Zwierzęta

Przejścia dla zwierząt. "To jedyna droga, aby pogodzić interes człowieka i przyrody"

Zwierzęta

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Dagmara Kowalczyk
Zwierzostrady

Droga szybkiego ruchu czy autostrada mogą być bardzo niebezpieczne dla zwierząt. Zdarza się, że to właśnie tam żaby czy sarny giną pod kołami samochodów. Dlatego, aby ograniczyć liczbę takich wypadków i ułatwić zwierzętom przemieszczanie się powstają specjalne przejścia.

Przejścia dla zwierząt - jak powstają?

Przejścia dla zwierząt to obiekty, dzięki którym zwierzęta mogą się bezpiecznie przemieszczać w obrębie ulic. Jedno z nich znajduje się nad autostradą A4 w Nadleśnictwie Rudziniec. - To sztuczna konstrukcja, na której usypana jest darń i posiane są rośliny. W części środkowej przejścia rośnie trawa, a z boku znajduje się osłona z krzewów i drzewek - mówił w rozmowie z naszą reporterką Wiesław Kucharski, nadleśniczy z Nadleśnictwa Rudziniec.

Warto dodać, że takie przejścia powstają nie tylko nad drogą, ale także pod nią. Z tych, które znajdują się pod jezdnią, korzystają m.in. żaby oraz lisy. - To rodzaj bieżni. To dzięki niej płazy mogą się dostać do specjalnie dla nich przygotowanego przejścia i bezpiecznie przedostać się na drugą stronę ulicy - mówił Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Jakie zwierzęta korzystają z przejść?

Miejsca te kontrolowane przez specjalne fotopułapki. To dzięki nim wiadomo, które ze stworzeń korzystają z przejścia i jak często to robią. - Zaglądają tutaj dziki, jelenie, pokazują się także jenoty, lisy, kuny oraz borsuki. Niedawno pojawił się także daniel - mówił Wiesław Kucharski.

Mimo że przejścia budowane są przede wszystkim dla zwierząt, to służą także człowiekowi. - Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest najważniejsze. My jedziemy po drodze, a zwierzę przechodzi pod nią i nie ma kolizji. To jedyna droga, aby pogodzić interes człowieka i przyrody - dodał Radosław Ślusarczyk.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Dagmara Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości