Parenting

34 tydzień ciąży – który to miesiąc, jaka jest waga dziecka, czyli - wszystko, co musisz teraz wiedzieć

Parenting

Autor:
Adrian
Adamczyk
Sven Meier / EyeEm/Getty Images34 tydzień ciąży

Ósmy miesiąc ciąży to okres trudny, ale i radosny – poród zbliża się wielkimi krokami i wiesz, że już niedługo będziesz mogła przytulić swojego maluszka. Dowiedz się wszystkiego, co powinnaś wiedzieć o tym etapie ciąży, by w pełni świadomie przeżywać ten czas.

34 tydzień ciąży to już ósmy jej miesiąc. Płód jest niemal tak dobrze rozwinięty jak noworodek urodzony w terminie. Kończy się rozwój jego organów wewnętrznych i jest już w zasadzie zdolny do samodzielnego życia. Mimo to maluch wciąż musi ćwiczyć jeszcze odruch oddechowy – poprzez wciąganie do płuc wód płodowych, którymi jest otoczony; oraz odruch ssania – niezbędny, aby mógł jeść mleko mamy bezpośrednio z piersi.

34 tydzień ciąży – waga dziecka

To, ile waży dziecko w 34 tygodniu ciąży, jest oczywiście zależne od wielu czynników. Waga dziecka - norma dla tego etapu to już ok. 2200-2300 gramów. Jeśli chodzi o długość ciała, może wynosić ona nawet pół metra! Maluch ma więc coraz mniej miejsca w brzuchu mamy – mimo że w 34 tygodniu ciąży brzuch ciężarnej osiąga już niemal maksymalne wymiary - zatem ruchy dziecka powoli będą zdawały się być mniej intensywne. Nie oznacza to jednak, że przestajemy je czuć – ich obecność nadal powinna być bowiem wyznacznikiem, że z maluchem wszystko w porządku.

34 tydzień ciąży to etap, w którym dziecko powinno być już odwrócone główką w dół - większość przybiera tę właściwą dla porodu pozycję około 32 tygodnia ciąży. Jeśli jednak w 34 tygodniu ciąży nadal się to nie stało – nie martw się, wciąż istnieje ok. 50 procentowa szansa, że się uda. Warto też zastosować rady doświadczonych położnych. Co więc może zadziałać? Przede wszystkim:

  • ruch – oczywiście w ósmym miesiącu głównie chodzi tu o spacery, jogę dla ciężarnych czy łagodne ćwiczenia, jakie proponują na przykład w szkołach rodzenia
  • ;siadanie tak, by nasze pośladki znajdowały się wyżej niż kolana;
  • unikanie siadania na kości ogonowej;
  • ćwiczenie chodzenia na czworakach;

Nie ma wprawdzie naukowych dowodów na to, że te sposoby na pewno okażą się skuteczne, ale warto spróbować – ruch to zdrowie, a w im lepszej jesteśmy formie, tym większe mamy szanse na fizjologiczny i dobry poród.

34 tydzień ciąży a dolegliwości

Najczęstsze problemy, na jakie narzekają ciężarne na tym etapie, związane są zwykle z rozmiarami brzucha i jego uciskiem na narządy w obrębie jamy brzusznej. Będzie to więc częste parcie na pęcherz oraz zgaga – na tę drugą dolegliwość jest na szczęście kilka łagodnych leków, które mogą być stosowane w ciąży.

Przyszłe mamy skarżą się także, iż 34 tydzień ciąży przynosi dolegliwości związane z przybieraniem na wadze i puchnięciem. W przypadku gdy opuchlizna jest znaczna, należy regularnie mierzyć ciśnienie – współwystępujące puchnięcie i nadciśnienie są bowiem objawami zagrożenia stanem przedrzucawkowym.

34 tydzień ciąży a skurcze

Na tym etapie wciąż jest za wcześnie na skurcze przepowiadające poród. Jednak rozmiary brzucha oraz ruchy dziecka mogą dawać ciężarnej odczucie napiania się brzucha i skurczy macicy – są to tak zwane skurcze Braxtona-Hicksa. Jeśli nie przybierają one na sile i nie są regularne, a przy tym ustępują po zmianie pozycji lub ciepłej kąpieli czy prysznicu, wszystko jest w porządku. Jeśli jednak skurcze stają się bardzo bolesne i powtarzalne – i nie przechodzą po kąpieli – lepiej jechać do szpitala.

34 tydzień ciąży a poród przedwczesny

Jak pokazują badania, w ostatnich dekadach wzrasta odsetek porodów przedwczesnych – naukowcy oceniają, że dzieje się tak w wyniku kilku czynników – m.in. wzrostu średniej wieku rodzących, czy wzrostu odsetka ciąż bliźniaczych (np. w związku z coraz skuteczniejszymi metodami leczenia niepłodności). Poród od 34 tygodnia ciąży określany jest jako późny poród przedwczesny.

Ponieważ dziecko na tym etapie ciąży jest już niemal w pełni rozwinięte, w przypadku przedwczesnego porodu w 34 tygodniu ciąży zdrowy maluszek miałby ogromne szanse na przeżycie, aczkolwiek zgodnie z definicją, wciąż będzie to wcześniak – 34 tydzień ciąży to wciąż o co najmniej 3 tygodnie za wcześnie, by określić, że dziecko urodziło się o czasie. Może mieć ono więc jeszcze nie w pełni wykształcony odruch ssania, co spowoduje, że będzie trzeba karmić je za pomocą sondy lub butelki, ponieważ ssanie piersi będzie dla niego zbyt ciężką pracą.

Poród przedwczesny w 34 tygodniu ciąży nie musi jednak oznaczać końca marzeń o karmieniu piersią. Wprost przeciwnie – mleko mamy, pokarm o idealnym dla dziecka składzie, jest dla przedwcześnie urodzonych maluchów prawdziwym lekarstwem, które znacznie zwiększa ich szansę na prawidłowy rozwój bez infekcji i powikłań.

34 tydzień ciąży jako moment porodu może być też trudny dla układu oddechowego dziecka, który też nie jest jeszcze w pełni wykształcony – jednak większość maluszków jest w stanie samodzielnie oddychać.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Szaleństwo hormonów w ciąży

Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży
Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2876317/

2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17927112

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Sven Meier / EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości