Horoskop

Płaszcz według sennika. Jak interpretować sen o czarnym lub czerwonym płaszczu?

Horoskop

Aktualizacja:
Fot. Halfpoint / Getty Images

Płaszcz według sennika symbolizuje ochronę, dlatego interpretacja snów z jego udziałem może być dwojaka. Z jednej strony płaszcz może sygnalizować poczucie utraty bezpieczeństwa, a z drugiej – powściągliwość i chęć dochowania tajemnicy.

Znaczenie ma również kolor widzianego we śnie płaszcza. Czarny najczęściej wieszczy straty finansowe, natomiast czerwony zapowiada wybuch namiętności. Co jeszcze może symbolizować płaszcz według sennika?

Płaszcz w senniku – tajemnica, ochrona i powściągliwość

Według sennika ujrzenie płaszcza we śnie jest wskazówką do tego, jak postępować w prawdziwym życiu. Ostrożne zapinanie okrycia wierzchniego to potrzeba powściągliwości, a zakładanie go, sobie bądź komuś innemu, to wskazanie do milczenia, szczególnie w ważnych sprawach. Znaczenie ma również sen o kieszeniach płaszcza, który pokazuje potrzebę niewyjawiania tego, co ukryte. Lepiej zachować sekret, ponieważ jego ujawnienie przyniesie wyłącznie szkody. Z kolei nieodpowiednia długość płaszcza dla noszącej go we śnie osoby wskazuje na niemożność dochowania tajemnicy. Śniący lub ktoś z jego otoczenia nie będzie umiał utrzymać języka za zębami. Na potrzebę ochrony wskazuje również sen o płaszczu przeciwdeszczowym. Wkładanie go symbolizuje głęboką chęć do odcięcia się od swoich emocji i myśli.

Niekiedy sen o płaszczu jest także wizualizacją poczucia zagrożenia i niepewności. Osłania on bowiem przed wpływami z zewnątrz. W realnym życiu chroni przed mrozem, deszczem czy wiatrem, a występując w snach, metaforycznie – przed złym słowem lub wyrządzeniem krzywdy w inny sposób. Sen o płaszczu bywa więc związany z poczuciem zagrożenia lub zbliżającymi się kłopotami.

Znaczący jest również sen o wkładaniu płaszcza. Senniki często interpretują go jako zwiastun potrzeby ochrony przed czymś, a tym samym rychłe pojawienie się niepowodzeń w życiu śniącego. Jeżeli płaszcz we śnie wkłada inna osoba, może to również oznaczać nieszczere intencje kogoś z otoczenia. Zdejmowanie płaszcza niekiedy bywa symbolem odkrywania prawdziwej twarzy. Jeżeli robi to osoba śniąca, być może nadeszła pora, by przestać ukrywać swoje emocje i osobowość. Jeśli czynność tę wykonuje ktoś inny, prawdopodobnie pewna osoba już wkrótce bardzo zaskoczy tego, komu śniła się ta sytuacja.

Czasami sen o płaszczu wyraża problemy emocjonalne, a przede wszystkim niemożność pokazania swoich emocji i przekonań innym ludziom. Szczególnie zbyt obszerny płaszcz odczytywany bywa jako symbol kłopotów z określeniem bądź zaakceptowaniem własnej tożsamości.

Jeżeli natomiast we śnie pojawia się płaszcz np. wiszący na wieszaku, może to oznaczać pragnienie wielkich osiągnięć. Osoba, której przyśni się taka sytuacja, miewa poczucie zatrzymania się w miejscu, podczas gdy w środku jest żądna sukcesów. Z kolei wiele płaszczy widzianych we śnie może być ostrzeżeniem przed wplątaniem się w sytuację, z której trudno będzie znaleźć wyjście.

Znaczenie snu o płaszczu – czarny czy czerwony? Stary czy nowy?

Interpretacja snu o płaszczu zależeć będzie także od rodzaju tego okrycia. Według sennika znaczenie może mieć też jego kolor. Czarny płaszcz widziany we śnie często zwiastuje pogorszenie sytuacji finansowej. Niekiedy jest też symbolem strachu przed nieznanym. Biały płaszcz to z kolei obietnica otrzymania interesujących propozycji. Widziany we śnie czerwony płaszcz według sennika oznacza płomienne uczucia. Być może śniącego czeka nowa, obiecująca znajomość, romans czy nawet ponowne rozpalenie uczuć w wieloletnim związku. Sen o żółtym płaszczu zwykle jest ostrzeżeniem przed fałszem i intrygami osoby z bliskiego otoczenia. Podobne znaczenie może mieć też zobaczenie zielonego płaszcza, jednak tutaj konflikt prawdopodobnie zostanie szybko zażegnany, a ewentualne intrygi nie pozostawią długotrwałych skutków.

Ważne jest także, czy widziany we śnie płaszcz jest nowy, czy może stary i zniszczony. Ten pierwszy to obietnica lepszych kontaktów z osobami z otoczenia, a nawet poprawy sytuacji materialnej. Z kolei stary i porwany to utrata majątku lub nadejście kłopotów w innej sferze życia. Warto przy tym pamiętać, że jeżeli we śnie pojawił się wątek zdejmowania płaszcza, sytuacja będzie odwrotna. Wtedy nowy płaszcz będzie oznaką odejścia dobrej passy, a stary – zażegnania obecnych problemów.

Złym znakiem będzie także niszczenie, np. rwanie czy palenie płaszcza. Zazwyczaj jest to bowiem symbol sporych zmian w życiu, niestety na gorsze. Czasem zwiastuje to utratę majątku lub niekiedy zerwanie więzi uczuciowych. Piękny, zdobiony płaszcz we śnie to z kolei obietnica rychłego wzbogacenia się.

Sen o płaszczu może być interpretowany różnie, w zależności od wyglądu okrycia, a także sytuacji, w jakiej widzi go śniący. Jednak nawet złym omenem nie warto przejmować się zbyt mocno. Sny to często głos podświadomości, dlatego zakładanie najgorszego np. po śnie o starym, porwanym płaszczu, może tylko niepotrzebnie zepsuć nastrój osobie, której się przyśnił.

Zobacz także:

Co mówi sennik o mięsie? Ten pozornie nieistotny sen kryje głębsze przesłanie

Sen o krwi - krew z nosa, wypadające zęby bez krwi i inne. Symbolika i znaczenie

Czy według sennika obrączka uważana jest z dobrą wróżbę dla panien i kawalerów?

Sennik. Co oznacza sen o wygranej w lotto?

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości