psychologia

  psychologia

  Lubelska rodzina trafiła do szpitala po samodzielnie odprawianych egzorcyzmach. Co wydarzyło się za zamkniętymi drzwiami? Czy były tam przeprowadzone egzorcyzmy bez udziału egzorcysty? Co może się wydarzyć, jeśli egzorcyzmy są niewłaściwie odprawione? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: psycholog Robert Rutkowski oraz reżyser filmów dokumentalnych o egzorcyzmach i duchowości, Michał Kondrat.

  Większy dom, idealny partner i związek, awans i więcej pieniędzy. Wydaje nam się , że jeśli to osiągniemy będziemy szczęśliwi. Nic bardziej błędnego! Okazuje się, że jeśli mamy kupić rzecz a doświadczenie - powinniśmy zdecydowanie postawić na to drugie. To relacje z ludźmi i ze zwierzętami dają nam poczucie szczęścia, a nie nowa torebka, czy buty. Ale czy naprawdę? W studiu Dzień Dobry TVN gościem była Sylwia Zawada, coach szczęścia.

  Czy środki psychoaktywne mogą pomóc w leczeniu? Psychiatra Stanislav Grof jest pionierem w dziedzinie badań nad terapeutycznym zastosowaniem środków psychotropowych. Twierdzi, że dzięki wprowadzeniu mózgu w odmienny stan świadomości można odkryć nowe perspektywy psychoanalizy. Psychoterapeuta Wojciech Eichelberger nazywa go nawet drugim Jungiem. Nam opowiedział o swojej pracy i zastosowaniu LSD w psychoanalizie.

  Słowo może ranić mocniej niż pięść. Mowa nienawiści, obraźliwe słowa pozostawiają blizny na ciele. Stygmatyzują. Nasz reporter rozmawiał z Richardem Johnsonem, twórcą projektu "Weapon of Choice", o przemocy słownej, znaczeniu słów, o granicach języka i tym samym granicach inherentnego mu świata, oraz o tym, jak agresja werbalna poprzedza fizyczną.

  Życie nastolatków nie jest łatwe. Hormony buzują, wydaje im się, że nauczyciele i rodzice wiecznie się czepiają, do tego nikt ich nie rozumie i nie lubi. A najmniejsza krostka na nosie jest wielką tragedią. Na szczęście są osoby, które postanowiły pomóc nastolatkom mającym właśnie takie problemy. Są to aktorka Ilona Kucińska-Boberek i pedagog Hanna Tuczapska-Ryba. Jak to robią?

  Jacek Grudkowski urodził się kobietą, jednak był z tego powodu nieszczęśliwy, co doprowadziło go do prób samobójczych. Za każdym razem ratował go syn Paweł. W końcu Jacek zdecydował się na szczerą rozmowę z synem i zmianę płci. Obu panów gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Pawła Nowakowskiego spytaliśmy, ile potrzebował czasu, by się oswoić z nową sytuacją? Jak reagowali jego rówieśnicy? Czy Jacek jako matka różnił się od Jacka - ojca?

  Trenuje gwiazdy i ludzi biznesu. Mówi o sobie: nauczyciel, przewodnik, psycholog. Z elementarnego wykształcenia - prawnik. Mateusz Grzesiak. Co jest w nim specyficznego, że lgną do niego ludzie? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedział o tym, jak się "bryluje intelektualnie", o stolicy Madagaskaru, o transformacji, o "logarytmowaniu w szkołach", czym jest coaching, kim są jego klienci oraz o tym, jak szukać, żeby znaleźć.

  Amnezja to dysfunkcja pamięci deklaratywnej. Nie ma reminiscencji, wspomnień, faktów z przeszłości, istnieje tylko "tu i teraz". Pamięć krótkotrwała jednak pozostaje. Co rusz media donoszą o ludziach, którzy odnajdują się w dziwnych okolicznościach zupełnie nie wiedząc kim są i skąd pochodzą. Taka dolegliwość dotknęła mężczyznę znalezionego w pobliżu myjni samochodowej w Oslo. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był lekarz i szef działu nauka miesięcznika „Focus" Jan Stradowski. Jakie obszary w mózgu odpowiadają za pamięć i dlaczego nie jest to jeden obszar?

  Ślub to, według niektórych psychologów, stres porównywalny z utartą pracy czy zmianą miejsca zamieszkania. Izabela Janachowska właśnie przygotowuje się do ślubu. Czy dopadł już ją stres przedślubny? Czy zorganizuje ślub tak jak jej doradzają inni? Czy organizację tego wieczoru powierzyła wedding- plannerce? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN. Towarzyszyła jej psycholog i terapeutka par - Monika Dreger

  Podobno mężczyźni najbardziej nie lubią w kobietach zazdrości. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: psycholog Katarzyna Miller, wokalistka Lora Szafran oraz dziennikarz TVN Turbo Patryk Mikiciuk. Która zazdrość jest budująca i scalająca, a która dekonstrukcyjna? Czy Marcin Prokop lubi nudne kobiety? Czy kobieta zmienia mężczyznę? Jak Kaja Śródka zmieniła Patryka Mikiciuka?

  Ustawienia metodą Hellingera można opisać w telegraficznym skrócie tak: podczas sesji terapeutycznej osoby dzielą się swoim problemem z grupą obcych ludzi. W czym tkwi zatem jej innowacyjność? O tym w Dzień Dobry TVN: Przemysław Dobak, trener rozwoju osobistego, który pracuje metodą ustawień Hellingera oraz Jagna Ambroziak, psycholog. Czy to porządna metoda terapeutyczna posiadająca moce podwaliny i paradygmaty, czy zwykłe hochsztaplerstwo?

  Podobno każdy gest coś znaczy. Lekkie skinienie głowy, zabawa włosami podczas rozmowy, ruchy gałek ocznych, pocieranie nosa, gwałtowne mruganie. Co mówi Twoje ciało o Tobie, a co Ty o swoim ciele? Czy można poznać po mowie ciała, że ktoś kłamie? O tym w studiu Dzień Dobry TVN psychoterapeuta Robert Rutkowski.

  Bogato wyjść za mąż - to marzenie wielu kobiet. Przedsiębiorca, lekarz, prawnik - to zawody najbardziej pożądane przez kobiety. Jakiego męża chce dla swojej córki matka? O idealnym kandydacie na męża rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Dominiką Maison z Wydziału Psychologii UW i Joanną Damięcką. Znalazłyście swój ideał? :)

  Yossi Loloi sfotografował ekstremalnie otyłe kobiety nago. Ich gargantuiczne postacie jednych przerażają, inni widzą w nich idealne tworzywo do ulepienia kontrowersyjnego projektu - „Full Beauty Project”. O komentarz w Dzień Dobry TVN poprosiliśmy: psycholog Katarzynę Miller, Katarzynę Wróblewską, która gra w spektaklu „Grubasy” oraz Agnieszkę Czerwińską - byłą modelkę plus size.

  Zazwyczaj dostępne w różnego typu gazetach, masowo, w Internecie. Co one mierzą i czy w ogóle mierzą? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był: dr Konrad Maj, psycholog społeczny z SWPS.

  Przyjaźnie z dzieciństwa często pozostają nimi na całe życie. Dyrektor jednej z brytyjskich szkół podstawowych stwierdził, że małe dzieci nie powinny mieć „najlepszych przyjaciół”, bo może to rodzić konflikty. Co na ten temat sądzą goście Dzień Dobry TVN: psycholog Anna Kędzierska oraz Edyta Poncyljusz. Czy można zabronić dziecku posiadania najlepszego przyjaciela?

  Można być uzależnionym od alkoholu, Internetu, jedzenia, nikotyny, ale czy można być uzależnionym od nieszczęścia? Okazuje się, że jak najbardziej! W studiu Dzień Dobry TVN Robert Rutkowski, psychoterapeuta uzależnień, opowiedział o etiologii i genezie tego typu uzależnienia.

  O tym ,czym jest „coaching”, na czym polega, oraz czego można oczekiwać od „coacha”, rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z Izabelą Kielczyk „coachem” i psychologiem biznesu.

  Okazuje się, że czwarta orientacja seksualna nie jest tylko wymysłem psychologów i seksuologów. A jest nią aseksualizm. Wydaje sie to prawie niemożliwe, a jednak! Takie osoby także są wśród nas. O ich upodobania, a bardziej ich braku, w studiu Dzień Dobry TVNopowiedziała seksuolog Katarzyna Waszyńska. Czy aseksualiści nie chcą, czy nie mogą uprawiać seksu?

  Czego szukają mężczyźni u kobiet, a czego kobiety u mężczyzn? Czy wiążemy się wedle definicji kojarzenia wybiórczego dodatniego? Czy dobór partnerów pod kątem fizycznej atrakcyjności to norma czy, przekazywany z ust do ust, mit? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: prof. dr hab. Bogusław Pawłowski z Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego, aktorka Andżelika Piechowiak, dziennikarz Piotr Kędzierski oraz aktorka Anna Korcz.

  Nastaje moda na bycie tatą. Ojcowie coraz chętniej i częściej biorą urlopy, by opiekować się dzieckiem. Skąd ta zmiana? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Tomasz Kwaśniewski, autor „Dziennika ciężarowca” i „Dziennika taty”, oraz psycholog Maria Rotkiel.

  ''Znowu zachowałem się idiotycznie'', ''Znowu związałem się z nieodpowiednią kobietą'', "Znowu mam krótkotrwały romans", "Znowu śpię do południa", "Znowu wydaje za dużo pieniędzy". Dlaczego wciąż i wciąż nie potrafimy uczyć się na własnych błędach? Czemu tak szybko zapominamy o naszych potknięciach i brniemy w stare przyzwyczajenia? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: psycholog Danuta Golec, malarka i pisarka Katarzyna Lengren oraz tancerz i choreograf Michał Piróg.

  W studiu Dzień Dobry TVN psycholog dziecięcy Aleksandra Piotrowska wytłumaczyła w jakich sytuacjach dzieci wstydzą się za swoich rodziców. Czy dzieci często doznają uczucia wstydu za innych? Czy czują się zażenowani ich zachowaniem?

  Na samochodach, sukcesach w pracy, na wyglądzie zewnętrznym, na wypełnionym po brzegi portfelu, a może podbojach seksualnych? Na czym mężczyzna buduje poczucie własnej wartości? Co naprawdę myślą o sobie faceci? Czym jest "efekt aureoli" i do czego predestynuje? O tym w Dzień Dobry TVN: aktor Rafał Rutkowski, socjolog Tomasz Sobierajski, dziennikarz Piotr Kędzierski oraz producent muzyczny Stanisław Trzciński.

  Okazuje się, że depresja może pojawić się także przed porodem. Jakie są jej objawy oraz ile procent kobiet na nią cierpi, w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała Małgorzata Ohme psycholog, redaktor naczelny magazynu "Gaga". Czego naprawdę boją się kobiety w ciąży?

  Plotkowanie w pracy nie jest dobrze widziane przez naszych przełożonych. Nawet więcej - jest uważane za nieeleganckie i nieetyczne, a na pewno wpływające negatywnie na wyniki finansowe firmy. Czy jednak zawsze plotki to strata czasu i zwykłe wścibstwo? A może są takie, które poprawiają naszą wydajność w pracy? Okazuje się, że tak. W Holandii obmawianie innych w miejscu pracy jest wręcz pożądane. Dlaczego? W studiu dzień Dobry TVN gościliśmy psychologa biznesu Jacka Santorskiego oraz bizneswoman Dominikę Kraśko-Białek.

  Mówią o sobie, że są motylkami, spotykają się na internetowych forach i wymieniają radami ... jak nie jeść: anorektyczki. O niebezpieczeństwach związanych z anoreksją, granicą między odchudzaniem , a chorobą, a także o tym gdzie szukać pomocy spytaliśmy Elżbietę Sas z fundacji "Drzewo Życia" i Izabelę Milczanowską, która chorowała na anoreksję.

  Obok popularnego pytania: „Skąd się biorą dzieci?”, pojawiają się te zgoła inne, na miarę naszych czasów: kim była Monika Lewinsky, co to jest wojna i terroryzm? Jak odpowiadać na tego typu pytania zapytaliśmy: dziennikarkę Monikę Richardson, prawnika Barbarę Falandysz oraz psychologa dziecięcego Justynę Korzeniewską. Czy dzieci Moniki Richardson, w obliczu ostatniej burzy medialnej na jej temat, pytają o coś o co do tej pory nie pytały?

  Wykorzystujemy tylko kilka procent jego możliwości. Możemy egzystować z tylko jedną jego półkulą. Radiolog profesor Wiesław L. Nowiński od 20 lat pracuje nad stworzeniem zbioru jego map. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedział, dlaczego obiektem swoich zainteresowań uczynił właśnie ludzki mózg.