Newsy

Jerzy Porębski nie żyje. Był twórcą najsłynniejszej szanty "Gdzie ta keja"

Newsy

Moment RFManuel Breva Colmeiro/ Getty Images

Nie żyje Jerzy Porębski, marynarz i współzałożyciel legendarnej grupy szantowej Stare Dzwony. Był autorem kultowej pieśni morskiej "Gdzie ta keja". Miał 82 lata.

Jerzy Porębski zmarł w wieku 82 lat

O śmierci żeglarza i śpiewaka poinformowano na oficjalnym fanpage'u na Facebooku.

W wieku 82 lat na wieczną wachtę odszedł Jerzy Porębski, członek Rady Programowej Polskiej Fundacji Morskiej. W imieniu swoim, Zarządu i współpracowników Polskiej Fundacji Morskiej przekazuję wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom.Marek T. Słaby

- czytamy.

Jerzy Porębski - kim był?

Jerzy Porębski był pieśniarzem, wykonawcą szant, rybakiem i żeglarzem. Przez większość życia związany był z morzem. Z wykształcenia doktor oceanografii biologicznej . Tytuł zdobył na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pochodził ze Śląska, ale od połowy lat 60. mieszkał w Świnoujściu. To właśnie tam pracował w Morskim Instytucie Rybackim. Związany był również ze Szczecinem.

Artysta był współzałożycielem i wieloletnim członkiem legendarnej polskiej grupy szantowej Stare Dzwony. Jego pieśń "Gdzie ta keja" stała się najsłynniejszym przebojem polskiej sceny szantowej. - Od początku czułem, że ta piosenka spodoba się słuchaczom. Ale nie sądziłem, że stanie się szantą wszech czasów - mówił w 2011 roku na 40-leciu szanty w rozmowie z magazynem dla żeglarzy "Wiatr" we fragmencie cytowanym przez Onet. Na swoim koncie miał również takie utwory jak: "Cztery piwka", "Jejku jejku", "Ciałko", "Nie wiem skąd się wziął".

Zobacz także:

Zobacz wideo: Szanty podbijają muzyczny świat

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło: onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości