Lech Wałęsa trafił do szpitala. Internauci ślą życzenia: "Zdrowia, Panie Prezydencie. Jeszcze ma Pan sporo do zrobienia"

Lech Wałęsa
x-news
Lech Wałęsa gorzej poczuł się po spotkaniu z młodzieżą i trafił do szpitala. Tym razem nie chodzi jednak o sprawy związane z rozrusznikiem serca, jak w marcu 2021 r., a o problemy ze stopą cukrzycową. To groźne powikłanie cukrzycy, które dotyka nawet 10 proc. diabetyków.

Lech Wałęsa w szpitalu

Informacja o tym, że były prezydent Lech Wałęsa trafił do szpitala, pojawiła się około godz. 14 na jego koncie na Facebooku. Prezydent napisał krótko: "i znowu w szpitalu, stopa cukrzycowa"

Dyrektor biura Instytutu Lecha Wałęsy Marek Kaczmar powiedział PAP we wtorek, że stan prezydenta jest stabilny.

"Rano szef miał jeszcze spotkania z młodzieżą. Potem nieco gorzej się poczuł. Pogłębiły się problemy ze stopą cukrzycową i szybko trzeba było zadziałać. Prezydent przechodzi badania. Pewnie pierwsze wyniki będą jeszcze dzisiaj, a jutro pozostałe. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze. Szef jest twardzielem i jesteśmy dobrej myśli, choć choroba nie wybiera" - powiedział PAP Kaczmar.

W tym roku Lech Wałęsa już przebywał w szpitalu. Były prezydent 15 marca przeszedł zabieg kardiochirurgiczny, związany z funkcjonowaniem rozrusznika serca.

Co to jest stopa cukrzycowa?

Stopa cukrzycowa (zespół stopy cukrzycowej) to jedno z najczęstszych powikłań cukrzycy. Stopy są niedostatecznie ukrwione, co powoduje, że ich wrażliwość bólowa się zmniejsza. Na skórze pojawiają się rany i owrzodzenia, które sygnalizują, że postępuje proces martwiczy i osłabia się struktura kości i stawów. Są przypadki, gdy dochodzi do deformacji stopy i chory nie może samodzielnie się przemieszczać.

Stopa cukrzycowa pojawia się po wielu latach choroby, nieleczona przypadłość i zaniedbana może prowadzić nawet do amputacji kończyny.

Objawy stopy cukrzycowej:

  • ból nasilający się nocy, z towarzyszącymi bolesnymi kurczami mięśni, uczucie mrowienia i kłucia w nodze
    • łuszczenie i wysuszanie się skóry
      • pojawienie się licznych pęknięć z ogniskami martwicy i owrzodzenia
        • gorsze gojenie się ran
          • zaburzenia w odczuwaniu bólu, temperatury i dotyku
            • deformacja kości.

              Zobacz także:

              Cukrzyca to nie wyrok. Zapanuj nad chorobą i ciesz się życiem!

              Pani Małgosia od 27 lat zmaga się z cukrzycą. "Choroba nie była dla mnie żadną przeszkodą, aby pójść na studia, przeprowadzić się czy nawet urodzić dziecko"

              Norma cukru we krwi – u dorosłych, u dzieci, w ciąży. Jaka jest norma po posiłku i na czczo?

              Obejrzyj wideo: Uważaj, cukrzyku! Produkty z wysokim indeksem glikemicznym

              Autor: Ewa Podleśna-Ślusarczyk

              Źródło: PAP/Facebook

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości

              Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
              Materiał promocyjny

              Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana