Gwiazdy

Robert Chojnacki świętuje Dzień Saksofonu. Jaka jest historia tego instrumentu?

Gwiazdy

Aktualizacja:

6 listopada świętujemy Dzień Saksofonu. Z tej okazji w naszym programie zagościł muzyk, kompozytor Robert Chojnacki. Artysta nie tylko zagrał słynny utwór "Prawie do nieba", ale także opowiedział ciekawostki dotyczące historii instrumentu.

Robert Chojnacki – mistrz saksofonu

Robert Chojnacki to muzyk, kompozytor, instrumentalista, jeden z najpopularniejszych polskich saksofonistów. Choć większości znany jest jako jeden z przedstawicieli zespołu De Mono, od 1995 roku występuje również jako artysta solowy. W tym samym roku zadebiutował albumem "Sax & Sex". Z okazji Dnia Saksofonu muzyk przybliżył nam nieco historię tego wspaniałego instrumentu oraz wyjaśnił, skąd wzięła się jego nazwa.

Wymyślił to taki młody człowiek, który był Belgiem, nazywał się Antoine Joseph Sax, pracował u swojego ojca jako młody chłopczyk. On zaprezentował instrument, który wyglądał z profilu jak konewka. Zaprezentował go na Expo w Amsterdamie i wszyscy współcześni jemu kompozytorzy przyszli i chcieli natychmiast komponować

– powiedział Robert Chojnacki.

Robert Chojnacki o pasji do muzyki

Robert Chojnacki znany jako wybitny saksofonista, w swojej karierze uczył się gry na wielu instrumentach. Muzyk przygodę z instrumentami dętymi rozpoczął od klarnetu, następnie skończył średnią szkołę muzyczną w klasie saksofonu. Po drodze była również perkusja oraz klawisze. Wielkim marzeniem Roberta wciąż pozostawała jednak gitara. Z tego względu oprócz sporej kolekcji saksofonów, artysta zdecydował się na nabycie jednej z nich.

Zawsze chciałem grać na gitarze, mam Fendera Stratocastera, ale te wszystkie rzeczy zostawiałem wspaniałym gitarzystom, z którymi miałem okazje współpracować

– powiedział.

Muzyk od lat gra na saksofonie i czaruje swoich słuchaczy niezwykłymi dźwiękami. Jak przyznał, nie jest to trudny instrument, jednak wymaga wprawy i wiedzy. Kluczowe jak w każdym przypadku są także regularne ćwiczenia.

Mój profesor powtarzał zawsze, że najtrudniejsze jest pierwsze 10 lat, a potem to już musisz kasę zarabiać

– powiedział.

Co wyjątkowego ma w sobie saksofon, że urzeka tak wielu słuchaczy? Instrument jest przede wszystkim uniwersalny, choć większości kojarzy się z jazzem, bardzo dobrze wpasuje się również w brzmienie muzyki popowo-rockowej.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Edyta Pazura przyznała się do walki z depresją. "Myślałam, że po tym wszystkim, nic mi już nie zaszkodzi"

Dominika Gwit świętuje rocznicę związku. "Dowiedziałam się, czym jest Miłość"

Ken Hensley nie żyje. Założyciel kultowego Uriah Heep miał 75 lat

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości