Dom

Tapetowanie ścian krok po kroku – jak zrobić to profesjonalnie?

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
IPGGutenbergUKLtd/Getty Images Jak tapetować ściany?

Obecnie panuje moda na różnego rodzaju tapety. Pojawiają się one w projektach wnętrz jako sposób na jedną ścianę lub całe pomieszczenie. Tapety wprowadzają do wnętrza oryginalny klimat, a jednocześnie ukrywają niedoskonałości ścian. Szeroki wybór kolorów i wzorów tapet pozwala stworzyć wyjątkowe aranżacje. Jak wykonać profesjonalne tapetowanie?

Tapetowanie ścian wymaga precyzji i dokładności , ale posiadając niezbędne narzędzia oraz podstawową wiedzę możemy z powodzeniem wykonać je samodzielnie. Efekt zależy od tego, jak starannie położymy tapetę i jak solidnie ją przykleimy. Na początek musimy zgromadzić potrzebne materiały, przygotować ściany oraz wybrać odpowiedni rodzaj i wzór tapety . W zależności od pomieszczenia oraz aranżacji możemy dopasować tapetę do wystroju lub stworzyć wyrazisty i oryginalny kontrast. Obecnie dużą popularnością cieszą się produkty z motywem roślinnym (np. duże kwiaty), wzory graficzne lub abstrakcje z napisami.

Jaką tapetę wybrać?

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest wybór tapety. Ze względu na materiał może to być tapeta papierowa, winylowa lub fototapeta. Bardziej nowoczesne rozwiązania to m.in. tapeta z włókna szklanego lub ekskluzywna wersja z naturalnych tkanin – tapetowanie pokoju z ich wykorzystaniem przebiega jednak nieco inaczej niż w przypadku "klasycznych" tapet. Oprócz typu materiału istotną kwestią jest wzór i kolor. W zależności od pomieszczenia możemy wybrać produkt o intensywnym odcieniu, z wyrazistym motywem kwiatowym lub geometrycznym bądź delikatne wzory na jasnym tle. Istotną kwestią jest wyliczenie odpowiedniej liczby rolek. Standardowa ma szerokość 53 cm i długość 10 m – podstawowe wyliczenie wymaga określenia liczby i długości pasów tapety niezbędnych do pokrycia ścian. Warto do wysokości ścian dodać 5 cm.

Zobacz wideo: Ile kosztuje remont i dlaczego tak drogo?

Ile kosztuje remont i dlaczego tak drogo?
Ile kosztuje remont i dlaczego tak drogo?
Dzień Dobry TVN

Co jest potrzebne do tapetowania ścian?

Gdy tapeta została wybrana i wiemy już, ile rolek będziemy potrzebować, możemy przygotować narzędzia. Z pewnością przyda się drabina, wiaderko i mieszadło do przygotowania kleju, klej do tapet dopasowany do rodzaju tapety, preparat do gruntowania, pion murarski, miarka i ołówek, nóż do tapet, pędzel, wałek lub szczotka tapicerska do dociskania tapety. Jeśli w grę wchodzi przygotowanie powierzchni ściany, niezbędne będą jeszcze: kielnia, paca, wiadro do zaprawy, szpachelka do usuwania starej tapety lub łuszczącej się farby i gładź gipsowa.

Przygotowanie podłoża do tapetowania

Zanim przystąpimy do właściwej pracy, musimy przygotować ścianę. Jej powierzchnia powinna być czysta, sucha i gładka. Niektóre wzory na tapetach są w stanie przykryć pewne niedoskonałości, ale tylko na równym podłożu mamy pewność idealnie przyklejonej i efektownie wyglądającej tapety. Ścianę dokładnie oczyszczamy ze starych tapet i farb za pomocą szpachelki oraz płynu, który pomoże usunąć pozostałości. Preparat nanosimy pędzlem na powierzchnię, czekamy 15 minut i ściągamy powłoki. Niekiedy potrzebna będzie dodatkowa naprawa ubytków, pęknięć czy rys. W tym celu warto użyć uniwersalnej masy szpachlowej, którą nakładamy szpachelką na wszelkie niedoskonałości. Na końcu gładką ścianę myjemy ciepłą wodą z detergentem. Jeśli zastanawiasz się, czy gruntować ściany przed tapetowaniem to odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Po ich wyschnięciu nakładamy grunt lub rozcieńczony w wodzie klej do tapet. Pamiętajmy, aby ze ściany usunąć wszelkie gwoździe, wkręty oraz włączniki światła i kontakty.

Tapetowanie krok po kroku

Tapetowanie ścian rozpoczynamy od przygotowania kleju i tapety. Klej rozrabiamy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Dokładnie go mieszamy, aby nie było żadnych grudek. Tapetę tniemy na odpowiedniej długości kawałki i przygotowujemy na podłodze lub na dużym stole miejsce zabezpieczone folią lub gazetą przed klejem. Są dwa sposoby nakładania kleju: pierwszy to posmarowanie klejem tyłu tapety i przyklejenie jej do ściany, a drugi to pokrycie klejem ściany i przykładanie do niej tapety. Jeszcze inna metoda polega na nakładaniu kleju zarówno na tapetę, jak i na ścianę, a następnie łączenie obu tych powierzchni. Kiedy nakładamy klej na tapetę, zawsze musimy odczekać ok. 10 minut, aby nasiąkła. Tapetowanie zaczynamy od góry, przykładając pas równo z sufitem lub paskiem, który wyznacza odstęp od sufitu. Wszelkie nierówności i pęcherzyki powietrza wyrównujemy ruchami okrężnymi, kierując się ku dołowi ściany. Jeśli tapeta ma wzory, które trzeba samodzielnie dopasować, tapetowanie staje się bardziej skomplikowane, ale wystarczy odrobina cierpliwości, by nauczyć się przycinać fragmenty tak, aby tworzyły idealną całość. Trudność może sprawić nam tapetowanie narożników lub miejsc przy oknie, ale spokojna, precyzyjna praca przyniesie zamierzony efekt.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: IPGGutenbergUKLtd/Getty Images

Pozostałe wiadomości