Newsy

"Kolejny Komenda". Sąd Najwyższy wypuszcza po 18 latach Arkadiusza Kraskę

Newsy

fot. facebook.com/pg/Jestem-Niewinny-Arkadiusz-Kraska

Sąd Najwyższy wstrzymał w poniedziałek wykonanie kary wobec Arkadiusza Kraski, skazanego ponad 18 lat temu na dożywocie; oznacza to, że skazany będzie mógł oczekiwać na wolności na rozstrzygnięcie wniosku o wznowienie jego postępowania i uniewinnienie - poinformował PAP w poniedziałek zespół prasowy SN.

Jak powiedział PAP Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN, obrońca skazanego i prokurator 12 kwietnia br. wnieśli o wstrzymanie wykonania prawomocnego wyroku w tej sprawie, w związku z wniesionym 7 marca br. wnioskiem prokuratora o wznowienie postępowania i uniewinnienie skazanego od przypisanych mu czynów.

Według Sądu Najwyższego w niniejszej sprawie zachodzi obecnie wysokie prawdopodobieństwo, że dojdzie - w wyniku rozpoznania wniosku prokuratora - do uchylenia wyroków sądów I oraz II instancji, czego domaga się prokurator.

- powiedział Michałowski.

Dodał, że "w świetle powyższego stanowiska SN uznał, że dalsza izolacja penitencjarna skazanego nie powinna być kontynuowana do czasu merytorycznego rozpoznania wniosku o wznowienie postępowania", zaś wniosek ten SN ma rozpoznać 9 lipca.

Sprawa Kraski była szeroko opisywana w mediach. Mężczyzna 7 marca 2001 r. został skazany przez Sąd Okręgowy w Szczecinie na dożywocie za przypisane mu podwójne zabójstwo w Szczecinie we wrześniu 1999 r. Wyrok ten utrzymał 3 lipca 2001 r. Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

(PAP)

Czytaj także: Alarmy bombowe w szkołach w całej Polsce. Poważne utrudnienia podczas matur

Autor: Filip Yak

Pozostałe wiadomości