów. Długość dziecka to już niemal 40 cm! Pamiętaj, że Twój maluszek może być większy lub mniejszy – odpowiadają za to indywidualne predyspozycje. Najważniejsze, aby dziecko było zdrowe!
28. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?
Proporcje dziecka są już niemal idealne – teraz tylko przybiera na wadze i rośnie. Z czasem, kiedy tkanki tłuszczowej będzie coraz więcej, skóra dziecka zacznie się wygładzać. Jego mózg intensywnie się rozwija, a pomagają mu w tym wszystkie bodźce z otoczenia. Warto zatem, aby do dziecka mówić, czytać mu bajki i włączać muzykę. Warto również dostarczać dziecku różnych bodźców smakowych – Twoje dziecko rozróżnia już smaki! Maluch jest czuły również na światło.
Na główce dziecka wyrastają włoski, które jednak wypadną po porodzie. Niektóre dzieci rodzą się zupełnie łyse. Dziecko ćwiczy wciąż swoje płuca poprzez połykanie wód płodowych.
USG, wcześniak, twardy brzuch, ruchy dziecka – czym martwi się mama w 28. tygodniu ciąży?
Kobiety w ciąży, zwłaszcza w pierwszej, często niepokoją się wieloma rzeczami. Najczęściej zmartwienia są bezpodstawne, jednak zawsze, kiedy czujesz, że dzieje się coś „nie tak”, powinnaś skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. To na pewno Cię uspokoi i pozwoli spokojnie cieszyć się kolejnymi tygodniami ciąży.
28 tydzień. ciąży a USG
Pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży lekarze zalecają wykonanie kolejnego już badania USG. Podczas badania lekarz ocenia rozwój płodu, a także jego położenie. Dowiesz się, czy dziecko rozwija się prawidłowo czy ilość płynu owodniowego jest właściwa.Wszystkie te informacje są bardzo ważne! Jeżeli jeszcze nie jesteś umówiona na badanie, zrób to koniecznie!
28. tydzień ciąży – wcześniak
Z różnych przyczyn, niekiedy zależnych od mamy, a innym razem zupełnie nie, na świecie pojawiają się wcześniaki. Termin przed porodem, zwłaszcza kilkanaście tygodni za wcześnie, jest bardzo niebezpieczny dla dziecka. Jednak trzeba wiedzieć, że takie sytuacje się zdarzają, a dziecko w 7. miesiącu ciąży ma już duże szanse na przeżycie, wynoszą one ponad 90%. Zagrożenie jednak pojawia się gdzie indziej: dziecko nie ma jeszcze w pełni wykształconych wszystkich narządów.
28. tydzień ciąży – twardy brzuch
Twardy brzuch w ciąży, zwłaszcza zaawansowanej, a więc w 3. trymestrze, to zupełnie naturalne zjawisko. Powodem takiego stanu rzeczy są skurcze przepowiadające. Jeżeli jednak skurcze występują zbyt często, a ich intensywność się wzmaga, należy skonsultować się z lekarzem. W sytuacjach, kiedy dodatkowo zaobserwujesz plamienie, powinnaś pojechać do szpitala. Odpowiednie leki mogą zahamować nadmierne skurcze macicy. Jeżeli natomiast skurcze pojawiają się co jakiś czas, nie trzeba się martwić. Zaleca się wtedy odpoczynek. W tym okresie należy również zrezygnować z dużego wysiłku fizycznego, który mógłby spowodować przedwczesny poród.
28. tydzień ciąży – ruchy dziecka
Dziecko w tym czasie sporo się rusza. Ma coraz mniej miejsca, więc każdy jego ruch jest dla Ciebie wyczuwalny. Dziecko zmienia pozycje kilka razy w ciągu dnia. Dużo rusza głową, rękami i nóżkami. Niektóre ruchy mogą być dla Ciebie bolesne. Z łatwością ruchy wyczuje również tata dziecka, kładąc swoją dłoń na brzuchu mamy.
Kilka cennych rad dla mamy w 28. tygodniu ciąży
1. Zwracaj szczególną uwagę na to, co jesz i pijesz. Unikaj używek – nawet najmniejsza ich ilość może bardzo negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka, zwłaszcza na jego układ nerwowy.
2. Dbaj o swoją kondycję. Wykonywanie nawet najprostszych ćwiczeń sprawi, że poród będzie łatwiejszy.
3. Jeżeli nie jesteś jeszcze zapisana do szkoły rodzenia – najwyższy czas to zrobić.
4. O ile nie ma przeciwwskazań medycznych, nie unikaj seksu.
5. Wypełniaj wszystkie zalecenia lekarza i nie ignoruj badań, na które Cię kieruje.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN