Ogród

Trójsklepka – pielęgnacja i uprawa

Ogród

Autor:
Adrian
Adamczyk
Trójsklepka -kwiat

Trójsklepka to bardzo interesująca bylina. Znana jest także pod nazwą „storczyk ropuszy”, a to dlatego, że osobliwy wygląd jej kwiatów bywa czasami kojarzony właśnie ze storczykami.

Ogromny wpływ na wygląd tej rośliny ma środowisko, w którym się rozwija. Dlatego już na pierwszy rzut oka często można poznać, czy odpowiadają jej warunki, w których wzrasta. Nie warto się jednak niepokoić – roślina ta nie należy do trudnych w uprawie. Największym kłopotem, który może sprawić hodowcom, jest fakt, że ślimaki wprost ją uwielbiają.

Trójsklepka – pochodzenie i wygląd

Choć trójsklepka prezentuje się dość egzotycznie, to w większości gatunków roślina ta jest niemal całkowicie mrozodporna. Wynika to z faktu, że pochodzi z położonych wysoko nad poziomem morza obszarów Azji, gdzie rośnie przede wszystkim w żyznych lasach. Naturalne siedliska tej rośliny sugerują, że preferuje ona cieniste lub półcieniste miejsca, a także żyzne i wilgotne podłoże o PH neutralnym lub delikatnie kwaśnym. Ta japońska roślina posiada łodygi, które wyrastają z krótkich rozłogów i zwykle są wzniesione, a czasami nieco łukowato się pochylają. Posiada także naprzeciwległe liście, najczęściej lancetowate, owłosione, szorstkie i obejmujące łodygę. Kolor liści jest w dużej mierze uzależniony od ilości światła, które trójsklepka otrzymuje na danym stanowisku. Intensywnie zielone liście, czyli te, które świadczą o jak najlepszym rozwoju rośliny, mogą mieć długość nawet 15 centymetrów. Roślina ma dość przeciętny wygląd, ale jej kwiaty z pewnością potrafią przykuć wzrok. Może i nie są duże (ich średnica to zaledwie 2,5–3 centymetry), ale za to ich dzwonkowaty kształt prezentuje się bardzo estetycznie. Ich wyjątkowością jest kształt pylników i znamienia słupka. Także ubarwienie kwiatów jest ciekawe – zwykle są one prawie białe, ale posiadają drobne buraczkowe plamki. Kwiaty wyrastają w kątach górnych liści, a także na szczycie pędu.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Trójsklepka dorasta zwykle do wysokości od 40 do 80 centymetrów. Okazy, które rosną w cieniu, z reguły są wyższe od roślin, którym słońce dostarcza większą ilość światła. Rodzaj trójsklepki należący do rodziny liliowatych to około 23 różnych gatunków, wśród nich są np.:

  • Trójsklepka owłosiona (łac. Tricyrtis hirta ) – "Alba", "Lightning Strike", "Masamunei", "Raspberry Blue", "Raspberry Mousse"’.
  • Trójsklepka szerokolistna (łac. Tricyrtis latifolia) – "Yellow Sunrise".
  • Trójsklepka tajwańska (łac. Tricyrtis formosana) – "Samurai".

Trójsklepka – uprawa

Zwykle podaje się, że roślina ta będzie miała najlepsze możliwości rozwoju w półcieniu, najlepiej jest wybrać takie stanowisko, na którym będzie miała co najmniej 6 godzin słońca dziennie, a w związku z tym, że lubi także stanowiska chłodne , powinno być to poranne słońce. Trójsklepka będzie się świetnie czuła w warunkach, w których do dziesiątej rano będzie ją oświetlało słońce, a od tej pory już jedynie jasny cień. Trójsklepka naturalnie występuje przede wszystkim w lasach, czyli w glebach o wysokiej przepuszczalności, ale także z niezwykle wysoką zawartością próchnicy. Aby roślina rozwijała się prawidłowo, powinniśmy się postarać zapewnić jej właśnie takie warunki. Roślinę należy nawozić. Jeśli rośnie na terenie, gdzie gleba należy do żyznych, to wystarczy jej jedynie wiosenna dawka nawozu. Jeśli jednak gleba nie jest aż tak dobra, to warto zastosować nawóz także pod koniec lipca, wybierając taki, który posiada zwiększoną ilość potasu i fosforu, a stosunkowo niewielką ilość azotu. Takie zasilenie poprawi jakość kwitnienia i sprawi, że roślina znacznie lepiej zniesie zimę.

Trójsklepka – jak przygotować ją do zimy?

Warto zacząć przygotowania jeszcze przed pierwszymi mrozami. Na glebach zwięzłych należy postawić nad rośliną duże plastikowe pudło lub donicę. W ten sposób ochronisz roślinę przed nadmierną ilością wody. Równocześnie pojemnik taki ochroni nieco roślinę przed działaniem mrozu. Na innych ziemiach powinno jej wystarczyć jedynie okrycie zrobione z liści, warstwy kompostu, trocin lub kory. Takie okrycia należy przygotować na zamarzniętą glebę, ale jeszcze przed faktycznymi mrozami. Gdy nadejdzie wiosna, również warto mieć przygotowane coś, co będzie w stanie ochronić młode rośliny przed wiosennymi przymrozkami.

Rozmnażanie trójsklepki

Trójsklepki z niezwykłą łatwością krzyżują się między sobą. Gdy nie odizolujesz roślin od siebie, nasiona dość szybko mogą dać nam roślinę-mieszańca. W domowych warunkach rozmnażanie rośliny najłatwiej będzie Ci przeprowadzić przez podział, którego należy dokonać tuż przed rozpoczęciem wegetacji. Trójsklepki nie powinno się rozmnażać jesienią, nawet jeśli celowo rezygnujemy z kwiatów. Rozmnażanie możliwe jest również poprzez wysiew nasion, jednak wówczas trójsklepki będą wymagały stratyfikacji – niezbędnej do równomiernych wschodów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Michel VIARD / Getty Images

Pozostałe wiadomości