Na co zwrócić uwagę wybierając prezent dla kota?

Janusz śpi
Fot. Janusz / Cat Archive

Prezent dla kota nie jest ekscentrycznym wymysłem ludzi zakochanych w swoich czworonogach. Te ciekawe świata, zawsze skore do zabawy zwierzęta chętnie korzystają z nowych gadżetów lub eksplorują nieznane obszary

Większość ludzi uznaje swoje zwierzęta za członków rodziny. Nic więc dziwnego, że mają potrzebę sprawić im szczególną radość z okazji ważnych świąt. Oczywiście kotom trudno odróżnić własne urodziny od pozostałych dni. To jednak nie oznacza, że obdarowywanie ich ma znaczenie wyłącznie dla właścicieli. Wybierając prezent dla kota, trzeba jednak pamiętać, że nie każdy przedmiot, który podoba się ludziom, będzie prawdziwie użyteczny dla czworonoga.

Więcej:

Czym się kierować, wybierając prezent dla kota?

Producenci prześcigają się w wymyślaniu gadżetów dla zwierząt, a półki sklepów zoologicznych uginają się od artykułów, które zachęcają do zakupu pięknym designem mimo zawrotnej niekiedy ceny. Dużym rozczarowaniem dla właściciela bywa fakt, że pupil więcej uwagi poświęca opakowaniu po drogim prezencie niż jego zawartości. Niekiedy niefortunny podarek okazuje się wręcz problemem, np. podwójna miska na karmę i wodę może stać się przyczyną odwodnienia zwierzęcia. Koty niechętnie piją z takich misek, ponieważ instynktownie unikają – ze względu na możliwe skażenie – źródeł położonych w pobliżu miejsca, w którym zjadają swoje ofiary. Z powyższych względów, wybierając świąteczny prezent dla kota, warto kierować się przede wszystkim znajomością i zrozumieniem jego obyczajów.

Smakołyki – idealny prezent dla kota

Obserwując domowe koty, nie sposób nie zauważyć, że jedzenie nie jest dla nich wyłącznie czynnością służącą zaspokojeniu głodu. Mruczki potrafią delektować się zawartością miski, mają swoje ulubione karmy, a na inne jedynie patrzą z dezaprobatą. Dlatego nie jest złym pomysłem zarezerwowanie przysmaku, za którym kot przepada, na wyjątkowe okazje. Oczywiście na co dzień należy podawać mu pełnowartościową, urozmaiconą i smaczną karmę. Dobrze jednak mieć w zanadrzu rarytas, który będzie dla kota nie tylko prezentem od święta, ale i formą nagrody, której może spodziewać się np. po tym, jak pozwoli sobie przyciąć pazury. Celując w kulinarne gusta pupila, warto pamiętać, że choć jest on urodzonym mięsożercą, lubi też czasem poskubać trawę. Świetnym i niedrogim prezentem dla kota jest doniczka ze świeżymi źdźbłami jęczmienia czy z kocimiętką. Biorąc pod uwagę upodobanie mruczków do picia bieżącej wody, można je także uszczęśliwić poidełkiem fontanną.

Justin i Hailey Bieberowie przygarnęli małego kotka

Zabawki na prezent dla kota

Zabawa jest kotom potrzebna niemal równie bardzo, jak jedzenie. Przy niedostatku bodźców domowy mruczek cierpi na straszliwą nudę i szkodliwy dla zdrowia brak ruchu. Dlatego najlepsze zabawki to takie, które – zaspokajając łowiecki instynkt czworonoga – aktywizują go do szaleńczych pogoni. Prezent dla kota w postaci pluszowej myszki czy grzechoczącej piłeczki nie jest złym pomysłem, ale zabawa z użyciem tzw. wędki lub lasera znacznie bardziej uraduje pupila. Niektóre zwierzęta żywo interesują się zabawkami interaktywnymi, pozwalającymi np. na wydobywanie przekąsek z labiryntu. By zapewnić kotu takie zajęcie, nie trzeba kupować drogich akcesoriów w sklepach zoologicznych. Przy odrobinie kreatywności można dostarczyć pupilowi wciągających rozrywek, korzystając z nożyczek i papieru. Ponieważ większość zabawek z czasem przestaje być dla kota atrakcyjna, nie należy martwić się tym, że własnoręcznie wykonany przedmiot jest nietrwały i zwierzę może go pogryźć na drobne kawałki. W końcu to także wspaniała zabawa.

Prezenty adekwatne do kocich obyczajów

Mruczki większość dnia spędzają, drzemiąc. Dlatego dobrym pomysłem na prezent dla kota są legowiska – dywaniki, poduszki, hamaki, a także wysoko zawieszone półki (skąd zwierzęta spod półprzymkniętych powiek mogą obserwować swoje terytorium, jakim jest mieszkanie właściciela). Niektóre czworonogi wolą drzemać w ukryciu – dla nich idealnym podarunkiem będą różnego typu schowki (budki, domki, tunele), które jednocześnie są wspaniałą kryjówką podczas zabawy. Inną kocią potrzebą jest drapanie. Aby ją zaspokoić (a przy okazji uchronić przed zniszczeniem meble), trzeba podarować kotu drapak, który przy okazji – dzięki pomysłowości projektantów kocich gadżetów – może stać się ciekawym elementem wystroju wnętrza.

Najważniejszy prezent dla kota

Wbrew obiegowym opiniom koty to zwierzęta bardzo towarzyskie. Są przywiązane do swoich opiekunów, asystują im przy codziennych czynnościach. Wspaniałym prezentem dla kota jest każda chwila, w której okazuje się mu całkowite zainteresowanie. Takie podarki trzeba sprawiać pupilowi na co dzień, mimo ogromnej liczby innych spraw. Chwile pieszczot czy wspólnej zabawy wędką budują więź pomiędzy kotem a jego opiekunem, dają zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa i szczęścia. Warto też rozważyć zapewnienie pupilowi stałego towarzystwa, przyjmując pod swój dach jeszcze jednego mruczka.

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie