Zwierzęta

Fontanna dla kota – jak dbać o prawidłowe nawodnienie kotów?

Kot Janusz

Fot. Archiwum prywatne

Zwierzęta

Fontanna dla kota – jak dbać o prawidłowe nawodnienie kotów?

Kot Janusz

Fot. Archiwum prywatne

Zapewnienie kotu stałego dostępu do świeżej wody to obowiązek każdego właściciela zwierzęcia. Kapryśne koty mogą nie chcieć pić wody ze swojej miski albo niechętnie pić wodę, która stoi już jakiś czas. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest fontanna dla kota.

Kocia fontanna to dobre rozwiązanie, gdy koty piją niewystarczającą ilość wody dziennie. Zapewniają zwierzętom wodę również wtedy, kiedy właściciela długo nie ma w domu. Woda z poidła też lepiej smakuje i jest bardziej świeża niż ta z miski, co skutecznie zachęca czworonogi do częstszego picia.

Więcej:

Fontanna dla kota a prawidłowe nawodnienie kota

Koty składają się w 80 procentach z wody, dlatego tak ważne dla ich zdrowia jest prawidłowe nawodnienie. Zarówno niedobór wody, jak i jej nadmiar mogą mieć duże konsekwencje w postaci problemów zdrowotnych, zwłaszcza związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem nerek. Koty ze średnią wagą 3–5 kg, które jedzą karmę suchą, powinny pić wody więcej niż czworonogi, których dieta oparta jest na karmie mokrej. Dobrze, jeśli kot wypija dziennie 150–200 ml wody. Należy zwracać uwagę, czy kot chętnie i często pije wodę, jeśli nie, najlepiej rozważyć zakup fontanny dla kota . Tego typu poidełko w formie fontanny lub wodospadu z misą, do której spada woda, ma zachęcić kota do częstszego spożycia wody. Każda fontanna ma również kran, czyli źródło skąd płynie płyn. Koty często chętnie piją właśnie bezpośrednio wodę z tego źródełka. Urządzenie wyposażone jest również w pompę, która tłoczy wodę do góry, oraz filtr. Gadżet ten może być wykonany z różnych materiałów (np. plastikowa czy ceramiczna fontanna dla kota). Zazwyczaj zasilany jest energią elektryczną, choć niektóre modele mogą być też zasilane bateriami. Cena najprostszej fontanny z plastiku to koszt kilkudziesięciu złotych, natomiast te wykonane z ceramiki i z dodatkiem wysokiej jakości filtrów, mogą kosztować ponad 200 zł.

Kocia fontanna jako alternatywa dla miski

Kocia fontanna okaże się dobrym gadżetem dla kota, który niechętnie spożywa wodę ze swojej miski i w rezultacie jego organizm nie jest prawidłowo nawodniony. Jeśli zaobserwujemy, że zwierzę bardzo interesuje się wodą płynącą z kranu albo chętnie wskakuje do umywalki i pije prosto ze strumienia wody, możemy być pewni, że z zapałem będzie korzystał z poidełka fontanny dla kota . Zarówno w przypadku płynu z kranu, jak i z fontanny woda bardziej smakuje kotu ze względu na to, że jest świeża i chłodna, a taka z kolei zawiera więcej tlenu. Ponadto koty w naturalnych warunkach również nie piją z miski, zamiast wody stojącej zdecydowanie bardziej wolą wodę w ruchu, np. ze strumyka. Spożywanie wody bieżącego nurtu jest zatem u nich instynktowne. Jeśli więc woda z miski, która stoi w niej kilka godzin, niechętnie jest przez kota spożywana, dla jego zdrowia warto rozważyć zakup fontanny dla kotów .


Zobacz film: Dzień kota. Źródło: Dzień Dobry TVN

Fontanna do picia dla kota a wyjazd właściciela

Na czas dłuższej nieobecności właściciela, należy kotu zapewnić odpowiedni zapas jedzenia i picia. Dobrym rozwiązaniem będzie zamiast standardowych misek, które mają ograniczone pojemności, zostawić zwierzęciu fontannę do picia wody oraz dozownik karmy. Gadżety zapewnią kotu właściwą ilość wody i karmy przez kilka dni, kiedy właściciela nie będzie w domu. Kot pozostawiony sam będzie dzięki temu czuł się też bardziej komfortowo i bezpiecznie. Duża fontanna sprawdzi się również w przypadku kilku kotów w domu, gdyż daje możliwość pozostawienia zwierzętom większej ilości wody. Tego typu poidło jest zazwyczaj większe niż standardowa miska, dlatego dają możliwość jednoczesnego picia kilku kotom.

O czym należy pamiętać, wybierając fontannę wodną dla kota?

Dobra fontanna do picia dla kota powinna zawierać filtr węglowy. Nie dość, że uwolni wodę z zanieczyszczeń, to jeszcze poprawi jej smak i kot będzie jeszcze chętniej korzystał z takiego poidła. Jeśli w domu jest więcej kotów niż jeden, warto wybrać fontannę sporych rozmiarów, by nie dochodziło do przepychanek w trakcie picia. Dobrze również pomyśleć w tej sytuacji o dużej pojemności urządzenia, dzięki czemu zmieści się w nim większa ilość wody. Bardzo przydatne okaże się to, kiedy koty będą musiały zostać same w domu przez kilka dni. Duża ilość wody w fontannie sprawia też, że płyn będzie lepiej natleniony. Ponadto zarówno miska, jak i poidło dla kota trzeba regularnie czyścić, aby uniknąć rozmnażania się szkodliwych bakterii, dlatego warto wybrać gadżet, który będzie łatwy w utrzymaniu w czystości.

Co sądzisz o tym artykule?
47
3
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0