Newsy

39-letnia Brytyjka była w ciąży, gdy... zaszła w drugą ciążę. Jak to możliwe?

Newsy

Co to jest superfetacja

Superfetacja to anomalia, do której dochodzi niezwykle rzadko. Ostatni odnotowano taki przypadek w Wielkiej Brytanii. Rebbeca Roberts spodziewała się jednego dziecka, ale w tym czasie zaszła w kolejną ciążę. Jak to możliwe?

Superfetacja – co to jest?

Superfetacja (łac. superfetatio: "super" – dodatkowy i "fetus" – płód) to inaczej dodatkowe zapłodnienie, a w efekcie dodatkowa ciąża. Zdarza się ona tylko u niektórych kręgowców i polega na zapłodnieniu komórek jajowych owulujących w dwóch następujących po sobie cyklach. Wówczas do jednej zapłodnionej komórki dołącza druga. Jest to niezwykłe, ponieważ podczas ciąży w organizmie kobiety wytwarza się naturalna bariera, której zadaniem jest nie dopuszczać do kolejnych zapłodnień – hormony blokują owulację, a plemniki nie mogą swobodnie przemieszczać się przez szyjkę macicy.

Jeśli jednak mimo ciążowych zmian dojdzie do kolejnego zapłodnienia, mamy do czynienia z anomalią. W macicy rozwijają się wówczas dwa płody w różnym wieku, które różni co najmniej miesiąc.

Dlaczego dochodzi do superfetacji?

Lekarze spierają się co do przyczyn tego zjawiska. Teoretycznie superfetacja jest możliwa podczas pierwszego lub maksymalnie drugiego miesiąca ciąży. Niektórzy lekarze są zdania, że może być skutkiem nieprzerwanej kuracji hormonalnej, która wywołuje jajeczkowanie. Inni z kolei za przyczynę superfetacji uważają pojawienie się owulacji pomiędzy zakończeniem produkcji progesteronu w ciałku żółtym (ciążowym) a pojawieniem się jej w łożysku.

Superfetacja w Wielkiej Brytanii

Do niezwykłej anomalii medycznej doszło w Wielkiej Brytanii. 39-letnia Rebecca Roberts w trakcie ciąży zaszła w kolejną i ostatecznie urodziła bliźnięta. Różnią się jednak od znakomitej większości bliźniąt tym, że nie zostały poczęte w tym samym czasie. Jest to jeden z 14 dotychczas udokumentowanych przypadków superfetacji w historii ludzkości.

Rebbeca była w 12. tygodniu pierwszej ciąży, gdy dowiedziała się o drugiej. Z poprzednich dwóch badań jasno wynikało, że ona i jej partner, 43-letni Rhys Weaver, spodziewają się jednego dziecka. Nie mogli uwierzyć, że zostaną rodzicami bliźniąt poczętych w różnym czasie.

W rozmowie z "Indpendent" Rebecca Roberts przyznała:

Rozmawiałam z lekarką po badaniu USG na temat mojego poprzedniego badania. Pomyślałam, że stało się coś strasznego, ponieważ nic nie mówiła. Potem spojrzała na mnie i zapytała: "Czy wiesz, że spodziewasz się bliźniaków?"

Poród nastąpił 17 września 2020 roku przez cesarskie cięcie. W pierwszej kolejności na świat przyszedł chłopiec – Noah. Dwie minuty po nim urodziła się Rosalie. Była znacznie mniejsza od "starszego brata" i wymagała hospitalizacji. Szpital opuściła po 3 miesiącach, gdy lekarze uznali, że jest już odpowiednio rozwinięta. Obecnie można śledzić losy niezwykłych bliźniąt w mediach społecznościowych.

Zobacz też:

Polacy przytyli w czasie pandemii. Ile kilogramów nam przybyło?

Pogarsza się kondycja psychiczna uczniów. "Częściej odczuwane poczucie osamotnienia, irytacji i braku energii"

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Jakie wydarzenie upamiętnia to święto?

Zobacz wideo: 43-latka z koronawirusem przetransportowana śmigłowcem ze Śląska. W łódzkim szpitalu podłączono ją do płucoserca

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości