Ogród

Piękno hibiskusów ogrodowych. "Mają niespotykanej wielkości kwiaty dorastające nawet do 30 cm"

Ogród

Rośliny nadają pięknego klimatu i niezwykłego charakteru w każdym ogrodzie i wnętrzu. Do wyjątkowego gatunku kwiatów bez wątpienia należą hibiskusy. O ich uroku opowiedziała Maja Popielarska w programie "Nowa Maja w ogrodzie".

Program "Nowa Maja w ogrodzie"

Maja Popielarska już od 16 lat przekazuje widzom swoją wiedzę na temat ogrodów i hipnotyzuje ich niesamowitymi opowieściami. Jest pasjonatką magicznego, urzekającego świata roślin, które fascynowały ją już od dzieciństwa. W programie HGTV "Nowa Maja w ogrodzie" prezentuje pomysły na to, jak zmienić ogród, a dzięki temu również życie i jego wartość – poprawić zdrowie, czerpać z radość z natury i przyczynić się do mądrych zmian w otaczającym krajobrazie. Prowadząca program pokazuje widzom także piękne miejsca, które cieszą oko miłośników roślin.

W jednym z odcinków Maja Popielarska odwiedziła pałac rodziny Festetics w Keszthely na Węgrzech. Ogrody otaczające barokowy budynek zostały utworzone w XIX wieku i reprezentują styl angielski. Czym zachwycają?

- Możemy pochwalić się wielką kolekcją hibiskusów, które rosną w gruncie . Na zimę zamiera tylko ich część nadziemna, dlatego grupa ta zaliczana jest do hibiskusów bylinowych - tłumaczył Zsolt Hobor, kierownik szklarni Pałacu Kesztheley.

Gatunki hibiskusów

Hibiskusy są spokrewnione z malwami i kwitną od sierpnia do października. Sadzone w ogrodach Pałacu Kesztheley odmiany są mieszańcami kilku dzikich gatunków z Ameryki Północnej.

- Mają niespotykanej wielkości kwiaty dorastające nawet do 30 cm średnicy. Niestety trwałość każdego z nich wynosi tylko kilkanaście godzin , stąd codziennie zbiera się tu przekwitłe kwiaty, by nie szpeciły roślin - opowiadała Maja Popielarska.

W Polsce na rabatach również można spotykać hibiskusy bylinowe. Sukcesem ich uprawy jest żyzna, dobrze zdrenowana i wilgotna gleba. Warto wiedzieć, że każdą odmianę da się własnoręcznie rozmnożyć z sadzonek pobranych w czerwcu . Ukorzeniają się dość łatwo w mieszaninie torfu, piasku i ziemi próchnicznej.

"Nowa Maja w ogrodzie" - gdzie oglądać?

Program, w którym prowadzącą jest Maja Popielarska, jest zarówno dla doświadczonych ogrodników, jak i osób, które stawiają pierwsze kroki, jeśli chodzi o uprawy roślin.

Poznajemy nie tylko tajniki uprawy roślin i dbania o zieleń, ale również możemy nacieszyć wzrok ujęciami z niesamowitych ogrodów tworzonych przez prawdziwych pasjonatów. Program "Nowa Maja w ogrodzie" możesz oglądać na kanale HGTV oraz na Player.pl .

Zobacz też:

Autor: Sabina Zięba

Pozostałe wiadomości