Gwiazdy

Paulina Krupińska o budowie Centrum Psychiatrii: "Dzieci nie mają do kogo zwrócić się z problemem"

Gwiazdy

Od jakiegoś czasu piszemy o tym, że Fundacja TVN zbiera środki na budowę Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży, które będzie działało przy Centrum Zdrowia Dziecka. W ramach zbiórki środków na ten szczytny cel

Paulina Krupińska

Prezenterka Dzień Dobry TVN wzięła udział w spocie promującym akcję #zdrowiewgłowie. Fundacja zbiera środki na budowę Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży. Od dłuższego czasu zwracamy uwagę na ogromny problem, z jakim zmagają się najmłodsi:

Psychiatria w Polsce bardzo kuleje. Brakuje też świadomości społecznej (...). Polska młodzież jest jedną z najbardziej zakompleksionych młodzieży w Europie. Okazuje się, że dzieci się nie lubią, nie akceptują. Dzieci też nie mają do kogo zwrócić się z problemem. Cały czas brakuje psychologów i psychiatrów w placówkach szkolnych i wychowawczych. Psychiatra dziecięca jest w opłakanym stanie.

- powiedziała Paulina w rozmowie z dziendobry.tvn.pl. Jak przyznała, kiedy tylko otrzymała propozycję wzięcia udziału w spocie promującym akcję, bez wahania się zgodziła - Jestem mamą dwójki dzieci. Wiemy co pandemia zrobiła przez ostatni rok, jak dzieciaki zostały zamknięte w swoich domach - tłumaczyła. Prezenterka przyznała też, że razem z mężem starają się być obecni w życiu swoich pociech. - Nie mieliśmy niani, to był nasz świadomy wybór. Uczestniczymy w wychowaniu naszych dzieci - wyjaśniła - Ja też mówię im o swoich emocjach i uczę je, żeby mówiły o swoich. To może brzmi sztampowo, ale to obecność jest najważniejsza.

Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

W Polsce żyje około 7,5 miliona dzieci i młodzieży. Około 9% z nich objawia zaburzenia w stopniu, który wymaga wykwalifikowanej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Zdaniem ekspertów, psychiatria dziecięca jest nad przepaścią. Oddziały psychiatryczne dla najmłodszych są zamykane, szpitale pełne, a leczenie utrudnione przez braki w lekarskiej kadrze. Przez wpływ pandemii, możliwe jest pogłębienie się tego kryzysu.

W odpowiedzi na ten problem Fundacja TVN, która od 20 lat zajmuje się wsparciem i leczeniem chorych dzieci, w porozumieniu z Centrum Zdrowia Dziecka podjęła decyzję o budowie Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. List intencyjny w sprawie wspólnego projektu podpisano 27 listopada 2020 roku. Fundacja TVN przeznaczy na ten cel 26 milionów złotych.

Budowa Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży- jak pomagać?

Zbiórkę środków na budowę wspiera akcja #zdrowiewgłowie, w którą zaangażowały się największe polskie gwiazdy, m.in. Piotr Kraśko, Filip Chajzer, Anna Mucha, Andrzej Piaseczny, Kayah, Joanna Brodzik, Agata Młynarska, Dorota Szelągowska, Anna Kalczyńska, Wojciech Mann, Michał Żebrowski i wielu innych. Pierwsza odsłona kampanii wystartowała 16 sierpnia, a budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży będzie można było wesprzeć podczas Top of the Top Sopot Festival.

Jak teraz wspomóc działania Fundacji TVN? Wystarczy wysłać SMS POMAGAM na 7126( koszt 1,23 z VAT), BLIK numer 509559966 skorzystać z Payu, PayPro (przelewy24) lub płatności online na stroniehttps://fundacja.tvn.pl/wplac-online/.

Zobacz także:

Zobacz wideo: #zdrowiewgłowie

Autor: Karolina Kubicka

Pozostałe wiadomości