Artykuł z cyklu ''Miłe wieści'' strona główna cyklu
Miłe wieści

Zacznij od uśmiechu! Poznaj proste sposoby na rozwiązanie konfliktu  

Radosne dziewczyny

Deagreez/ Getty Images

Miłe wieści

Zacznij od uśmiechu! Poznaj proste sposoby na rozwiązanie konfliktu  

Radosne dziewczyny

Deagreez/ Getty Images

Nie ma relacji idealnych. W każdej wcześniej, bądź później pojawią się konflikty. Warto jednak czym prędzej je rozwiązywać, niż pozwolić na to, by się piętrzyły. W jaki sposób to robić? Oto najlepsze pomysły.

Jak rozwiązać konflikt?

Zawsze kluczem jest rozmowa. Już w fazie początkowych nieporozumień można uniknąć dalszego konfliktu. W jaki sposób? Jeżeli wydaje nam się, że wymiana zdań może doprowadzić do spięcia, warto na spokojnie powiedzieć o swoich obawach i wyjaśnić sprawę w pierwszym odruchu. Gdy jednak sprawa się rozwinęła i chwilowo nie rozmawiamy z drugą osobą, warto zadać sobie pytanie - jakie byłoby nasze życie bez człowieka, z którym się kłócimy? Czy naprawdę odmienne opinie są warte zerwania kontaktu?

W celu naprawienia relacji przede wszystkim należy odnowić utracony kontakt - napisać, zadzwonić, wysłać list. Może sympatycznie zagadać na ulicy. To jednocześnie najprostszy i najtrudniejszy moment, z którym nie można zwlekać. Trzeba jednak pamiętać, że przeprosiny powinny odbyć się na żywo, a podczas spotkania warto zachować spokój. Wówczas wypada szczerze powiedzieć o swoich myślach, uczuciach i wyjaśnić, dlaczego wcześniej zareagowaliśmy w taki, a nie inny sposób.

Dobrze także znaleźć kompromis i współpracować. Trzeba skupiać się na tym, co łączy, a nie dzieli, ponieważ jest to praca nad korzyściami dla obu stron. Ten proces wymaga rozumienia emocji - zarówno swoich, jak i drugiej osoby, a także umiejętności słuchania, zaangażowania, tolerancji oraz wzajemnych chęci. 

Jakie zatem są najprostsze sposoby na złagodzenie konfliktu?

  • przyznanie się błędu, przeproszenie;
  • zaproponowanie ustępstw;
  • mimika i gesty np. uśmiech oraz rozluźnienie ciała;
  • wyrażenie skruchy i pokory;
  • mówienie o własnych potrzebach i emocjach;
  • wyrażenie szczerego uznania dla oponenta, uznania prawa do odmiennego zdania;
  • propozycja wspólnego szukania pokojowego rozwiązania.

Warto dodać, że jeśli druga osoba nie jest jeszcze gotowa na spotkanie, trzeba dać jej czas. Ratowanie relacji nie polega bowiem na godzeniu się na siłę, ale na akceptowaniu i respektowaniu swoich uczuć, myśli oraz granic.

Kłótnie w związku, a budowanie bliskości

Dobrze pamiętać, że przekrzykiwanie się nie jest sposobem budowania bliskości. Kłótnia ma bowiem wtedy sens, kiedy obie strony potrafią rozmawiać w asertywny, nieagresywny sposób. Wówczas świadczy o istniejącym zaangażowaniu i wzajemnym szacunku. Warto także wiedzieć, że różnice zdań nie niszczą relacji, a ją budują. Przeciwieństwem miłości nie jest przecież gniew, a obojętność

- Parom często wydaje się, że kłótnie są znakiem, że związek się rozpada. Tymczasem gniew i frustracja nie są przecież przeciwieństwem miłości. Jest nią obojętność. Zagrożenie tkwi nie tyle w konflikcie, co w omijaniu tematów, w których się różnicie. Prawdziwym sygnałem ostrzegawczym jest moment, gdy osoby przestają ze sobą rozmawiać. Nie ma na świecie dwóch osób, które zawsze będą zaspokajały swoje wzajemne potrzeby - twierdzi Ester Boykin, psychoterapeutka zajmująca się terapią par i rodzin.

Co oznacza odpoczynek od związku? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
94
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0