Koronawirus

Test antygenowy na koronawirusa - co to jest? Jak działa?

Koronawirus

iStockphotodragana991/Getty Images

Test antygenowy umożliwia szybką diagnozę i jest w miarę tani. Ma jeszcze jedną zaletę - do jego przeprowadzenia nie jest wymagany specjalistyczny sprzęt laboratoryjny. Co to jest test antygenowy? Jak działają testy antygenowe na koronawirusa?

Test antygenowy - co to jest?

Test antygenowy na COVID-19 ma za zadnie wykryć antygeny, czyli specyficzne dla wirusa SARS-CoV-2 białka rozpoznawane przez organizm ludzki jako obce, które pobudzają układ odpornościowy do produkcji przeciwciał. Badanie powinni wykonać ci, którzy mają oznaki zakażenia koronawirusem, czyli:

  • podwyższoną temperaturę ciała,
  • kaszel,
  • duszności,
  • charakterystyczną dla koronawirusa SARS-CoV-2 utratę węchu i smaku.

Test antygenowy należy przeprowadzić we wczesnym stadium zarażenia SARS-CoV-2, najlepiej w ciągu pierwszych 5-7 dni od wystąpienia objawów.

Jak działają testy antygenowe na koronawirusa?

Podczas badania lekarz robi wymaz z nosogardzieli. Pobrany materiał umieszcza na specjalnej płytce i po określonym czasie (do 30 min.) dokonuje odczytania wyniku.

Testy antygenowe, które dopuściła Światowa Organizacja Zdrowia, muszą mieć czułość równą co najmniej 80 proc. i swoistość - 97 proc. Dlatego zaleca się, aby ujemny wynik testu antygenowego u osoby z objawami zakażenia koronawirusem był potwierdzony testem molekularnym (RT-PCR, PCR). Z kolei wynik pozytywny u pacjenta z oznakami wskazującymi na infekcję wirusem SARS-CoV-2 oznacza - zgodnie z zaleceniami WHO i Ministerstwa Zdrowia - potwierdzenie rozpoznania zakażenia. W tym ostatnim przypadku wskazany jest pilny kontakt z lekarzem.

Największą zaletą testów antygenowych jest to, że na wykonanie i na wynik takiego badania czeka się kilkanaście minut, a nie godzin czy dni, jak to ma miejsce w przypadku testów PCR. Są one również znacznie tańsze.

Rzecznik resortu zdrowia: Musimy się spodziewać złych scenariuszy, wzrostu zakażeń i liczby zgonów. Zobacz wideo:

>>> Zobacz także:

Szczepionkę przeciwko COVID-19 otrzymamy w miejscu pracy lub w aptece? Rząd rozważa taką możliwość

Polska na szarym końcu. Które państwa najlepiej radzą sobie z pandemią?

Maryla Rodowicz zaszczepiła się przeciwko COVID-19. Fani: "Trzeba dawać przykład"

Autor: Iza Dorf

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości