Jak wygląda szkolenie psa policyjnego?
Doskonały węch to za mało, aby pies mógł zacząć służbę w policji czy służbach specjalnych. Zwierzak, który wykazuje predyspozycje do takiej pracy, musi przejść szkolenie. Tym zajmuje się Jacek Żydziak. - Od dawna zajmuję się selekcją i hodowlą psów do pracy w policji czy wojsku. Najlepiej do tego nadają się psy, które lubią aportować, mają silnie rozwinięty instynkt łowiecki, stabilny charakter i mocne nerwy - tłumaczył w rozmowie z naszą reporterką.
Na tym jednak nie koniec. Pies, który będzie pracował w policji czy w wojsku, musi być przyjazny i lubić ludzi. - Te psy muszą kochać ludzi i muszą umieć pracować z innym opiekunem. Dawniej bazowano na ich agresji, ale wojna w Wietnamie pokazała, że to się nie sprawdza. Po śmierci żołnierza zwierzak nie potrafił pracować z kimś innym - dodał nasz rozmówca.
Gdzie trafiają psy szkolone w Polsce?
Zwierzaki, które szkoli Jacek Żydziak, świetnie wykrywają narkotyki, odnajdują niebezpieczne materiały, a także tropią i ścigają przestępców. Wyszkolone przez niego psy pracują niemal na całym świecie. Najczęściej jednak trafiają do Stanów Zjednoczonych, Afryki, Arabii Saudyjskiej oraz Izraela.
Służby z innych krajów cenią sobie przede wszystkim jego doświadczenia i intuicję, bo znalezienie odpowiedniego zwierzaka wcale nie jest takie proste. Jak mówił szkoleniowiec, choć psów na świecie mamy bardzo dużo, to znalezienie odpowiedniego zwierzaka nie jest takie proste. - Z psami jest tak samo, jak z ludźmi. Nie każdy może zostać żołnierzem i nie każdy nadaje się do pracy w policji - podsumował.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Licealista stworzył egzotyczny ogród w centrum miasta. "To wygląda po prostu zjawiskowo"
- Lejce dla konia – podstawowe informacje. Jak wybrać dobre wodze?
- Jaką klatkę wybrać dla świnki morskiej? Podpowiadamy jak samemu zrobić domek dla zwierzaka
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Dagmara Kowalczyk
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN