Gwiazdy

Tom Hanks świętuje 64. urodziny. Przypominamy najlepsze filmy ulubieńca publiczności

Gwiazdy

Tom Hanks

Jeden z najpopularniejszych gwiazdorów wszech czasów skończył 64 lata. Tom Hanks uznawany jest nie tylko za jednego z najlepszych aktorów w historii Hollywood, ale i jednego z najbardziej lubianych. Z okazji jego urodzin zrobiliśmy zestawienie jego najbardziej kultowych filmów.

Tom Hanks obchodzi 64. urodziny

Tom Hanks przyszedł na świat 9 lipca 1956 w Concord w Kalifornii jako Thomas Jeffrey Hanks. Jego rodzice rozwiedli się gdy miał zaledwie 5 lat. W dzieciństwie często się przeprowadzał, przez co trudno było mu nawiązać kontakt z rówieśnikami. Dopiero pasja do aktorstwa pomogła mu odnaleźć pewność siebie i swoje miejsce na Ziemi.

Kariera Toma Hanksa w Hollywood

Aktorska przygoda Hanksa zaczęła się w teatrze. Już w szkole występował na scenie, a jego role cieszyły się dużym uznaniem. Gdy jego kariera nabrała rozpędu przeniósł się do Los Angeles, gdzie szybko zaczął grywać w filmach i serialach.

Z początku zasłynął jako aktor komediowy. Występ w "Dużym" przyniosła mu nawet jego pierwszą nominację do Oscara. Jako aktor dramatyczny zaistniał dopiero w 1993 roku, dzięki roli w dramacie Jonathana Demmego "Filadelfia". Za wcielenie się w postać chorego na AIDS prawnika Andrew Becketta Amerykańska Akademia filmowa przyznała mu statuetkę w kategorii Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy. Film okazał się przełomem w dorobku Hanksa i otworzył mu drzwi do prawdziwej kariery. Dowodzi tego fakt, że już rok później otrzymał swojego drugiego Oscara za rolę w kultowym filmie Roberta Zemeckisa – "Forrest Gump".

Na swoim koncie ma występy w takich hitach, jak "Bezsenność w Seattle", "Apollo 13", "Terminal", "Złap mnie jeśli potrafisz", "Most szpiegów", czy "Czwarta władza".

Kultowe filmy Toma Hanksa

Tom Hanks może pochwalić się długą listą legendarnych wręcz kreacji aktorskich. Jego filmy niemal natychmiast zyskują status kultowych i trafiają do kanonu światowej kinematografii.

"Szeregowiec Ryan" i rola Toma Hanksa

Film Stevena Spielberga opowiada o oddziale żołnierzy, którym powierzono misję odnalezienia zaginionego szeregowca. Za występ w "Szeregowcu Ryanie" Tom Hanks otrzymał swoją czwartą nominację do Oscara.

"Zielona mila" z Hanksem

"Zielona mila" uznawana jest za jedną z najlepszych adaptacji powieści Stephena Kinga. Rola strażnika więziennego, który odprowadza skazańców do celi śmierci, do dziś uchodzi za jedną z najlepszych w karierze Toma Hanksa.

Tom Hanks w "Cast Away – poza światem"

Poruszająca historia inżyniera firmy kurierskiej, który w wyniku katastrofy lotniczej trafia na bezludną wyspę spotkała się z ogromnym uznaniem krytyków i publiczności. Dzięki roli walczącego o przetrwanie rozbitka Tom Hanks pokazał skalę swojego ogromnego talentu i kunsztu aktorskiego.

Tom Hanks na tropie "Kodu da Vinci"

Adaptacja bestsellerowej powieści Dana Browna z Tomem Hanksem w roli głównej była absolutnym przebojem. Aktor w "Kodzie da Vinci" wcielił się w rolę Roberta Langdona – specjalisty w dziedzinie ikonografii, któremu udaje się rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci kustosza Luwru. Film okazał się ogromnym sukcesem i doczekał się kontynuacji: "Anioły i demony" i "Inferno".

"Cóż za piękny dzień" z Tomem Hanksem

Pan Rogers przez ponad 30 lat prowadził telewizyjny program dla dzieci, na którym wychowało się kilka pokoleń Amerykanów. "Cóż za piękny dzień" opowiada o spotkaniu apatycznego dziennikarza z ulubieńcem USA, które na zawsze zmienia jego życie.

Przypominamy wywiad Ani Wendzikowskiej z Tomem Hanksem. zobacz wideo:

Zobacz też:

Sylvester Stallone obchodzi 74. urodziny. Przypominamy jego najlepsze role – to nie są filmy tylko dla facetów

Ozzy Osbourne i jego żona, Sharon świętują rocznicę ślubu. Książę Ciemności wrzucił zdjęcie sprzed 38 lat

Kevin Costner skończył 65 lat. Jak wygląda dziś światowa gwiazda kina?

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości