Ogród

"Akademia Ogrodnika" Mai Popielarskiej. Wyjątkowe gatunki roślin na łące Robinsona na Kaszubach

Ogród

"Akademia Ogrodnika" odwiedziła kaszubski ogród projektantki Agnieszki Hubeny-Żukowskiej. To duży teren o zróżnicowanych klimatach. Łąka Robinsona to jego najbardziej naturalna część. Jakie rośliny można na niej spotkać i jak o nią dbać?

"Akademia Ogrodnika" na Kaszubach

"Akademia Ogrodnika" to część programu "Nowa Maja w ogrodzie" (emisja na antenie HGTV i TVN Style). W pierwszym odcinku nowej serii prowadząca wybrała się na Kaszuby, aby zobaczyć, jak w jednym miejscu, czyli na łące Robinsona, kwitną gatunki dzikie i ogrodowe. Nazwa miejsca pochodzi od nazwiska William'a Robinson'a, który był popularyzatorem wiejskich ogrodów na przełomie XIX i XX wieku.

- Pomyślałam, że poeksperymentuję i sprawdzę, jakie byliny dałyby radę współgrać z tą roślinnością naturalną. Dosadzam tutaj przegorzany, jeżowce, fliżówki, nawłoć, ale taką odmianę ogrodową, która nie będzie się siała naokoło. Przetacznikowce mamy i one sobie dosyć fajnie dają radę - opowiedziała Agnieszka Huben-Żukowska.

Pielęgnacja ogrodu

Okazuje się, że pielęgnacja takiego ogrodu nie jest trudna. Oprócz dobrego doboru roślin, wystarczy koszenie w odpowiednim czasie i w określony sposób.

- Łąka koszona jest tylko raz w roku, wczesną wiosną, zanim wystartuje wegetacja. Dzięki przycięciu suchych roślin, już w maju jako pierwsze zakwitają niskie, wieloletnie gatunki: mniszki zwane mleczami, a także drobne narcyzy wielokwiatowe - powiedziała Maja Popielarska.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Pozostałe wiadomości