Newsy

Powódź 2019. Alerty pogodowe w 13 województwach, fala wezbraniowa na Wiśle

Newsy

Aktualizacja:

Fala wezbraniowa obecnie przechodzi przez Warszawę. Plaże i bulwary są zalane. Sytuacja jest poważna, fala przejdzie następnie przez Bygdoszcz, Toruń i Grudziądz. Czy tym miastom grozi powódź? W których województwach jest najniebezpieczniej? Gdzie możemy spodziewać się burz?

Fala wezbraniowa w Warszawie. Czy Warszawie grozi powódź?

Najgorzej sytuacja wygląda w dorzeczu Wisły. Fala wezbraniowa sprawiła, że zalane są bulwary i plaże. Woda osiągnęła stan około 550 centymetrów - stan ostrzegawczy to 600 centymetrów. 

Wisła płynie z gór do morza. To wszystko, co zabrała Wisła z gór, niesie ze sobą do morza. Teraz fala kulminacyjna jest w Warszawie, potem będzie w Bydgoszczy, w Toruniu, w Grudziądzu. Do początku czerwca ta fala wezbraniowa wpłynie do morza.

Ten nurt morza jest bardzo szybki, wartki. W Warszawie Wisła zalała bulwary, plaże. Policja pilnuje, by nikt nie podchodził do brzegu rzeki.

Tak samo sytuacja może wyglądać w kolejnych miastach.

Na szczęście Wisła jest rzeką nieuregulowaną i ma gdzie wylewać. Najgorzej sytuacja w ostatnich dniach wyglądała w Małopolsce, na Podkarpaciu, na Lubelszczyźnie (...)

Alerty w 13 województwach

Prognoza pogody . IMGW wydał ostrzeżenie przed intensywnym deszczem i burzami z gradem dla 13 województw. Opady mogą sięgnąć nawet 50 mm. Wiatr osiągnie prędkość do 100 km/h.

RCB wydało we wtorek ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem w województwie śląskim, małopolskim, lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim. Wystąpią burze z opadami deszczu - miejscami od 30 mm do 40 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Może pojawić się grad.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem zostały wydane dla województw: łódzkiego, opolskiego, mazowieckiego, podlaskiego. Wystąpić mogą burze z opadami deszczu - od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Spodziewać można się również gradu.

Pozostałe wiadomości