Makijaż

Podkład do cery tłustej - jak wybrać odpowiedni podkład do cery tłustej i trądzikowej?

Makijaż

Aktualizacja:
Fot. Ihar Paulau / EyeEm / Getty Images

Dobry podkład do cery tłustej nie jest łatwy do znalezienia. Oczekuje się od niego matowienia twarzy oraz tego, by nie zapychał porów. Często też ważne jest odpowiednie krycie, szczególnie gdy ma to być podkład do cery tłustej i trądzikowej.

Czym warto kierować się przy wyborze podkładu do tłustej cery? Jakie typy produktów będą odpowiednie i czego szukać na opakowaniu? Jaki podkład do cery tłustej i mieszanej wybrać? Zobacz, jak nie zagubić się w gąszczu podkładów do cery tłustej!

Zobacz także: Makijaż dla cery trądzikowej. Bez efektu maski 

Podkład do cery tłustej - jaki podkład do cery tłustej warto wziąć pod uwagę?

Jak spośród mnóstwa dostępnych kosmetyków wybrać najlepszy podkład do cery tłustej ? Warto zwrócić uwagę na rodzaj specyfiku, np.:

  • fluid - należy wybierać te z oznaczeniem oil-free, a więc o beztłuszczowej formule, dzięki której produkt dłużej pozostanie na twarzy i nie zatka porów. To także dobry podkład do cery tłustej z rozszerzonymi porami, warto jednak położyć pod niego bazę;
  • podkład mineralny do cery tłustej - ma formę sypkiego pudru i jest całkowicie naturalny. To dobry podkład do cery tłustej z niedoskonałościami. Lekki i beztłuszczowy, pozwoli skórze oddychać, nie powodując zaostrzenia problemu trądziku.

Wiele pań wzbrania się przed mineralnym lekkim podkładem do cery tłustej ze względu na sposób jego nakładania. Łatwo jednak się tego nauczyć. Wystarczy nałożyć niewielką ilość na gruby pędzel, np. kabuki, a następnie obsypać nadmiar do nakrętki lub miseczki i nałożyć kosmetyk na skórę okrężnymi ruchami. Jeśli poziom krycia nie jest wystarczający, należy dołożyć kolejne warstwy. Kosmetyk jest bardzo wydajny, można go więc uznać za dobry, tani podkład do cery tłustej.

Podkład matujący do cery tłustej - gdy problemem jest przetłuszczanie

Osobom poszukującym kosmetyku do przetłuszczającej się skóry, w szczególności podkładu do bardzo tłustej cery , najczęściej zależy na osiągnięciu matowego efektu. W takich przypadkach najlepszym wyborem będzie lekki podkład matujący do cery tłustej. Skóra bez większych niedoskonałości nie potrzebuje mocnego krycia, a na te mniejsze w zupełności wystarczy korektor. Pod kolorowy kosmetyk warto również nałożyć matującą bazę pod makijaż, w szczególności gdy musi on pozostać na skórze przez cały dzień. Natomiast w cieplejsze miesiące dobrym wyborem będzie krem BB. Taki lekki podkład na lato do cery tłustej nie zatyka porów, co mogłoby spowodować pojawianie się na niej niedoskonałości. Należy również pamiętać o zmatowieniu, a przy tym utrwaleniu całości makijażu pudrem. Nawet wyjątkowo trwały podkład do cery tłustej może nie utrzymać się długo na twarzy bez niewielkiego wspomagania. Przy takim typie skóry warto nosić ze sobą puder w kamieniu i bibułki matujące do wprowadzania niewielkich poprawek w ciągu dnia. Bibułki lekko dociskamy do twarzy, nie pocierając jej, aby usunąć jedynie nadmiar sebum, a nie kosmetyki.

Podkład do cery tłustej i mieszanej - czy warto stosować matujący podkład kryjący do cery tłustej i mieszanej?

Podkład do cery bardzo tłustej musi mocno matowić. Natomiast lekki podkład do cery mieszanej i tłustej powinien pozostawiać efekt zdrowego, naturalnego blasku. Po jego nałożeniu można jedynie przypudrować miejsca z największą skłonnością do przetłuszczania. Te bardziej matujące czy cięższe kryjące podkłady mogą niepotrzebnie podkreślić suche skórki lub wręcz zaszkodzić niektórym partiom cery. Dobry podkład do cery tłustej i mieszanej zadba o każdą z nich. Najlepiej zdecydować się na lekki fluid bądź krem BB.

Podkład do cery tłustej trądzikowej - jak wybrać idealny podkład do cery tłustej z niedoskonałościami?

Zobacz także: Jak leczyć trądzik?

Znalezienie dobrego podkładu do cery tłustej trądzikowej to spore wyzwanie. Musi on długo utrzymywać się na skórze, skutecznie ukrywać niedoskonałości, a przy tym nie nasilać problemu. Na co dzień w tej roli najlepiej sprawdzają się produkty mineralne. Naturalny, prosty skład takiego lekkiego podkładu kryjącego do cery tłustej zapewnia większe bezpieczeństwo. Nie można jednak dać się zwieść zapewnieniom producentów. “Podkład kryjący do cery tłustej - mineralny” - głosi napis na opakowaniu fluidu? Ten produkt zawiera tylko domieszkę minerałów. Lepiej wybrać kosmetyk w formie sypkiego pudru. To również dobry podkład na lato do cery tłustej.

Podkład do cery trądzikowej i tłustej w formie fluidu będzie odpowiedni na większe wyjścia. Wtedy można sięgnąć po silnie kryjący, trwały kosmetyk, np. Revlon czy MAC. Podkład do cery tłustej o wysokim stopniu krycia stosowany na co dzień może pogorszyć problem trądziku. Jeśli nałoży się go od czasu do czasu, dobrze kryjący podkład do cery tłustej pozwoli nam pięknie wyjść na zdjęciach i cieszyć się z udanego wieczoru.

Nawet najlepszy podkład do tłustej cery nie zdziała cudów, jeśli nieodpowiednio dobierze się go do problemu. Dobry podkład matujący do cery tłustej może różnić się od podkładu matującego do cery tłustej trądzikowej. Dlatego zamiast wpisywać w wyszukiwarkę “jaki podkład polecacie do cery tłustej?”, lepiej wypróbować je samodzielnie, np. dzięki próbkom z drogerii.

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości