Szczury domowe to inteligentne i zabawne zwierzęta

szczęśliwy szczureczek
Fot. By Eric Lorentzen-Newberg / Getty Iamges
Szczur domowy to inteligentny zwierzak o bardzo ciekawskim charakterze. Cena szczurów domowych jest niewielka, a opieka nieskomplikowana, dlatego coraz więcej rodzin decyduje się na ich zakup lub adopcję.

Szczur domowy (łac. Rattus ) to ssak z rodziny myszowatych (łac. Muridae ), który występuje na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Szczury wędrowne pojawiły się w Europie w okresie średniowiecza – zamieszkiwały lasy, tereny podmokłe, a następnie gospodarstwa. Obecnie są coraz częściej hoduje się je w domach prywatnych, mimo że nadal wielu ludziom nie kojarzą się najlepiej.

Więcej:

Rasy szczura domowego

Na początku XX wieku spopularyzowano hodowlę szczurów z rodowodem, co spotkało się z dużym zainteresowaniem. Gryzonie doceniono za empatyczny charakter i wyjątkową inteligencję. Obecnie mamy spory wybór co do ras (odmian) szczura domowego . Podział na odmiany opiera się głównie o cechy wyglądu. Jeśli chodzi o kształtu uszu, wyróżniamy odmiany o nazwie Standard (przypominające w tym elemencie szczury dzikie) lub Dumbo (charakteryzują się bardziej zaokrąglonymi uszami o większych rozmiarach).

Jak uratować zwierzęta po eksperymentach?

Kolejna odmiana jest uwarunkowana rodzajem włosia, które może być gładkie, długie, falowane lub kręcone. Istnieją również odmiany łyse (Fuzz i Sphinx), a także bezogonowe (Tailless). Szczur domowy z krótkim włosem to Standard, kręcone futerko ma Rex i Double Rex, a Long Hair czy Velveteen posiadają długie, ewentualnie falowane włosy.

Wyróżniamy również odmiany szczurów zależne od ich umaszczenia. Najpopularniejsze szczury domowe mają jednolity kolor włosia i noszą nazwę Self, szczury wielobarwne to tzw. AOC, czyli Any Other Color, natomiast więcej niż dwa kolory posiadają szczury AOCP, czyli Any Other Color Pattern. W zależności od wzorków na ich futrze wyróżniamy: Dalmatian, English Irish, Essex, Berkshire, Masked, Capped, Variegated, Blaze, a także Bareback. Szczury domowe mogą mieć różne kolory oczu, a do najpowszechniejszych należą czarne, czerwone albo rubinowe.

Wielkość szczura domowego jest uwarunkowana gatunkiem i płcią i wynosi maksymalnie 30 cm. Standardowa długość samiczek to 15-18 cm, natomiast samce osiągają zwykle 20 cm.

Hodowla szczurów domowych

Szczur domowy jest jednym z najpopularniejszych zwierząt domowych. Nabywamy go w sklepach zoologicznych, od hodowców lub z domów adopcyjnych. Legalnie działający hodowca powinien posiadać dokumentację szczura, a także jego rodowód.

Zanim przyniesiemy nowego zwierzaka do domu, musimy zaopatrzyć się w klatkę, podłoże i wszelkiego rodzaju zabawki. Klatka szczura domowego powinna być komfortowa, a jej minimalne wymiary to 60x40x60 cm. Kuwetę należy wypełnić żwirkiem silikonowym lub podściółką z naturalnych włókien o właściwościach antyalergicznych i niepylących. Podłoże należy regularnie czyścić i co jakiś czas wymieniać. W klatce powinny znaleźć się tunele, schodki i wieże. Szczury to zwierzęta aktywne i energiczne, dlatego chętnie wykorzystają czas na zabawę. Oprócz przebywania w klatce, powinny spędzać kilka godzin poza nią, najlepiej w kontrolowany przez nas sposób. Szczury domowe docenią wybiegi pełne przeszkód i zabawek, ale chętnie ukryją się w różnych zakątkach domu, dlatego należy ich uważnie pilnować.

Zdrowie szczura domowego

Opieka nad szczurem domowym nie jest trudna , ale wymaga przestrzegania podstawowych zasad. Szczury domowe są podatne na różne choroby, które może spowodować nawet przeciąg. Nie należy korzystać z hodowli niewiadomego źródła, ponieważ szczury takiego pochodzenia mogą być obciążone chorobami genetycznymi. Mimo że szczurki są wszystkożerne, należy je karmić karmą z kompleksem kwasów tłuszczowych i witamin, które zapewnią prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Szczury jedzą pokarm roślinny, zwierzęcy, zboża, owoce, a nawet nabiał. Warto skonsultować dietę z weterynarzem, aby nie doprowadzić zwierzęcia do otyłości.

Długość życia szczurów domowych jest uwarunkowana ich genetyką oraz naszym zaangażowaniem i wynosi od 2-3 lat. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na zachowanie szczura jest obecność innych osobników. Szczury należą do zwierząt stadnych, dlatego najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zakup lub adopcja dwóch gryzoni tej samej płci. Szczury mają zdolność do całorocznego rozmnażania się, dlatego nawet chwilowe spotkanie samca i samicy wiąże się z ryzykiem zapłodnienia.

Najczęstsze choroby szczurów domowych to zapalenie ucha, nowotwory, choroby płuc i serca – powinien je leczyć wykwalifikowany weterynarz.

Ile kosztuje szczur domowy?

Cena szczura domowego wynosi od 5-50 zł, ale właścicielem gryzonia możemy zostać nawet za darmo. Coraz bardziej powszechniejsze staje się adoptowanie zwierząt laboratoryjnych i porzuconych.

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości