Newsy

Nowe oszustwo na bon turystyczny. ZUS przestrzega

Newsy

Thomas Barwick/Getty Images

W internecie pojawiły się oferty oszustów, próbujących sprzedać bon turystyczny - Nie podlega on wymianie ani na gotówkę, ani na żadne inne środki płatnicze - ostrzega ZUS.

Nowe oszustwo na bon turystyczny

W ustawie o bonie turystycznym wskazano, że za pomocą bonu dokonuje się płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Polski.

Za pomocą bonu osoba uprawniona może dokonywać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka, na które tej osobie przyznano dodatek lub świadczenie wychowawcze (Rodzina "500 plus").

W internecie pojawiły się oferty, w których oszuści próbują sprzedać bon. Tymczasem, zgodnie z ustawą nie podlega on wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany.

Płatna pomoc przy założeniu PUE ZUS - nowe oszustwo

W internecie, według ZUS, pojawiły się również oferty płatnych usług dotyczących pomocy przy założeniu PUE ZUS i aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego.

Prosimy o rozwagę w podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z takich usług

- apeluje ZUS.

Zakład i Polska Organizacja Turystyczna przypominają też, że nie należy osobom trzecim udostępniać swojego loginu i hasła do PUE ZUS - klienci ZUS mają tam dostęp do swoich różnych danych – np. do danych na temat zgłoszenia do ubezpieczeń, o zwolnieniach lekarskich, o pobranych zasiłkach.

Nikt poza klientem (lub upoważnioną przez niego osobą) nie powinien mieć do nich dostępu - przypomina ZUS.

Bon turystyczny - podstawowe informacje

Z bonu turystycznego mogą skorzystać tylko osoby uprawnione. Za jego pomocą można zapłacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

>>> Zobacz także:

Bon turystyczny już działa. Zobacz, jak go aktywować

Rząd odblokował loty do dziesięciu krajów. Dokąd nadal nie polecimy?

Kiedy powrót do szkół? Jest wypowiedź ministra zdrowia

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości