Finanse i Praca

Monitor do grafiki, pracy i gier – na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu i jaki monitor do grafiki wybrać?

Mężczyzna pracuje przy komputerze

Fot. 10'000 Hours / Getty Images

Finanse i Praca

Monitor do grafiki, pracy i gier – na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu i jaki monitor do grafiki wybrać?

Mężczyzna pracuje przy komputerze

Fot. 10'000 Hours / Getty Images

Dostępne na rynku monitory zachwycają najwyższą jakością obrazu, szerokokątną rozdzielczością i stopniem nasycenia kolorów. Wybór dobrego monitora do grafiki to ważna decyzja, która w przypadku wielu profesji może okazać się kluczowa – na równi z wyborem samego komputera!

  • Monitor do grafiki dla profesjonalisty? Które kryteria wziąć pod uwagę przed decyzją, jaki monitor do grafiki kupić
  • Jaki monitor do grafiki kupić i z jaką matrycą? Cztery podstawowe warianty, które warto ze sobą porównać!
  • Nie tylko praca, czyli jaki monitor do grafiki do gier i filmów wybrać


Zobacz też: Jaki procesor wybrać do komputera przenośnego? Najlepszy procesor do laptopa


Jaki monitor do grafiki wybrać? Dobry monitor do grafiki to produkt, nad kupnem którego warto chwilę się zastanowić. Chcąc kupić monitor do grafiki do 1000 zł, jesteśmy w stanie wybrać naprawdę świetny model, ale wcześniej warto przeanalizować jego parametry. W przypadku grafiki jedne z ważniejszych to typ matrycy (TN, IPS, MVA, PVA) i rozdzielczość monitora. Dobry monitor do grafiki to nie tylko wymóg przyjemności, ale także podstawowe narzędzie pracy w wielu zawodach.

Monitor do grafiki dla profesjonalisty? Które kryteria wziąć pod uwagę przed decyzją, jaki monitor do grafiki kupić

Wszystkie zajęcia, które opierają się na pracy przy komputerze i wykorzystywaniu barw, wymagają odpowiedniego sprzętu. Dlatego graficy, testerzy aplikacji, fotograficy i artyści potrzebują właściwego monitora do grafiki . Z racji tego że nie jest to jednak wybór łatwy, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym dobry monitor do grafiki się charakteryzuje.

Profesjonalny monitor do grafiki pozwala na 90-procentowe, a nawet stuprocentowe pokrycie palety kolorów sRGB. Chociaż często zdarza się, że dany producent monitora do grafiki do 1000 zł gwarantuje taką specyfikację, to w praktyce dotyczy ona naprawdę zaawansowanych modeli. Dla najbardziej wymagających użytkowników poleca się natomiast wyszukiwanie takiego monitora do grafiki , który będzie miał najwyższy współczynnik pokrycia barw Adobe RGB – opracowana przez zespół Adobe paleta barw jest bowiem o ok. 35% szersza od standardowej.

Jaki monitor do grafiki kupić i z jaką matrycą? Cztery podstawowe warianty, które warto ze sobą porównać!

Profesjonalny monitor do grafiki to przede wszystkim wysokiej jakości matryca. Współcześnie wyróżniamy w zasadzie ich cztery główne rodzaje:

· TN ( Twisted Nematic )

· IPS i s-IPS ( In-Plane Switching i Super In-Plane Switching )

· MVA ( Multi-domain Vertical Alignment )

· PVA ( Patterned Vertica Alignment )

Do profesjonalnego użytkowania poleca się monitory do grafiki z matrycami typu MVA, ze względu na ich szerokokątny poziom widzenia, wysoki kontrast i bardzo szybki czas reakcji. Z drugiej jednak strony, jak wszystkie przedstawione rodzaje, ten typ ma także swoje wady, m.in. relatywnie niską jasność wyświetlanego obrazu. Jeszcze wyższy współczynnik kontrastu oferują matryce PVA (do aż 3000:1), ale w tym przypadku pozostałe parametry będą statystycznie odrobinę niższe.

Najpopularniejszym zaś rodzajem matryc, który możemy spotkać zarówno w monitorze casualowym, jak i monitorze do grafiki , są matryce typu TN. W porównaniu do pozostałych cechują się najgorszą specyfikacją techniczną (poza bardzo szybkim czasem reakcji), ale także niską ceną i odpowiednim wsparciem marketingowym sprzedawców. Każdy typ matrycy ma swoje wady i zalety, i żaden nie jest doskonały. Do ideału jednak najbliżej jest bodaj matrycy typu IPS lub s-IPS, której zastosowanie często znajdziemy zarówno w polecanym dobrym monitorze do grafiki , jak i w specjalnych monitorach dedykowanych np. dla zawodowych grafików.

Nie tylko praca, czyli jaki monitor do grafiki do gier i filmów wybrać

Dobry monitor do grafiki uniwersalnie sprawdzi się także w grach komputerowych i filmach, ale z drugiej strony to co wystarczy profesjonalnemu grafikowi, nie zawsze zadowoli gracza (i odwrotnie)! Doskonałym tego przykładem jest prędkość odświeżania obrazu, która stanowi bodaj najistotniejszy parametr techniczny, brany pod uwagę przez zaawansowanych i zawodowych graczy. Monitor do grafiki w grach komputerowych polecany jest z odświeżaniem rzędu 120 Hz, 144 Hz, a nawet szybszy. Dla porównania warto przytoczyć, że tradycyjne wyświetlacze cechują się szybkością odświeżania obrazu na poziomie… 60 Hz. W praktyce różnica ta wygląda naprawdę oszałamiająco!

Monitor do grafiki dla graczy powinien ponadto cechować się szerokim kątem ekranu i dużym rozmiarem. Atut ten docenimy również podczas oglądania na monitorze filmów. W trakcie dokonywania wyboru warto zwrócić także uwagę na zapominany niekiedy parametr, noszący nazwę input lag określa on wartość opóźnienia wyświetlania obrazu, pokazując czas od wysłania sygnału z komputera do jego przetworzenia i realizacji w wyświetlaczu. Szczęśliwie dla wszystkich graczy, jak i grafików, fotografów i artystów, dobry monitor do grafiki do 1000 zł obecnie jest już bardzo łatwo znaleźć, a co za tym idzie – każdy, kto zastanawia się, jaki monitor do grafiki będzie najlepszy, ma przed sobą szeroki wybór!

Zobacz film: Uzależnienie od gier komputerowych, źródło: Dzień Dobry TVN


Co sądzisz o tym artykule?
94
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0