Porady

Obozy za granicą, nad polskim morzem, żeglarskie, survivalowe. Które obozy młodzieżowe warto wziąć pod uwagę?

obóz młodzieżowy

Fot. oleh_slobodeniuk / Getty Images

Porady

Obozy za granicą, nad polskim morzem, żeglarskie, survivalowe. Które obozy młodzieżowe warto wziąć pod uwagę?

obóz młodzieżowy

Fot. oleh_slobodeniuk / Getty Images

Z roku na rok oferta obozów wakacyjnych dla młodzieży jest coraz bogatsza. Tego typu wyjazd to świetna okazja do wypoczynku i zabawy po wymagającym roku szkolnym. Młodzi ludzie mogą dopasować rodzaj kolonii do swoich preferencji i zainteresowań.

Obozy młodzieżowe organizowane są zarówno w Polsce (w górach, nad jeziorami, nad morzem), jak i za granicą. Dzieci mogą nie tylko poszerzać horyzonty, uczyć się języków obcych, ale także spożytkować swoją energię czy sprawdzić się w trudnych warunkach. Opiekę nad uczestnikami obozów młodzieżowych pełni zazwyczaj wysoko wykwalifikowana i profesjonalna kadra pedagogów.

Więcej:

Obozy młodzieżowe za granicą

Dużym zainteresowaniem cieszą się obozy młodzieżowe za granicą . Tego typu wyjazdy organizowane są zazwyczaj dla dzieci w wieku 12–18 lat. Podczas obozów zagranicznych młodzież ma okazję nie tylko odpocząć po roku szkolnym, ale także poobcować z nową kulturą, poznać historię odwiedzanego kraju, zwiedzić zabytki. Zagraniczne obozy młodzieżowe często organizuje się w Grecji, we Włoszech, w Hiszpanii, Francji czy Chorwacji. Propozycje oraz program wyjazdów dostosowywane są do zainteresowań oraz preferencji młodzieży. Obozy zagraniczne łączone są niekiedy z kursem językowym, dzięki czemu dzieci mają szansę połączyć przyjemne z pożytecznym. Kolonie uzupełnione są o dodatkowe atrakcje o charakterze integracyjnym – młodzież ma możliwość wzięcia udziału w konkursach, grach miejskich oraz innych zadaniach w grupach. Wśród przykładowych miejsc do zwiedzania podczas wyjazdów do Włoch wymienić można m.in. Florencję, Wenecję, Rzym, Pompeje, Mediolan czy Monte Cassino.

Obozy sportowe dla młodzieży

Obozy sportowe dla młodzieży to świetne rozwiązanie dla dzieci marzących o aktywnym spędzeniu wakacji oraz rozwinięciu sportowych pasji. Podczas tego typu wyjazdów młodzież ma szansę spożytkować nagromadzoną podczas całego roku szkolnego energię. Jest to cenne zwłaszcza w przypadku dzieci bardzo żywiołowych. Sportowe obozy dla młodzieży dostępne są najczęściej w kilku opcjach tematycznych, w zależności od zainteresowań młodych ludzi. Wyróżnić tu można obozy piłkarskie, kolonie – obozy młodzieżowe z siatkówką, koszykówką lub piłką ręczną, kolonie poświęcone sztukom walki, kolonie dla rolkowców i deskorolkowców oraz obozy ogólnosportowe. Tego typu pobyty organizowane są zarówno w polskich górach, na Mazurach, nad Morzem Bałtyckim, jak i za granicą.

Obozy żeglarskie dla młodzieży

Żeglarstwo to sport, który zaczyna cieszyć się wśród młodzieży coraz większą popularnością. Tym bardziej że do nauki żeglarstwa nie trzeba mieć specjalnych predyspozycji – przygodę z jachtingiem zacząć może każdy zainteresowany. Podczas obozów żeglarskich dla młodzieży często można uzyskać patent żeglarza jachtowego , tj. uprawnienia, które pozwalają samodzielnie prowadzić łódź żaglową. Obozy młodzieżowe tego typu organizowane są zazwyczaj na Mazurach. Podczas wyjazdów młodzi ludzie mają szansę poznać nowych przyjaciół, zwiedzić piękną Krainę Wielkich Jezior Mazurskich, wziąć udział we wspólnym śpiewaniu szant, gotowaniu obiadów, myciu jachtów, zabawach w gry terenowe na lądzie, nauce robienia węzłów, bitwach morskich i wielu innych zajęciach.


Zobacz film: Egzotyczne wakacje. Źródło: Dzień Dobry TVN

Obozy młodzieżowe nad morzem

Mimo że oferta wyjazdów zagranicznych z roku na rok staje się coraz bardziej imponująca, nie brakuje chętnych na kolonie i obozy młodzieżowe organizowane nad polskim morzem . Dzieci najchętniej wybierają Kołobrzeg i Świnoujście, gdzie oprócz plażowania mają możliwość odwiedzenia Heide Parku czy Tropical Island. Wyjazdy do tych miast połączone są często z wycieczkami do niedalekiej Kopenhagi czy na Bornholm. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się letnie obozy młodzieżowe z Harrym Potterem w szkole magii w Łebie , kolonie dla sportowców w Dąbkach oraz obóz poszukiwaczy przygód w Jantarze i Krynicy Morskiej. Obozy młodzieżowe nad Morzem Bałtyckim to gwarancja obcowania z dziewiczymi krajobrazami oraz rodzimą przyrodą.

Obozy przetrwania dla młodzieży

Na bardziej odważną i żądną wrażeń młodzież czekają obozy przetrwania . Podczas takich wyjazdów młodzi ludzie mają możliwość wzięcia udziału w wielu wyzwaniach wymagających sprawności i sprytu. Organizatorzy obozów survivalowych dla młodzieży uczą, jak poradzić sobie samodzielnie w lesie, na wodzie (w kajaku i na tratwie), na poligonie z paintballem, jak pokonać przeszkody terenowe, rozpalić ognisko lub zbudować schronienie. Dzięki tym wyjazdom dzieci mają szansę sprawdzić swoje możliwości, pokonać słabości, przełamać ograniczenia i strach. Popularne są również obozy przetrwania tematyczne, np. obozy militarne, przeznaczone dla przyszłych żołnierzy.

Obozy młodzieżowe z youtuberami

Obozy młodzieżowe z youtuberami to całkiem nowy rodzaj wyjazdów. Na obozy zapraszani są twórcy znani z serwisu YouTube, którzy często są niewiele starsi od uczestników obozu. Podczas takich kolonii młodzieżowych dzieci mają szansę uzyskać autograf od swojego idola, porozmawiać z nim na żywo, a także zrealizować z youtuberem materiał wideo.

Co sądzisz o tym artykule?
56
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0