Gwiazdy

Anna Dymna obchodzi urodziny. Ile lat skończyła aktorka?

Gwiazdy

Anna Dymna

Aktorka, działaczka społeczna i założycielka fundacji "Mimo Wszystko" - Anna Dymna świętuje 69. urodziny. Wiele jej kreacji zapisało się na stałe w historii polskiego kina. Od lat związana jest z Krakowem i Starym Teatrem.

Anna Dymna - kariera aktorska

Anna Dymna urodziła się 20 lipca 1951 r. w Legnicy. Jej ojciec był inżynierem lotnikiem, a matka - ekonomistką. Rodzina bardzo się kochała. Anna jako nastolatka marzyła o zawodzie psychologa.

Nie zamierzałam zostać aktorką. Jednak teraz, kiedy nią jestem, wiem, że to najpiękniejszy zawód świata, ponieważ zajmuje się najgłębszymi tajemnicami serca i duszy człowieka. (…) Pracując nad rolami, staram się zrozumieć drugiego człowieka: jego ból, kompleksy, motywy postępowania

- wyznała w książce "Warto mimo wszystko".

Na deskach teatru Anna Dymna zadebiutowała w wieku 18 lat. Wystąpiła wówczas w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w roli Isi i Chochoła w Weselu Stanisława Wyspiańskiego. Po ukończeniu studiów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie związała się z krakowskim Starym Teatrem.

Dzięki talentowi i urodzie była z chęcią angażowana w projekty najwybitniejszych reżyserów. Współpracowała m.in. z Andrzejem Wajdą, Jerzym Hoffmanem i Kazimierzem Kutzem.

Anna Dymna - działalność charytatywna

Aktorka od wielu lat wspiera osoby niepełnosprawne intelektualnie.

To jest jak taka zaraza... pomaganie. Dlatego, że jak raz to zrobisz, to jesteś już tym zarażony i robisz to do końca życia

- powiedziała nam kiedyś.

Prowadzona przez Annę Dymną fundacja "Mimo Wszystko" wybudowała i prowadzi dwa ośrodki terapeutyczno-rehabilitacyjne: "Dolinę Słońca" w podkrakowskich Radwanowicach i Warsztaty Terapii Zajęciowej w nadbałtyckim Lubiatowie. Zajmuje się również wspieraniem leczenia, rehabilitacji oraz edukacji. Do tej pory pomogła ponad 30 tys. osób chorych i niepełnosprawnych w całej Polsce.

Anna Dymna - życie prywatne

W 1971 r. aktorka wyszła za mąż za artystę Wiesława Dymnego. Niestety szczęście małżeństwa przerwała śmierć mężczyzny w 1978 r. To wydarzenie tak bardzo zabolało aktorkę, że nie potrawiła o nim mówić przez bardzo długi okres.

Jeżeli się ma jakiś skarb, jeżeli się kogoś kocha i ten ktoś umiera, to bardzo trudno jest to formułować i opowiadać

- przyznała w naszym studiu Anna Dymna.

Drugim jej mężem został Zbigniew Szot, z którym ma syna Michała. Obecnie aktorka jest związana z Krzysztofem Orzechowskim.

Redakcja Dzień Dobry TVN życzy wiele szczęścia i zdrowia z okazji urodzin.

Co Anna Dymna robiła w czasie domowej izolacji? Zobaczcie!

>>> Zobacz także:

Anna Dymna: "Pomaganie jest jak zaraza"

Anna Dymna: "Tak powinien wyglądać raj"

Anna Dymna: "Dlaczego my nie mamy do niczego dystansu?"

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości