Przygotuj dziecko na pierwsze kolonie. Czym się kierować przy wyborze letniego wypoczynku?

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Łukasz Zagórski
Jak zorganizować pierwsze kolonie?
Jak zorganizować pierwsze kolonie? Dzień Dobry TVN
wideo 2/2

Już za chwilę rozpoczną się dwumiesięczne wakacje. Wielu rodziców decyduje się na zorganizowane formy wypoczynku dla swoich pociech - kolonie lub półkolonie. Czym kierować się przy wyborze letnich aktywności? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział biegły sądowy ds. turystyki Marek Kamieński.

Pierwsza kolonia dziecka

Za niecały miesiąc rozpoczynają się wakacje, czas więc na wybór aktywności dla naszych pociech. Wielu rodziców decyduje się zorganizowane formy wypoczynku. Jak tłumaczył w Dzień Dobry TVN organizator kolonii i wyjazdów Daniel Kochanowski, udział bierze w nich średnio około 1,5 mln dzieci. Jak przygotować malucha na wyjazd bez rodziców?

- Jeżeli mówimy o pierwszym wyjeździe dziecka na obóz, to odradzałbym forsowanie dziecka do czegokolwiek, czy zmuszanie go do wyboru obozu, który dla nas być może byłby ciekawy, ale dla niego nie jest. Ważne jest, by usiąść z dzieckiem i wspólnie przejrzeć oferty - zaznaczył.

Ekspert radzi, by zrobić też rozeznanie wśród znajomych, których dzieci brały już udział w zorganizowanych wyjazdach. Jak wybrać bezpieczną ofertę? - Każdy organizator powinien być zarejestrowany w Centralnej Bazie Organizatorów Turystyki, poza tym każda forma powinna być zgłoszona w Kuratorium Oświaty - powiedział.

Ponadto obiekty muszą zweryfikowane przez straż pożarną, a organizator powinien zapewnić odpowiednią liczbę wychowawców w stosunku do liczby uczestników.

Wakacyjne aktywności dla dzieci

Jeżeli jednak nie chcemy wysłać dziecka na dłuższy wyjazd, świetną alternatywą mogą być tzw. półkolonie. W studiu Dzień Dobry TVN biegły sądowy ds. turystyki Marek Kamieński opowiedział widzom, czym się charakteryzują. Jak się okazuje, odbywają się zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16/17 w pobliżu miejsca zamieszkania.

- Są dwa rodzaje półkolonii - komercyjne, czyli płacimy oraz państwowe, organizowane przez urzędy miasta, gminy, ośrodki czy parafie, one robią takie półkolonie dla "swoich" dzieci za darmo - powiedział ekspert.

Kto może wziąć udział w tej zorganizowanej formie wypoczynku? - Każde dziecko, które mieszka w tym mieście, [...] lub rodzic mieszka na terenie to wtedy ma za darmo - dodał.

Informację na temat organizowanych półkolonii można odnaleźć najczęściej na stronach szkół, urzędów gminy, zakładów pracy, centrum kultury czy parafii.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Łukasz Zagórski

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości