Newsy

Literacki Nobel 2020 dla Amerykanki Louise Glück: "Za jej bezbłędny poetycki głos"

Newsy

Aktualizacja:
David Madison/Getty Images

Literacka Nagroda Nobla w 2020 roku została przyznana amerykańskiej poetce Louise Glück . Szwedzka Akademia uhonorowała ją za "niepowtarzalny poetycki głos, który swym surowym pięknem czyni ludzką egzystencję uniwersalną".

Literacki Nobel 2020

Louise Glück, amerykańska poetka, otrzymała Literacką Nagrodę Nobla 2020.

Za jej bezbłędny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną

- ogłosiła Szwedzka Akademia.

Z powodu pandemii laureatka nie przyjedzie do Sztokholmu, by odebrać nagrodę.

Będziemy starać się zorganizować ceremonię przekazania nagrody przy współpracy partnerów w USA, a na uroczystość zaprosić laureatkę w przyszłym roku

- powiedział sekretarz Akademii Mats Malm.

Louise Glück laureatką Literackiej Nagrody Nobla 2020

77-letnia poetka zdobyła wiele najważniejszych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych, m.in. Pulitzer Prize, National Book Award i National Humanities Medal. Teraz na swoim koncie będzie miała Nagrodę Nobla, o jakim marzy niemal każdy autor.

Do jej twórczości zalicza się m.in. "Faithful and Virtuous Night", "Poems 1962-2012", "A Village Life: Poems", "Averno", "The Seven Ages", "Vita Nova", "October", czy "Proofs and Theories: Essays on Poetry".

Wykłada na Yale University.

Louise Glück jest szesnastą kobietą, która zdobyła nagrodę Nobla i pierwszą Amerykanką od czasu zdobycia jej przez Toni Morrison w 1993 roku. Tuż przed podaniem wyników Akademia Szwedzka uchyliła rąbka tajemnicy.

Toni Morrison w 1993 roku otrzymała Literacką Nagrodę Nobla

Na kilkadziesiąt minut przed ogłoszeniem wyników na oficjalnym koncie na Twitterze została przypomniana postać Toni Morrison. Była ona pierwszą Afroamerykanką, która została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Autorka 11 powieści po krótkiej chorobie zmarła w wieku 5 sierpnia 2019 roku. Miała 88 lat. W ostatnich chwilach towarzyszyli jej przyjaciele oraz krewni.

Chociaż jej odejście stanowi ogromną stratę, jesteśmy wdzięczni za to, że miała długie, dobrze przeżyte życie

– przekazała rodzina amerykańskiej pisarki.

Literacka nagroda Nobla - Polacy

Literacka nagroda Nobla przyznawana jest od 119 lat. W ubiegłym roku Nagrodę Nobla otrzymali Austriak Peter Handke oraz Olga Tokarczuk za 2018 rok. To wielki sukces zarówno dla pisarki, jak i dla naszego kraju - jest drugą Polką, po Wisławie Szymborskiej, uhonorowaną literackim Noblem. Jako pierwszy polski pisarz literackiego Nobla otrzymał w 1905 roku Henryk Sienkiewicz. Oprócz wcześniej wymienionych Polek do tego grona dołączyli również Czesław Miłosz i Władysław Reymont.

Przypominamy materiał z 2019 roku, który ukazał się z Olgą Tokarczuk po odebraniu Nobla.

Zobacz wideo: Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Pozostałe wiadomości