Macierzyństwo to wyjątkowy czas. Związany jest z rozmaitymi emocjami, nowymi doświadczeniami oraz obowiązkami. Każdy rodzic indywidualnie podchodzi do kwestii narodzin i wychowania dziecka. Czy na to wszystko wpływa również otoczenie i miejsce, w którym żyjemy? Jak wygląda macierzyństwo w innych krajach?
Zobacz także: Wskazania do cesarki - planowe i nagłe
Możliwość wyboru porodu
Polki w większości przypadków rodzą dzieci metodą naturalną. Lekarze decydują się na cesarskie cięcie wyłącznie w określonych przypadkach, kiedy naturalna metoda z przyczyn medycznych jest utrudniona lub niemożliwa. Kobieta może zdecydować się na lekarza prywatnego i wówczas wybrać "cesarkę", której koszty pokrywa z własnej kieszeni.
Kwestia narodzin dziecka w wielu miejscach na świecie wygląda inaczej. W Republice Południowej Afryki odwrotnie, niż w Polsce narzucany jest wybór porodu chirurgicznego.
W RPA nie ma naturalnego sposobu rodzenia dzieci. W tym kraju propaguje się cesarskie cięcie, dlatego też wróciłam do Polski, aby urodzić naturalnie.
- opowiada mama trójki dzieci Aleksandra Janse van Rensburg.
Poród i prowadzenie ciąży jest niezwykle ważnym procesem w życiu przyszłych mam. W Polsce kobiety w tym czasie są pod stałą opieką lekarza prowadzącego. W czasie regularnych wizytmają przeprowadzane specjalistyczne badania.
W Danii odchodzi się od jednak od częstych wizyt kontrolnych. W czasie rozwoju dziecka w brzuchu matki kobietą w większości zajmuje się nie lekarz, a siostra położna.
W Polsce miałam robionych bardzo dużo badań. To dawało mi poczucie bezpieczeństwa. W Danii odchodzi się od tego. Wielkość dziecka potrafiła być określana za pomocą zwykłego centymetra, kiedy miałam mierzony obwód brzucha...
- komentuje Agata Dąbrowska mama dwójki dzieci urodzonych w Danii.
Zobacz także: Zachowania rodziców, które ranią dziecko na całe życie
Metody wychowawcze
Istnieje wiele metod wychowywania dzieci. Część rodziców stawia na sztywne zasady i stałą kontrolę rodzicielską, inni wybierają model bezstresowego dzieciństwa. W wielu państwach europy jak np. w Szwajcarii, preferowany jest model szybkiej samodzielności pociech. Od najmłodszych lat przedszkola stosują zabawy, w których najmłodsi muszą sami radzić sobie z pierwszymi, napotkanymi problemami. W kontekście wychowania, polskie matki uznawane są natomiast za nadopiekuńcze.
W Polsce jesteśmy bardzo przewrażliwione jeśli chodzi o dopilnowywanie dzieci i szczegółów. W Szwajcarii musiałam się tego oduczyć.
- wspomina Aleksandra Janse van Rensburg.
Więcej:
- Co to znaczy, że dziecko jest źle wychowane?
- Co zrobić, kiedy dziecko nie zaczyna mówić?
- Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie? Radzi Alicja Długołęcka