Newsy

Nie żyje Henryk Jaskuła. Legendarny żeglarz miał 96 lat

Newsy

Fot. Alicia Llop / Getty Images

Zmarł Henryk Jaskuła - pierwszy Polak i trzeci żeglarz na świecie, który samotnie i bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Informację o jego śmierci przekazał prezydent Przemyśla. Henryk Jaskuła miał 96 lat.

Henryk Jaskuła nie żyje

Zmarł Henryk Jaskuła - pierwszy Polak i trzeci żeglarz na świecie, który samotnie i bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Miał 96 lat.

W dniu dzisiejszym odszedł od nas wybitny przemyślanin - Kapitan Henryk Jaskuła. Żegluj, kapitanie, po niebiańskich oceanach

- przekazał Polskiej Agencji Prasowej prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

Henryk Jaskuła zmarł sześć dni przed rocznicą

Jaskuła pobił rekord świata w długości samotnego przebywania na morzu. Tego wyczynu dokonał na jachcie "Dar Przemyśla", którym 12 czerwca 1979 roku wyruszył w samotny rejs z portu w Gdyni. Wyprawa trwała 344 dni i zakończyła się 20 maja 1980 roku.

Urodzonemu 22 października 1923 roku w Radziszowie pod Krakowem Jaskule zabrakło sześciu dni, aby móc obchodzić 40. rocznicę zakończenia rejsu. Z okazji tego jubileuszu już w lutym radni Przemyśla zdecydowali, że 2020 będzie w tym mieście rokiem kapitana Henryka Jaskuły. Od kwietnia 2008 roku słynny żeglarz był też honorowym obywatelem tego miasta.

Kapitan Jaskuła został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za rozsławienie dobrego imienia polskiego żeglarstwa i polskich stoczni w świecie.

W 2013 roku nagrodzono go Super Kolosem za całokształt dokonań żeglarskich.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości