Żwirek dla kota – jaki wybrać?

mały kotek w kuwecie
Fot. BiancaGrueneberg / Getty Images
Żwirek zbrylający czy niezbrylający się? Drewniany czy silikonowy? Oferta produktów do wypełnienia kocich kuwet jest bardzo bogata, więc wielu właścicieli kotów ma dylemat, który z nich wybrać. Należy mieć świadomość, że każdy ma zarówno zalety, jak i wady.

Kuweta to obowiązkowy element wyprawki dla domowych kotów. Wygodą związaną z kocią toaletą jest fakt, że pupila nie trzeba codziennie wyprowadzać na spacery. Odchody zwierzęcia należy jednak regularnie usuwać. Zadanie to zdecydowanie ułatwia odpowiednio dobrany żwirek. Najpopularniejsze są obecnie podłoża drewniane, bentonitowe i silikonowe.

Więcej:

Żwirek dla kota – kryteria wyboru

By spośród szerokiej oferty żwirków dla kotów wybrać najodpowiedniejszy, warto zastanowić się nad specyfiką potrzeb swoich i swojego pupila. Te drugie są w praktyce istotniejsze niż preferencje właściciela. Ostatecznie bowiem to kot zadecyduje, czy będzie korzystał z zaproponowanego mu podłoża do kuwety. Warto pamiętać, że jeśli zwierzę załatwia swoje potrzeby fizjologiczne poza kuwetą, to jedną z częstszych przyczyn tego problemu jest właśnie nieodpowiedni żwirek .

Oprócz komfortu i bezpieczeństwa kota, kryteria, jakie można brać pod uwagę przy wyborze żwirku , to:

  • cena,
  • wydajność,
  • częstotliwość opróżniania kuwety,
  • możliwość wyrzucania odchodów do toalety,
  • stopień pylenia oraz roznoszenia się poza kuwetę.

Ideałem byłby oczywiście produkt tani, wydajny, nieroznoszący się po mieszkaniu, który w dodatku można łatwo utylizować, nie zawracając sobie zbyt często głowy tym najmniej przyjemnym spośród związanych z obsługą czworonogów zajęciem. Niestety, każdy z dostępnych na rynku żwirków dla kotów ma pewne wady i zalety , więc należy szukać optymalnego rozwiązania.

Żwirek zbrylający czy niezbrylający?

Podłoże do kuwet może mieć tendencję do wiązania się pod wpływem wilgoci – tak działa żwirek zbrylający dla kota . Jest to rozwiązanie oszczędne, a zarazem higieniczne, bo zwarte grudki bez problemu można oddzielić od czystej reszty żwirku . Jeśli nadaje się on do utylizacji w toalecie, łatwo pozbyć się bryłek, nie ryzykując zapchania rur. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdy kuweta stoi w łazience. Zaletą żwirku niezbrylającego się jest zwykle jego niższa cena . Taki produkt może się także okazać lepszym wyborem w przypadku kociąt. Te bowiem często mają skłonność do podjadania żwirku, a jego zbrylenie się w przewodzie pokarmowym może być dla malucha śmiertelnie niebezpieczne.

Cztery lata więzienia dla 19-latka za znęcanie się nad zwierzętami

Żwirek drewniany zbrylający się i niezbrylający

Drewniane podłoża do kuwet to produkty w 100% organiczne i biodegradowalne . Mogą mieć postać trocin lub uformowanych w wałeczki granulek. Żwirek drewniany dostępny jest w wersji zbrylającej się i niezbrylającej. Ma naturalny, żywiczny aromat, który dość skutecznie neutralizuje nieprzyjemny zapach odchodów . Podstawowe zalety produktu to niska cena i łatwość utylizacji . Ponieważ nie zapycha on rur (oczywiście w rozsądnej ilości), wyrzucać bezpośrednio do toalety można zarówno żwirek dla kota drewniany zbrylający , jak i niezbrylający się. Produkt zwykle nie pyli się, ale jest lekki i łatwo roznosi się po mieszkaniu , gdy przyczepi się do kociej sierści czy łapek.

Żwirek bentonitowy

Bentonit to rodzaj skały – naturalna substancja, z której produkuje się żwirek o różnej granulacji. W każdym przypadku ma on tendencję do zbrylania się – im drobniejszy i lepszej jakości, tym większą . Żwirek bentonitowy skutecznie pochłania nieprzyjemne zapachy (dostępny jest przy tym w wersjach perfumowanych, nie zawsze jednak akceptowanych przez koty) i jest bardzo wydajny . Jego cena bywa porównywalna do ceny żwirku drewnianego, ale warto wybierać droższe produkty, bo wystarczają na dłużej. Wadą bentonitu jest to, że silnie pyli, a im drobniejszy, tym łatwiej się roznosi się na kocich łapach . Można temu zapobiec, umieszczając kuwetę na dywaniku pełniącym funkcję wycieraczki. Ze względu na wyjątkową zdolność żwirku bentonitowego do absorpcji wody nie należy wyrzucać go do toalet y.

Żwirek silikonowy

Żwirek silikonowy (właściwie – silikatowy, ale bardziej znany pod niepoprawną nazwą) to najczęściej produkt niezbrylający się (choć bywa dostępny w wersji zbrylającej), wykonywany z krzemionki. Ma postać twardych, przezroczystych kryształków, więc – jako najmniej podobny do podłoża występującego w naturze – często nie jest przez koty akceptowany . To jednak najwygodniejszy z punktu widzenia człowieka, choć zarazem najdroższy rodzaj żwirku . Silikat całkowicie pochłania wilgoć do wnętrza kryształków, w związku z czym z kuwety na bieżąco usuwać należy tylko kał . Żwirek silikonowy – zbrylający czy nie – wymienia się w całości wówczas, gdy nabierze żółtego koloru i zacznie nieprzyjemnie pachnieć (przy jednym kocie – raz na 3–4 tygodnie). Można utylizować go w toalecie , choć nie należy wrzucać do niej całej zawartości kuwety na raz. Żwirek silikonowy nie pyli i, ze względu na stosunkowo duży rozmiar kryształków, praktycznie nie roznosi się po domu .

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!