Koronawirus

Wakacje za granicą. Kiedy nie trzeba odbyć kwarantanny?

Koronawirus

W Polsce każdego dnia przybywa osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, więc coraz częściej i chętniej podróżujemy. Po ponad roku silnych obostrzeń, a także po wielu miesiącach zamkniętych granic, kraje w Europie i na świecie otwierają się i przyjmują turystów. Gdy wracamy z zagranicznego urlopu pojawia się wiele pytań, a jednym z nich jest to, czy będziemy musieli poddać się obowiązkowej kwarantannie.

Kiedy trzeba poddać się kwarantannie?

W dobie pandemii często zmieniały się przepisy oraz rozporządzenia dotyczące nakazów i zakazów w związku z koronawirusem. Nic więc dziwnego, że niektórzy potrzebują zasięgnąć opinii eksperta, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Czy osoba wracająca z zagranicy (spoza Strefy Schengen), która w ciągu ostatnich trzech miesięcy przeszła koronawirusa, jest zwolniona z obowiązku kwarantanny?

- pyta widz Widz Dzień Dobry TVN.

Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest trudna. Adwokat Eliza Kuna wyjaśniła, kiedy podróżujący z zagranicy nie musi przechodzić obowiązkowej kwarantanny. By uniknąć izolacji, potrzeba jednak odpowiednich dokumentów.

- Wedle rozporządzenia, jeśli osoba wracająca z zagranicy, nawet spoza Strefy Schengen, przechorowała koronawirusa i była w związku z tym hospitalizowana bądź ma dowód na to, że było zdiagnozowane u niej zakażenie, może wylegitymować się takimi dokumentami straży granicznej i będzie zwolniona z kwarantanny. Warunkiem zwolnienia jest to, by choroba miała miejsce w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed przekroczeniem granicy - wyjaśniła prawniczka.

Gdzie można polecieć na wakacje bez wykonania testu?

Lista państw, które zezwalają na wjazd bez konieczności przedstawienia negatywnego wyniku testu na obecność koronawirua oraz bez konieczności odbycia kwarantanny, jest obecnie dość krótka. To dwa kraje europejskie, czyli Albania i Macedonia, a także Dominikana, Meksyk oraz Kostaryka.

Zobacz także:

Wyjątkowy koncert Krzysztofa Zalewskiego tylko dla użytkowników Playera. Od kiedy będzie dostępny?

Nike 2021 - nominacje. Jakie książki mają szansę na nagrodę?

Koncerty tylko dla zaszczepionych - czy to dobry pomysł? "Szczepienia mogą sprawić, że COVID-19 będzie taką samą chorobą, jak przeziębienie"

Pozostałe wiadomości