Styl życia

Które psy nie będą się dobrze czuły w domu? To cenna wskazówka przy wyborze

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Najbardziej wymagające rasy psów

Jakie psy są odpowiednie do domu, a które powinny mieć możliwość wybiegania, zapolowania czy norowania? Na te pytanie w studiu Dzień Dobry TVN odpowiedziała behawiorystka, Aneta Awtoniuk.

Psy kanapowe

Nie każdy pies jest odpowiedni do siedzenia całymi dniami na kanapie i bycia głaskanym. Niektóre muszą się wybiegać. Jeśli chcemy, aby nasz czworonóg był szczęśliwy, musimy zapewnić mu możliwość zaspokojenia swoich potrzeb. Typowo domowymi psami są rasy wymyślone przez człowieka.

- To wszystkie te rasy "ozdobne", które w tej chwili funkcjonują trochę na zasadzie maskotek. To jest oczywiście fatalne i od razu muszę to powiedzieć, że wcale nie jesteśmy za tym, żeby yorki miniaturowe były maskotkami, którym się przyczepia do głowy wstążeczki i kokardki i zakłada im cekinowe kamizele - wyjaśniła behawiorystka.

Yorki również mają potrzebę życia w stadzie, bycia zauważonym, muszą węszyć i spełniać swoje potrzeby. Są małe, ale bardzo ruchliwe.

Wymagające rasy psów

Psy nie są zabawkami i należy bardzo wnikliwie prześledzić, czego do spokojnego i szczęśliwego życia potrzebuje pies danej rasy. W domowych bezruchu niekomfortowo będą czuły się psy użytkowe, czyli te, które funkcjonują pracująco.

- Np. psy myśliwskie. To będą wszelkiego rodzaju terriery, wyżły. Jack Russel Terrier jest bardzo popularny, bo malutki, bo uroczy, ale wybierany nie pod kątem tego, czego potrzebuje i co my musimy mu dać, tylko pod kątem tego, że są małe, kompaktowe i wszystkim się wydaje, że do bloku jest idealny - zaznaczyła behawiorystka.

Jack Russel Terrier to pies, który musi norować i w domu może również próbować to robić, rozbebeszając kanapę. Podobnie z beaglami, które nie tylko potrzebują towarzystwa tej samej rasy, ale także dużo muszą biegać. Podobnie jak Border Collie, które zostały stworzone do wypasania owiec i które rozpędzają się nawet do 60 km/h.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News

Pozostałe wiadomości