Zwierzęta

Kapok dla psa. Jaki będzie najlepszy?

Zwierzęta

E+ArtistGNDphotography/Getty Images

Coraz powszechniej i chętniej zabieramy ze sobą nasze zwierzaki na wakacje. Najczęściej są to wyjazdy w góry, nad morze czy nad jezioro. W żadnym z tych miejsc nie można dać się ponieść wakacyjnemu szaleństwu i zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – naszego i pupila. Jeżeli wybieramy się nad wodę, warto zabrać ze sobą kapok dla psa. Świetnie sprawdzi się w kryzysowej sytuacji, ale pozwoli także poczuć się bezpieczniej i pewniej (głównie nam). Dzięki niemu zaoszczędzimy sobie mnóstwo stresu i będziemy spokojni o swojego pupila.

Kapok dla psa staje się coraz popularniejszym ekwipunkiem podczas wypraw z pupilem nad jezioro, morze czy na kąpielisko. Dzięki niemu gwarantujemy swojemu czworonogowi maksimum bezpieczeństwa.

Czym jest kamizelka ratunkowa dla psa?

Kamizelka dla psa do pływania nazywana jest także kapokiem. Utrzymuje zwierzę na powierzchni wody przez określony czas, zależny od jej wyporności. Działa tak, ponieważ wypełniona jest lżejszym od wody materiałem. Obecnie najczęściej jest to styropian lub pianka (zazwyczaj neopren). Niegdyś kamizelek ratunkowych używali jedynie ludzie, jednak wraz ze wzrostem znaczenia zwierząt w naszym życiu, pojawiły się również modele dla nich. Kapok dla psa zwiększa bezpieczeństwo czworonogów nad wodą i poprawia ich widoczność dla innych.

Najważniejsze cechy, które musi mieć kapok dla psa

Idealny kapok powinien być niezwykle lekki i bardzo wyporny, by mógł spełniać swoją funkcję. Jego bardzo istotnym elementem jest specjalna poduszeczka pod pysk, która dodatkowo poprawia bezpieczeństwo psa i ochroni go przed utonięciem. Warto zaznaczyć, że kamizelka ratunkowa dla psa najczęściej ma intensywny kolor, np. żółty, pomarańczowy lub czerwony. Dzięki temu twój pupil jest dobrze widoczny dla ciebie, a także dla innych osób, w tym kierujących sprzętami wodnymi, np. motorówkami. Ważne, aby była ona obszyta odblaskową lamówką, żeby zwiększyć bezpieczeństwo i widoczność zwierzaka również po zmierzchu. Aby kapoki dla psa działały skutecznie, powinny być idealnie dobrane do jego wagi i wymiarów. Najlepiej jednak kierować się tym drugim kryterium, dzięki czemu łatwiej dobierzemy odpowiednią kamizelkę, która nie będzie krępować ruchów psa. Sprzyja temu także jej kształt, dostosowany do anatomicznej budowy psa. Dopasowana kamizelka nie będzie również mierzwić sierści ani jej odkształcać. Zakładanie większości modeli jest bardzo proste. Wszystko dlatego, że są one zapinane na szyi oraz pod brzuchem. Ponadto dobrze jest zwrócić uwagę na to, by kapok dla psa miał regulowane paski, np. za pomocą rzepów. Skoro o uchwytach mowa – warto, żeby kamizelka ratunkowa dla psa miała dodatkowe sprzączki, do których można przymocować smycz lub linkę. Ważnym aspektem jest także obecność specjalnego uchwytu na górze kamizelki, który pozwoli na sprawne wyłowienie psa z wody. Jest to szczególnie przydatne przy bardzo szybkich i zwinnych oraz dużych rasach.

Gdzie kupić kamizelkę dla psa do pływania?

Kapok dla psa to coraz popularniejszy produkt. Bez problemu można go kupić w większych sklepach zoologicznych. To dobre rozwiązanie, gdy kupujemy kamizelkę ratunkową dla psa po raz pierwszy, ponieważ można lepiej i łatwiej dopasować ją do jego wymiarów. Szeroki wybór kamizelek oferują także sklepy internetowe. Ceny zaczynają się już od 60 zł.

W jakich sytuacjach przydaje się kapok dla psa?

Kamizelka ratunkowa dla psa ma za zadanie ułatwić mu utrzymanie się na powierzchni. Jest bardzo przydatna w przypadku psów pływających, ponieważ sprawia, że mniej i wolniej się męczą. Jest także dobrym rozwiązaniem dla czworonogów uczących się pływać lub oswajających się z wodą. Ubranego w kamizelkę psa można przypiąć do smyczy lub linki i pozwolić mu na swobodne zapoznanie się z tonią. Co istotne, kapok dla psa idealnie sprawdza się na żaglówkach. Pływając w nim, pies jest bezpieczny i nie grozi mu żadne ryzyko, gdy niespodziewanie wyskoczy za burtę, np. zaciekawiony bojami. Przyda się również podczas spacerów z pupilem nad brzegiem morza. Niespodziewana wysoka fala nie będzie dla zwierzaka żadnym zagrożeniem.

Czy kapok dla buldoga francuskiego to obowiązek?

Mimo że w Polsce nie ma uregulowań prawnych dotyczących obowiązku posiadania kapoków dla psów, warto go kupić dla swojego pupila. Może przydać się podczas zagranicznych wojaży, gdyż w niektórych miejscach może być wymagany. Taki kapok jest przydatny także w kraju, zwłaszcza jeśli mamy buldoga francuskiego. Rasa ta ze względu na swoją budowę ma spowolnione i niezgrabne ruchy w wodzie, dlatego kapok może być zbawieniem podczas wypadów nad wodę lub na żagle. Nawet jeżeli nasz pupil świetnie bawi się w wodzie i jest wyborowym pływakiem, kamizelka do pływania dla psa może uratować mu życie, np. w przypadku nagłego skurczu mięśni czy utraty sił. Co ważne, kapok jest bardzo pomocny w przypadku dużych psów, które np. wypadną za burtę. W takiej sytuacji dużo łatwiej jest je wciągnąć z powrotem na pokład. W przypadku ciężkich psów, np. owczarków, bez użycia kapoka może to być bardzo trudne lub nawet niemożliwe.

Zobacz też:

Dzień Pierwszej Pomocy dla Zwierząt Dzikich i Domowych. Jak możemy im pomóc?

Opieka nad zwierzętami podczas urlopu. Na co zwrócić uwagę, szukając hotelu dla psów i kotów?

Pies zamknięty w samochodzie w upalny dzień. Co mówi o tym polskie prawo?

Zobacz video: Jak działa aplikacja Animal Helper?

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości