C: Odpowiedzi na pytanie – co na śniadanie dla rocznego dziecka, nie trzeba szukać w książkach. Niemal na każdym blogu prowadzonym przez młodą mamę znaleźć można przepisy na zdrową kaszkę dla malucha, czy instrukcję, jak przygotować pyszną pastę na kanapkę.
Co na śniadanie dla rocznego dziecka?
Roczne dziecko potrzebuje sporej dawki energii, która pomaga w prawidłowym rozwoju. Przykładowo, pierwsze śniadanie dla rocznego dziecka powinno pokrywać 25 proc. dziennego zapotrzebowania na energię (drugi posiłek - 10 proc. dziennego zapotrzebowania na energię). W wielu przypadkach głównym składnikiem diety dzieci po ukończeniu 1. roku życia jest mleko matki, z którego nie warto rezygnować, biorąc pod uwagę jego wartość odżywczą. Proponowane dziecku posiłki stanowią wówczas uzupełnienie diety. Z drugiej strony, należy pamiętać, że wprowadzanie do diety dziecka nowych produktów zapoznaje go z nowymi smakami. Dlatego już od początku warto uczyć dzieci jedzenia zdrowych posiłków. Podając brzdącom słodkie bułeczki czy drożdżówki z wysoką zawartością cukrów prostych, można doprowadzić do tego, że w przyszłości nie będą chciały jeść niczego innego.
Odpowiedź na pytanie – co na śniadanie dla rocznego dziecka – jest bardzo prosta: zdrowe, pełnowartościowe produkty będące źródłem białka, węglowodanów, tłuszczu (przede wszystkim nienasyconych kwasów tłuszczowych), błonnika, składników mineralnych i witamin. Ponadto produkty służącego do przygotowania śniadania dla rocznego dziecko powinny być wolne od pestycydów, antybiotyków, nie mogą być modyfikowane genetycznie, czyli powinny pochodzić z ekologicznych gospodarstw. Ekologiczne jajka, mięso, warzywa i owoce sprzedawane są w sklepach ekologicznych (stacjonarnych i internetowych) i nie tylko, dostęp do nich jest dziś bardzo ułatwiony.
Śniadanie rocznego dziecka może zawierać:
· pełne ziarna zbóż – w pieczywie, płatkach owsianych, orkiszowych, kaszce kukurydzianej,
· warzywa – najlepiej sezonowe, ze sprawdzonego źródła,
· owoce – wskazane są owoce sezonowe, wprowadzenie do diety cytrusów wymaga ostrożności,
· orzechy, nasiona – zmielone na mąkę, trzeba je wprowadzać do diety powoli, aby można było sprawdzić, czy dziecko ma alergie na tego typu produkty,
· jajka – 2-3 razy w tygodniu,
· nabiał – np. jogurty, serki twarogowe,
· wędliny – najlepiej chude i tylko z mięsa ze zwierząt hodowanych w warunkach ekologicznych.
Śniadanie dla rocznego dziecka - na ciepło
Wbrew pozorom przygotowanie posiłku dla malucha nie trwa długo. Przyrządzenie pysznego śniadania dla rocznego dziecka nie wymaga korzystania z trudnych przepisów . Proste dania też mogą być smaczne i zdrowe.
Przykładem śniadania na ciepło jest kasza jaglana z jabłkiem . Do jej przygotowania potrzebne są następujące składniki:
· 2 łyżki kaszy jaglanej,
· 1 łyżka zmielonych ziaren amarantusa,
· 1 słodkie jabłko,
· 1¼ szklanki wody,
· olej lniany – kilka kropli.
Opłukaną kaszę jaglaną sparzyć wrzątkiem, następnie dodać do niej zmielony amarant. Wszystko zalać wodą i doprowadzić do wrzenia. Po zmniejszeniu ognia gotować pod przykryciem do momentu, aż kasza będzie miękka (czyli 15 – 20 minut). W połowie gotowania dodać obrane i pokrojone jabłko, które ok. 10 minut po zakończeniu gotowania trzeba zblendować z kaszą. Przed podaniem dodać kilka kropel oleju lnianego.
Dobrym pomysłem na śniadanie dla rocznego dziecka są też naleśniki z kakao . Do ich przygotowania potrzebne są:
· 250 ml mleka,
· 100 g mąki,
· 1 łyżeczka kakao,
· 1 jajko,
· 1 łyżeczka miodu,
· 1 łyżeczka oleju rzepakowego,
· 2 łyżeczki serka naturalnego niesłodzonego,
· 1 banan.
Mleko, mąkę, kakao, jajko i miód zmiksować na gładką, rzadką masę. Naleśniki (z podanych składników powinno wyjść 8 sztuk) smażyć na średnim ogniu. Powinny być cienkie. Gotowe placki posmarować serkiem naturalnym i na to nałożyć rozgnieciony widelcem banan.
Śniadanie dla rocznego dziecka - na zimno
Przykładem śniadania dla dziecka, które świętowało już pierwsze urodziny, są kanapki z ciemnego pieczywa . Można je przygotowywać z różnego rodzaju pastami np. z ciecierzycy. Aby maluch mógł cieszyć się smakiem takiej pasty, potrzebne są:
· 1 szklanka moczonej przez noc ciecierzycy,
· cebula,
· ząbek czosnku,
· 1 łyżka oleju rzepakowego,
· natka pietruszki,
· sok z cytryny.
Ciecierzycę przesypać do garnka, gotować przez 60 minut. Po tym czasie do garnka dorzucić cebulę, czosnek, pietruszkę i gotować kolejne 30 minut. Następnie wszystkie składniki dokładnie zblendować i na koniec dodać kilka kropli soku z cytryny i olej rzepakowy.
Pastę można przygotować również z pomidorów (2 sztuki), które należy obrać i pokroić w drobną kostkę. Dodać do nich przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku, posiekane listki bazylii (kilka listków) i zmielone pestki słonecznika (4 łyżeczki). Wszystkie składniki rozgnieść widelcem i nakładać na pieczywo.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN