Gorące tematy

Elżbieta II po raz pierwszy w maseczce. "Wspaniale było zobaczyć Jej Królewską Mość w tak dobrym nastroju i zdrowiu"

Gorące tematy

x-news

Brytyjska królowa Elżbieta II po raz pierwszy pokazała się publicznie w maseczce na twarzy. Monarchini była w niej podczas prywatnej modlitwy przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Opactwie Westminsterskim. Oficjalne zdjęcie opublikowano na królewskim profilu na Instagramie.

Królowa Elżbieta składa hołd żołnierzom

Królowa udała się do opactwa w związku z tym, że niedziela jest w Wielkiej Brytanii Niedzielą Pamięci (Remembrance Sunday). Wtedy Brytyjczycy oddają hołd swoim żołnierzom poległym w czasie obu wojen światowych i późniejszych konfliktów. Jednak z powodu epidemii koronawirusa tegoroczne obchody zostały bardzo ograniczone. Środa była zarazem ostatnim dniem przed rozpoczęciem w Anglii czterotygodniowego lockdownu. Zgodnie z przepisami podczas jego trwania świątynie mogą być otwarte wyłącznie dla indywidualnych modlitw.

Elżbieta II zgodnie z tradycją zapoczątkowaną w 1923 r. przez jej matkę złożyła bukiet kwiatów przed znajdującym się w Opactwie Westminsterskim symbolicznym Grobem Nieznanego Żołnierza, a następnie wzięła udział w krótkim nabożeństwie. Oprócz 94 - letniej monarchini obecny był tylko odprawiający je dziekan opactwa David Hoyle oraz królewski koniuszy Nana Kofi Twumasi-Ankrah.

W tym roku przypada setna rocznica powstania Grobu Nieznanego Żołnierza, w którym złożono ciało niezidentyfikowanego brytyjskiego żołnierza poległego w czasie I wojny światowej w północnej Francji.

Wspaniale było zobaczyć Jej Królewską Mość w tak dobrym nastroju i zdrowiu. To jest moment, w którym Opactwo wykonuje swoje powołanie jako narodowe miejsce kultu. Historia Nieznanego Żołnierza porusza nas wszystkich. Wszystkim kościołom bardzo trudno jest zamknąć drzwi, jest to sprzeczne ze wszystkim, do czego zostaliśmy powołani, czyli do tego, by zbierać ludzi razem

- mówił po nabożeństwie Hoyle.

Królowa Elżbieta II w maseczce

Większość czasu od początku epidemii 94-letnia królowa spędziła na zamku w Windsorze pod Londynem, który z racji mniejszej liczby przebywających tam osób jest bezpieczniejszy niż Pałac Buckingham.

W połowie października, po raz pierwszy od siedmiu miesięcy Elżbieta II wzięła udział w oficjalnym wydarzeniu poza pałacami królewskimi. Wraz z wnukiem, księciem Williamem odwiedziła wojskowe laboratorium DSTL w Porton Down pod Salisbury na południu Anglii, jednak wówczas ani ona, ani William nie mieli zasłoniętych twarzy.

Monarchini po raz pierwszy pojawiła się w maseczce podczas środowej, prywatnej modlitwy przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Opactwie Westminsterskim. Zdjęcie z tego wydarzenia opublikowano w sobotę wieczorem na oficjalnym koncie rodziny królewskiej na Instagramie.

Relacja Harry’ego z dziadkiem księciem Filipem nie wróciła do normalności od czasu Megxitu. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Luksusowa dieta psów królowej Elżbiety II. Jak wyglądało menu pupili monarchini?

Księżniczka Anna kończy 70 lat. Urodziny będą skromne

Książę Filip kończy 99 lat! Pałac opublikował najnowsze zdjęcie Królowej Elżbiety II i jej męża

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości