Styczeń zweryfikował moc postanowień noworocznych. Jak w nich wytrwać?

389A1690
Źródło: Dzień Dobry TVN
Postanowienia - wytrwamy czy odpuszczamy?
Postanowienia - wytrwamy czy odpuszczamy?
Nowy Rok - krok w stronę zdrowia
Nowy Rok - krok w stronę zdrowia
Kiedy wziąć urlop w 2022?
Kiedy wziąć urlop w 2022?
Co nas czeka w 2022 roku?
Co nas czeka w 2022 roku?
Nowy rok – nowy look
Nowy rok – nowy look
Podobno 7 na 10 osób podejmuje wyzwania noworoczne. Według statystyk mówcy inspiracyjnego i psychologa Jacka Walkiewicza tylko 8% z nich udaje się pozostać wiernym swoim postanowieniom i osiągnąć zamierzony cel. Dlaczego tak mało? - Są trudne do zrealizowania - ocenił ekspert.

Postanowienia noworoczne - dlaczego tak trudno je spełnić?

Gościem Dzień Dobry TVN był psycholog oraz mówca motywacyjny Jacek Walkiewicz. Ekspert pochylił się nad szeroko komentowanym w ostatnich tygodniach tematem noworocznych wyzwań. Specjalista wytłumaczył, że u większości osób lista planowanych na kolejny rok celów jest nieprzemyślana oraz nieadekwatna do rzeczywistości.

- Myślę, że noworoczne postanowienia są za duże. Jeżeli się nie trenuje żadnych postanowień w ciągu roku, to one mogą nas przerosnąć i większość osób dlatego pewnie nie dowozi ich do końca. (...) Są trudne do zrealizowania, bo w sylwestra mamy taki nastrój, że możemy wszystko, góry przynosić i mamy motywację. Motywacja jest na początku, potem ona trochę blednie, potem potrzebna jest koncepcja nawyków, które nas cały czas trzymają - oznajmił.

Walkiewicz przyznał jednak, że wyzwania podejmowane w sylwestra mają większą moc oddziaływania niż te, do których przystępuje się w ciągu roku.

- Są bardziej symboliczne. Być może mamy jeszcze wtedy większą energię, choć to się wydaje dziwne, bo to jest okres zimy, kiedy u nas akurat jest ciemno cały czas, a człowiek jest zmęczony po grudniu, kiedy kończył pracę i musiał jeszcze zrealizować cele, i sprężyć się przed świętami, a potem od stycznia planuje wielkie zmiany - analizował.

Jak wytrwać w noworocznym wyzwaniu? Porady eksperta

Według psychologa Jacka Walkiewicza ważniejsze od motywacji są zaangażowanie i samodyscyplina. Cel, do którego prowadzi nas postanowienie, musi być na tyle ważny, by dążyć do niego nawet po spadku motywacji.

- Im większa jest wizja, tym większa energia, żeby ruszyć w drogę. (...) To kwestia samodyscypliny. To jest piękne słowo, które rozwiązuje wszystkie problemy - robić rzeczy, na które się nie ma ochoty - zaznaczył mówca inspiracyjny.

Walkiewicz zachęcił do tego, by w procesie wypełniania noworocznych postanowień umieć prosić o pomoc. - Dobrze jest mieć kogoś, kto nas poprowadzi. (...) W grupie jest większa siła. Ludzie lubią patrzeć na innych ludzi, którzy robią to samo, więc trzeba się zwrócić do kogoś, kto nam pomoże - oznajmił.

Jak w praktyce rozpocząć trenowanie nawyków? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!