Pies Ryszard do zadań specjalnych. "Jeśli ciało jest znalezione, ma mi dać znać szczekaniem"

Ryszard - pies do zadań specjalnych
Źródło: Dzień Dobry TVN
Pies Ryszard wraz z policjantem Jarosławem Biedrzyckim przemierza Polskę. Czworonóg został wyszkolony do wyszukiwania zwłok ludzkich. - Ostatnio więcej czasu spędzam z psem niż jestem w domu - mówi funkcjonariusz.

Rysiek - pies do zadań specjalnych

Pies Rysiek podobnie jak inne psy policyjne, pochodzi z prywatnej hodowli. Następnie trafił do centrum szkolenia psów w Sułkowicach, a od kilku lat wraz z policjantem Jarosławem Biedrzyckim tworzą nierozłączny duet.

- Chodzimy z Ryśkiem często po lesie z racji wykonywanych obowiązków i wołam: Ryszard, Ryszard. Często zdarza się, że wychodzą grzybiarze, czy też osoby postronne, spacerujące i szukają tak naprawdę drugiego człowieka: "Gdzie ten Ryszard jest?", a Ryszard okazuje się, że przybiega mi do nogi - mówił policjant Jarosław Biedrzycki.

Natomiast służbowe imię psa brzmi zupełnie inaczej.

Pies Ryszard został wytypowany do poszukiwania zapachów zwłok ludzkich

W polskiej policji jest ok. 10 psów do wyszukiwania zwłok ludzkich na lądzie. Jednym z nich jest Ryszard, który dodatkowo jako jeden z 4 psów szuka również ciał na wodzie.

- Ma ratownictwo wodne, czyli może ratować również ludzi tonących. Dlatego jest wyjątkowy. Z reguły pierwszy telefon jest wykonywany do mnie. Muszę się przygotować do tego wyjazdu. Jeśli dostaję wcześniej mapy, sektory, rejony, w odpowiedni sposób to opracowuję - tłumaczył funkcjonariusz.

Według policyjnych danych z 2020 roku w Polsce zgłoszono zaginięcia ponad 15 tys. osób. Po miesiącu od zarejestrowania zaginięcia udaje się odnaleźć ponad 90 proc. poszukiwanych.

- Jeśli ciało jest znalezione, pies ma mi dać znać szczekaniem. Najczęściej poszukiwania, które są prowadzone to na terenach leśnych, nieużytkach, bagnach. Rysiek ma wrażenie, że chodzę z nim na spacer, szukając tego zapachu tak naprawdę. Radiowozem przemierzamy całą Polskę. Ostatnio więcej czasu spędzam z psem niż jestem w domu - wyjaśnił Jarosław Biedrzycki.

Zobacz cały reportaż w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Łukasz Zagórski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości