Zwierzęta

Maltańczyk miniaturka – opis rasy i pielęgnacji zwierzęcia

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Mata węchowa dla psa

Czy pies maltańczyk miniaturka w ogóle istnieje? Takie pytanie nasuwa się zapewne wielu fanom tej rasy, którzy pragnęliby zakupić tego uroczego czworonoga w wersji "torebkowej". Okazuje się ten śnieżnobiały zminiaturyzowany psiak jest do kupienia na rynku, jednak wyłącznie od nielegalnych hodowców.

Maltańczyk miniaturka został wyhodowany na potrzeby ludzi, którzy pragną mieć mniejszą wersję standardowej rasy. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, jakie ryzyko niesie ze sobą miniaturyzacja. Czworonogi sztucznie pomniejszane mają o wiele więcej problemów zdrowotnych niż te same psy o standardowej wielkości. Ile żyje maltańczyk miniaturka i jak o niego dbać?

Maltańczyk miniaturka a zwykły

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że taki typ psa nie stanowi odrębnej rasy, a jedynie jest "wariacją" na jej temat. Oprócz oryginalnej rasy czworonogi mają domieszkę innych małych ras w celu uzyskania pieska o niewielkich gabarytach. Ile waży maltańczyk miniaturka? Waga pieska w wersji mini jest o wiele mniejsza niż tego z rodowodem, czyli czystej rasy, która powinna wynosić 3–5 kilogramów. Dużo wątpliwości budzi także wzrost maltańczyka miniaturki. Dorosły osobnik w "torebkowej" wersji zazwyczaj osiąga wysokość poniżej 20 cm w kłębie. Jest to poniżej średniej, jaką odnotowuje się w przypadku rasowych maltańczyków. Karłowatość i niedowaga powodują szereg problemów zdrowotnych, takich jak choroby neurologiczne, schorzenia związane z sercem oraz innymi organami wewnętrznymi. Psy rasy maltańczyk miniaturka żyją więc zwykle krócej. Praktyka krzyżowania osobników, aby uzyskać pomniejszoną rasę, jest nieetyczna, ale niestety nagminna. Przed zakupem idealnego śnieżnobiałego pieska o jedwabnej sierści warto pamiętać, że maltańczyk miniaturka z rodowodem nie istnieje , bo takie osobniki powstają tylko na potrzeby zyskownej pseudohodowli.

Sposób na ubłoconego psa
Sposób na ubłoconego psa Źródło: Dzień Dobry TVN

Charakter i wygląd maltańczyka miniaturki... i oryginału!

Jak wygląda typowy maltańczyk lub jak wygląda maltańczyk miniaturka? Otóż jest to piesek wyróżniający się śnieżnobiałym, niezwykle miękkim w dotyku włosem bez podszerstka. Ma okrągłe oczy koloru ochry i z ciemną oprawą, a uszy trójkątne i wysoko osadzone. Co ciekawe, te urocze pieski znane były już w starożytnej Grecji, Egipcie i Rzymie. Ich nazwa prawdopodobnie odnosi się do miejsca pochodzenia. Przyjmuje się bowiem, że była to Malta, a czworonóg ten w dawnych czasach był zwierzęciem jedynie do towarzystwa, stając się ulubionym pupilem szlachty, królów i cesarzy. Jakim psem jest maltańczyk miniaturka? Charakter tego czworonoga sprawia, że jest on idealnym przyjacielem całej rodziny. Piesek daje się łatwo trenować, jest niezwykle mądry, radosny, a do tego bardzo towarzyski. Będzie doskonałym kompanem małych dzieci, bo lubi zabawę i aktywność fizyczną, a przy tym jest niezwykle łagodny i niezbyt często szczeka. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że jest to pies bardzo wrażliwy i nieufny wobec obcych. Należy więc obchodzić się z nim delikatnie. Źle znosi samotność, więc nie nadaje się dla osób, które większą część dnia spędzają poza domem. Jest za to idealnym przyjacielem seniorów.

Biały maltańczyk miniaturka – jak o niego dbać?

Maltańczyk nie linieje, co jest dużą zaletą. Ten uroczy czworonóg wymaga jednak regularnego strzyżenia i codziennego czesania gęstym grzebieniem i szczotką z naturalnego włosia, bo jego sierść ma tendencję do szybkiego kołtunienia się. Rytuał ten najlepiej zacząć od brzucha i nóg. Zalegające w sierści zanieczyszczenia mogą bowiem powodować grzybicę skóry. Raz na dwa tygodnie zalecana jest także kąpiel w delikatnym szamponie. Dużej troski wymagają na pewno oczy zwierzęcia. Dorosły maltańczyk miniaturka może bowiem przejawiać skłonność do infekcji oczu. Należy systematycznie przycinać włosy znajdujące się blisko oczu, gdyż mogą je podrażniać, powodując problemy z kanalikami łzowymi, co może prowadzić do ich niedrożności i w konsekwencji wycieków. Stan taki objawia się występowaniem ciemnego zabarwienia na sierści pod oczami. Dobrą praktyką jest zatem częste przemywanie oczu. Należy też regularnie przycinać psu pazurki i strzyc przestrzeń między palcami , bo nadmiar kędzierzawego włosia może utrudniać zwierzęciu chodzenie. Do tego dochodzi oczyszczanie uszu (również z włosia), by nie dopuścić do infekcji, a także usuwanie kamienia nazębnego, z którym te pieski mają często problem nawet w pierwszych dwóch latach życia. Jeśli chodzi o dietę maltańczyka miniaturki, podstawową zasadą jest nieprzekarmianie pieska. Czworonogi te mają tendencję do cukrzycy i mogą przybierać na wadze, co skutkuje problemami ze stawami. Dobrze dobrana karma wpłynie korzystnie nie tylko na zdrowie psa, ale również na jego wygląd. Zdrowa dieta maltańczyka daje bowiem rezultat także w postaci lśniącej sierści.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: fot. Getty Images/Kosamtu

Pozostałe wiadomości