Delikatna skóra dziecka wymaga szczególnej ochrony przed szkodliwym działem słońca. O tym, jaki wybrać filtr na dachu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z farmaceutą i blogerem Marcinem Korczykiem. Czym różnią się filtry mineralne od chemicznych i które z nich są lepsze? Jak czytać skróty znajdujące się na opakowaniach?

  Emigracja zarobkowa to symbol naszych czasów. Od kiedy weszliśmy do Unii Europejskiej, rodziców, którzy decydują się na wyjazd z kraju jest coraz więcej. Pozostawione w Polsce dzieci doczekały się już miana „eurosierot”. Co czują dzieci pozostawione przez rodziców? Jak taka sytuacja wpływa na ich rozwój? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog dziecięcą Aleksandrę Piotrowską. "Rozłąka jest do nie do odrobienia" - alarmuje psycholog

  Już dziś rozpoczynają się wakacje. Wyjazd nad morze dla wielu osób jest najlepszym sposobem na spędzenie urlopu. Kąpiele w ciepłej wodzie, opalanie się na słońcu i słuchanie szumu fal to przepis na udany odpoczynek. Co zabrać ze sobą na plażę, żeby spędzić ten czas jak najlepiej? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  Dzieci z natury rodzą się prawdomówne. Jednak w pewnym momencie odkrywa ono kłamstwo. O tym dlaczego dzieci kłamią i jak w takiej sytuacji powinni reagować rodzice, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dr Ewą Jarczewską-Gerc, psychologiem z Uniwersytetu SWPS oraz Sylwią Anderson-Hanney, trenerką umiejętności wychowawczych.

  Co zrobić z rozhisteryzowanym dzieckiem? Jest to trudna i kłopotliwa sytuacja zwłaszcza dla rodzica. Jak można pomóc uspokoić się dziecku? Kiedy to mija? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psycholog dziecięcą Monikę Perkowską, Agnieszkę Stążkę - Gawrysiak, ekspertkę Self – Reg oraz Kamilę Szczawińską, mamę 10-letniego Julka i 8-letniej Kaliny.

  Prezent na Dzień Dziecka - jak trafić w dziesiątkę? Jaki prezent wybrać dla 2 latka, a jaki dla 10 latka? Jeżeli jeszcze nie przygotowaliście prezentów dla swoich maluchów, Anna Nowak-Ibisz w studiu Dzień Dobry TVN podpowiedziała jakie podarunki, mogą sprawić radość dzieciakom. Jakie gadżety są modne w tym sezonie i będą idealne jako prezent na dzień dziecka?

  Kłopoty z płodnością w Polsce ma co szósta, a być może już co piąta para w wieku rozrodczym. Bezpłodność to często nie tylko problem fizjologiczny, lecz także psychologiczny. Czy można długotrwale starać się o dziecko, nie wpadając w obsesję? Kiedy para zmagająca się z bezpłodnością potrzebuje pomocy psychologicznej? W studiu Dzień Dobry TVN na temat rozmawialiśmy z Anną Wietrzykowską, psycholog niepłodności oraz z Izabelą Dembińską, położną.

  Relacje rodziców z dziećmi są bardzo ważne i mają ogromne znaczenie. Aby były jak najlepsze, należy je budować na silnych fundamentach wzajemnego porozumienia i szacunku. Szczególnym i wyjątkowym związkiem z psychologicznego punktu widzenia jest związek matki z córką. Z jakimi problemami wiąże się ta relacja? Co robić by była idealna?

  Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Dla dzieci to czas odpoczynku od obowiązku szkolnego. Przed rodzicami logistyczne zadanie: jak mądrze zagospodarować dziecku czas? Tak, by całych wakacji nie spędziły przed ekranami telewizorów, komputerów czy telefonów... W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to psycholog dziecięcą Monikę Perkowską, Katarzynę Pijanowską, trenerkę efektywnego uczenia się i Olgę Franckiewicz, organizatorkę kolonii.

  Macierzyństwo to wyjątkowy czas. Związany jest z rozmaitymi emocjami, nowymi doświadczeniami oraz obowiązkami. Każdy rodzic indywidualnie podchodzi do kwestii narodzin i wychowania dziecka. Czy na to wszystko wpływa również otoczenie i miejsce, w którym żyjemy? Jak wygląda macierzyństwo w innych krajach?

  Czym jest coparenting? Odpowiedzmy na to pytanie w skrócie: kobieta i mężczyzna, którzy nie są ze sobą w związku, mogą nawet się nie znać, umawiają się ze sobą, że zostaną rodzicami i wychowają wspólnie dziecko. Jak coparenting wygląda w świetle prawa? Czy jest legalny? Jakie są jego wady i czy istnieją jakiekolwiek zalety? O coparentingu rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN.

  Czym jest mleko następne i jak wybrać najlepsze? W studiu Dzień Dobry TVN o mleku, które włączamy do karmienia dzieci po pierwszych sześciu miesiącach, gdy matka nie może karmić własnym pokarmem, opowiedział nam dr hab. n. med. Jan Mazela, prof. UMP, pediatra, neonatolog.

  Cała Polska żyje dokumentem braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”. Wielu rodziców zastanawia się, czy jego dziecko może czuć się bezpieczne? Praktycznie w każdym polskim domu dyskutuje się o tym, czy nasze dzieci również mogłyby stać się ofiarą przemocy seksualnej. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Monikę Mrozowską, mamę trójki dzieci oraz psycholog dziecięcą Magdalenę Chorzewską.

  Porządek w pokoju dziecka, zwłaszcza po dobrej zabawie, pozostawia wiele do życzenia. O tym, jak nakłonić dzieci do sprzątania w swoich pokojach, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Lidią Piechotą, dziennikarką, która ma 6-letniego syna i Sylwią Anderson-Hanney, trenerką umiejętności wychowawczych, która ma 6 dzieci.

  Już niedługo koniec roku szkolnego, a więc wakacje. To także czas, kiedy uczniowie i rodzice podejmują decyzje o zmianie szkoły. O tym, w jakich okolicznościach warto to zrobić, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Edytą Plich, mamą czterech synów i Dyrektor Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży oraz Danutą Kozakiewicz, Dyrektor szkoły Podstawowej nr 103 w Warszawie.

  Kiedy dzieci dorastają, idą do przedszkola i nabywają pierwsze znajomości, nie chcą już spędzać wolnego czasu tylko z mamą i tatą. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się tzw. „nocowanki”, czyli nocowanie poza domem, u przyjaciół. Kiedy dzieciaki są gotowe na piżama party? W studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym z psycholog dziecięcą Martą Żysko-Pałubą oraz Kają Śródką – mamą 5-letniego Teodora oraz Michałem Będźmirowskim – tatą 5-letniego Bruna.

  Rodzice dają dzieciom przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, uczą dziecko życia i postrzegania całego świata, pokazuje jak należy postępować i jakim być człowiekiem. A co się dzieje w sytuacji, gdy dziecko zamiast otrzymywać miłość i bezpieczeństwo, dostaje od rodziców zupełnie coś innego? O zachowaniach, które ranią dzieci w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z psycholog dziecięcą Martę Bąkowską.

  Sezon rowerowy w pełni. W weekendy chętnie wybieramy się na rodzinne wycieczki rowerowe. Starsze dzieciaki jeżdżą na własnych rowerach, te młodsze, często podróżują w fotelikach przymocowanych do rowerów rodziców. Na dachu Dzień Dobry TVN adwokat Eliza Kuna wyjaśniła nam, na co zwrócić uwagę, by taka przejażdżka rowerowa była bezpieczna i nie skończyła się mandatem.

  Bajki czy­tane przez rodzi­ców to dla wielu osób jed­no z bar­dziej roz­czu­la­ją­cych wspo­mnień. Te chwile nie tylko zapa­dają w pamięć dziecka, są rów­nież ważne dla jego roz­woju. Od kiedy czy­tać dziecku bajki na dobra­noc? Jakie tytuły wybrać? Jaka pora dnia jest naj­lep­sza na wspólne czy­ta­nie? Te pyta­nia towa­rzy­szą nie tylko świeżo upie­czo­nym rodzi­com, ale i tym, któ­rzy dopiero spo­dzie­wają się pocie­chy.

  Praca domowa to dalszy ciąg nauki szkolnej, która ma na celu przygotowanie dziecka do samokształcenia. Odrabianie lekcji, to jeden z pierwszych poważnych obowiązków każdego dziecka. Czasami pracy domowej jest tak dużo, że rodzice wyręczają swoje pociechy w wykonywaniu zadań. Niestety nie jest to dobra praktyka. Zadaniem rodziców jest wspomaganie dziecka w codziennym jego wykonywaniu, ale nie wyręczanie go tym obowiązku! O tym, jak uczyć się efektywnie w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Katarzyną Pijanowską, trenerką efektywnego uczenia się oraz z Edytą Plich, mamą czwórki dzieci, dyrektor towarzystwa inteligentnej młodzieży.

  Rozmowa z dorastającym dzieckiem jest wyzwaniem dla każdego rodzica. Jak rozmawiać z dzieckiem i jak układać z nim relacje? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Magdę Modrą-Krupską, mamę 13-letniej Mii i 4-letniej Lei, Monikę Mrozowską, mamę 16-letniej Karoliny, 9-letniej Jadzi i 5-letniego Józka oraz psycholog dziecięcą Justynę Korzeniewską.

  Wyprawka dla noworodka. Przygotowanie wyprawki to ogromne wyzwanie – szczególnie dla osób, które zostają rodzicami po raz pierwszy. Szeroka oferta w sklepach oraz ogromna ilość produktów sprawiają, że przyszli rodzice mogą czuć się nieco zdezorientowani. Istotne w wyprawce dla noworodka są nie tylko ubranka, ale też kosmetyki i urządzenia, które mogą usprawnić opiekę nad dzieckiem.

  Pójście do przedszkola to jeden z przełomowych momentów w życiu dziecka. Po raz pierwszy znajdzie się ono poza domem na kilka godzin, pozbawione towarzystwa rodziców. Wiele maluchów szybko akceptuje nową sytuację i łatwo przyzwyczaja się do zaistniałych warunków. Czasem jednak adaptacja dziecka w przedszkolu trwa nieco dłużej. Jak pomóc mu przystosować się do zmian?