Gorące tematy

Sanepid kontroluje przestrzeganie przepisów w czerwonych i żółtych strefach. "Trzeba się liczyć z surowymi karami"

Gorące tematy

Moment RFRUNSTUDIO/GettyImages

Ruszyły kontrole sanepidu związane z przestrzeganiem przepisów sanitarnych zaostrzonych w związku z pandemią koronawirusa. Odbywają się one w całym kraju, ale do szczególnie zagrożonych powiatów - "czerwonych” i "żółtych” - zostały sprowadzone dodatkowe siły. Tam, gdzie to będzie konieczne, inspektorzy będą korzystać ze wsparcia policji.

GIS - kontrole sanepidu

Od sobotniego poranka 8 sierpnia rozpoczęły się kontrole sanepidu związane z przestrzeganiem zaostrzonych przepisów.

Kontrole odbywają się w całym kraju, ale do powiatów 'czerwonych' i 'żółtych' ściągnęliśmy dodatkowe siły z bardziej bezpiecznych 'zielonych' regionów

– informuje rzecznik prasowy GIS, Jan Bondar.

W poprzednich tygodniach sanepid prowadził planowe kontrole dotyczące m.in. bezpieczeństwa żywności czy higieny, rozszerzone o przestrzeganie przepisów przeciwepidemicznych.

Tylko w ciągu ostatniego tygodnia było to prawie 7 tys. kontroli. Były to niejako kontrole 'przy okazji', które w ogromnej części przypadków kończyły się na pouczeniu

- wyjaśnia Bondar.

Rozpoczęte w sobotę kontrole są poświęcone wyłącznie przepisom dotyczącym zwalczania COVID-19.

Teraz trzeba się liczyć z surowymi karami finansowymi. Kontrole będą skrupulatne. Zakres kontroli obejmuje kilkadziesiąt pozycji

- wyjaśnia rzecznik GIS.

Sprawdzane będą obiekty handlowe, targowiska, zakłady pracy, przedsiębiorstwa produkcyjne, restauracje, kina, teatry, hotele, galerie handlowe, targi, wystawy, lotniska czy salony kosmetyczne. Interwencyjnie prowadzone będą kontrole również innych zgromadzeń, np. wesel.

Tam, gdzie to będzie konieczne, inspektorzy będą korzystać ze wsparcia policji

- zaznacza Jan Bondar.

Obowiązujące przepisy pozwalają na kary do 30 tys. zł.

Kontrole będą kontynuowane w kolejnych dniach.

Dotychczasowe doświadczenia są takie, że niejednokrotnie ognisko epidemiczne zaczynało się na weselu, a kończyło w wielkich zakładach przemysłowych. Musimy to przerwać

- podkreśla rzecznik.

Koronawirus w Polsce - rekordowa ilość zakażeń

Resort zdrowia podał w sobotę, że zanotowano 843 nowe przypadki koronawirusa - najwięcej od początku epidemii. Łącznie w Polsce jest już 51 167 zakażeń. 1,8 tys. osób zmarło.

Dzień wcześniej minister Łukasz Szumowski mówił, że w najbliższym czasie należy spodziewać się dalszych wzrostów.

Koronawirus w Polsce - zagrożone strefy

W piątek 7 sierpnia wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zakłada ono m.in. wyodrębnienie dwóch stref: czerwonej i żółtej. Na ich obszarach będą obowiązywały, poza ograniczeniami przewidzianymi dla całości terytorium Polski, dalej idące zakazy i nakazy oraz większe ograniczenia niż na pozostałym obszarze.

Strefa czerwona obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński.

Strefa żółta obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.

Wiceminister zdrowia: "Rozumiemy uciążliwość nowych restrykcji, ale są one w interesie całego społeczeństwa". Obejrzyj materiał:

Zobacz też:

Bardzo duży ruch turystyczny w Tatrach. Jak chodzić po górach w czasie pandemii?

Polacy zaciskają pasa. Powodem są koronawirus i inflacja

McDonald's w Dąbrowie Górniczej zamknięty z powodu koronawirusa. Sanepid bada sprawę

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości