Gorące tematy

Bon turystyczny z problemami. Ponad 20 tys. uprawnionych nie może zrealizować świadczenia

Gorące tematy

x-news

Bon turystyczny powstał, by umożliwić wyjazd na wakacje wielu rodzinom oraz wesprzeć polską branżę turystyczną. Niestety okazuje się, że wielu uprawnionych do świadczenia ma problemy z jego odebraniem. Polska Organizacja Turystyczna otrzymała w tej sprawie ponad 20 tys. odwołań.

20 tys. odwołań w sprawie bonu turystycznego

Wielu rodziców nie może skorzystać z bonu turystycznego swoich dzieci, mają bowiem problemy z jego aktywacją. Do tej pory do Polskiej Organizacji Turystycznej wpłynęło już 20 tys. odwołań w tej sprawie - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Planowałem wykorzystać bony dwójki moich dzieci i opłacić nimi część noclegów w ośrodku wczasowym w Łebie. Okazało się, że nic z tego. Na moim koncie PUE nie było bonu

– powiedział dziennikowi Rafał Kowalski z Warszawy.

Dlaczego tak się stało? Nie wiem. Dzwoniłem wielokrotnie na specjalną infolinię Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W końcu udało mi się połączyć z konsultantem. Dowiedziałem się, że muszę złożyć odwołanie

– tłumaczył rozgoryczony czytelnik.

Jak czytamy w dzienniku, w internecie jest już pełno tego rodzaju historii.

Zaczęły się nawet pojawiać oferty płatnej pomocy w rozwiązywaniu problemu

- stwierdziła "Rzeczpospolita".

Według gazety problem jest doskonale znany w ZUS i POT.

Zależało nam na uruchomieniu programu od 1 sierpnia, by zwiększyć popyt na usługi turystyczne oraz jak największej liczbie rodzin umożliwić skorzystanie z dofinansowania do wypoczynku jeszcze w czasie wakacji szkolnych. Przy tak szybkim tempie wdrażania systemu na początkowym etapie mogły wystąpić problemy, głównie związane z wczytaniem bazy danych przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do ZUS. Na podstawie tej bazy przyznawane są bony

– wyjaśnił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Grzegorz Cendrowski z POT.

Polska Organizacja Turystyczna też zapewniała, że system jest udoskonalany.

Cały czas pracujemy nad rozwiązywaniem tych problemów, analizujemy uwagi beneficjentów programu i usprawniamy proces przyznawania bonów

– podkreślił Grzegorz Cendrowski.

Do kiedy można wykorzystać bon turystyczny

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy także tych, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im nie przysługuje.

Za jego pomocą można zapłacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r.

Bon, w formie unikalnego, 16-cyfrowego numeru, otrzymasz za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany przez ciebie numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. Numer ten należy okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Bon turystyczny zostanie wygenerowany w systemie teleinformatycznym, po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

W każdy poniedziałek września można porozmawiać z ekspertem ZUS o Polskim Bonie Turystycznym.

>>> Zobacz także:

Zamiana 500 plus na bon? Rząd nie ma wątpliwości

"Bon turystyczny sprzedam". Prawnik wyjaśnia, czy jest to dopuszczalne

500 zł na wakacje. Co musisz zrobić, żeby dostać bon turystyczny?

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości