Jak nie odpuścić postanowień noworocznych? Poznaj porady psychologa

Osoba planuje cele na 2024 rok
Jak nie odpuścić postanowień noworocznych? Poznaj porady psychologa
Źródło: Iryna Veklich/GettyImages
Nowy rok to nowy początek i szansa na dokonanie czegoś, co od dawna chcieliśmy zrobić. Jedni planują zrzucić zbędne kilogramy, drudzy rozpoczynają naukę języka obcego. Jednak początkowe pozytywne nastawienie i zapał do pracy mogą szybko przeminąć, a kiedy nie dostrzegamy efektów, odpuszczamy. Jak temu zapobiec i wytrwać w postanowieniach? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Paulina Mierzejewska, psycholog i terapeutka.
Noworoczne postanowienia – jak wytrwać?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Postanowienia noworoczne

Obietnice, które składamy samym sobie, są dla blisko 77 proc. Polaków nieodłączną częścią noworocznego rytuału. Jednak aż 92 proc. z nas o większości wyznaczonych celów zapomina jeszcze przed końcem pierwszego kwartału. Tak wynika z badań.

- Postanawia się łatwo, ale jak mamy 10 postanowień, a nie 2 czy 3, to trudniej w tych 10 wytrwać - przyznała Paulina Mierzejewska, psycholog i terapeutka. - Druga sprawa, to że zakładamy, że mamy mało silnej woli. Uniwersytet Stanford przeprowadził badanie, które pokazało, że silną wolę też możemy ćwiczyć, więc to nie jest nasza wymówka i usprawiedliwienie. Jeżeli zaczniemy sobie odmawiać różnych rzeczy i zaczniemy trwać w jakichś postanowieniach, to z czasem to nam przyjdzie łatwiej. Tak, jak trenujemy mięśnie na siłowni, tak samo możemy trenować silną wolę. Jeżeli chcemy wytrwać w tych postanowieniach noworocznych, jeżeli chcemy, żeby jakoś nam wyszły, to musimy założyć, że zmienimy swój sposób myślenia. Nie będziemy myśleć o tym, że np. dzisiaj nie pójdę na papierosa, tylko że zależy mi na tym, żeby wytrwać 10 minut biegu bez zadyszki. Myślimy językiem korzyści, co będę z tego miał, jak to na mnie wpłynie, dlaczego tego chcę - dodała ekspertka.

Co pomaga w wypełnianiu noworocznych postanowień?

Zdaniem terapeutki warto realizować plan stopniowo, krok po kroku, a dzięki temu dostrzeżemy pierwsze, drobne rezultaty. To właśnie one będą najlepszą mobilizacją do dalszego działania.

- Miejmy mały cel, który jest realistyczny, który możemy sobie nazwać. Żeby był mierzalny w czasie, który później możemy zweryfikować. Co bardzo ciekawe, używajmy technologii, które nam pomogą. Jest mnóstwo aplikacji w telefonach, prowadźmy dzienniczek, zapiszmy to. Jeśli coś zapiszemy, to to lepiej utrwala się w naszej głowie i łatwiej później do tego sięgnąć - radziła psycholog. - Fajnym zobowiązaniem, który ja lubię, jest nauka czegoś nowego, np. pływania, języków obcych. By w tym wytrwać i nie stracić siły, warto korzystać np. z jakichś swoich własnych dzienniczków, aplikacji, by zobaczyć te efekty. Jak nie zobaczymy efektów, tej drogi, którą przeszliśmy, to bardzo łatwo odpuścimy - podkreśliła Paulina Mierzejewska.

Czy opowiedzenie bliskim lub obserwatorom w mediach społecznościowych o naszych planach, będzie dodatkową motywacją?

- Możemy obwieścić światu, co postanawiamy, w którym kierunku idziemy. Czasami pomagają w tym social media. Co się okazuje, gorzej jest nam zawieść innych niż nas samych. Kolejna rzecz, żeby się nie zapętlić w takim zero-jedynkowym myśleniu. To, że raz się potykam, to nie znaczy, że całe moje postanowienie jest do niczego - wskazała nasza gościni.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Iryna Veklich/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana