Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych? Mateusz Grzesiak podpowiada

kartka wsadzona do maszyny do pisana
Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?
Źródło: Nora Carol Photography/Getty Images

Wraz z nadejściem kolejnego roku część z nas stawia przed sobą nowe wyzwania. Obiecujemy sobie, że zaczniemy więcej się ruszać lub rzucimy palenie. Choć nasze chęci są szczere, to z realizacją planów bywa już różnie. Czy warto robić postanowienia noworoczne? Jak w nich wytrwać? Na ten tematem porozmawialiśmy z dr Mateuszem Grzesiakiem, psychologiem, wykładowcą i konsultantem.

Czy warto robić postanowienia noworoczne?

Katarzyna Oleksik, dziendobry.tvn.pl: Po co robimy postanowienia noworoczne?

Dr Mateusz Grzesiak, psycholog, wykładowca i konsultant: Bo chcemy zmienić swoje życie na lepsze. Ludzie traktują tę datę w sposób bardzo symboliczny. Badania pokazują, że największą motywację do zmian mamy właśnie na przełomie roku. Uważamy, że możemy coś zacząć od początku. Zerwać z czymś i zrobić coś nowego. Szacuje się, że takie postanowienia podejmuje 50 procent Polaków. Częściej robią to młodsi niż starsi. Co ciekawe, zwyczaj jest stary, bo postanowienia noworoczne robili już Babilończycy 4000 lat temu.

Metamorfoza pani Aleksandry

Metamorfoza pani Aleksandry

DD_20211231_Metamorfoza_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowy rok – nowy look
Nowy rok – nowy look
Jaki sylwester, taki cały rok
Jaki sylwester, taki cały rok

Kto częściej - kobiety czy mężczyźni - wyznaczają sobie cele na nowy rok? Co najczęściej chcemy w sobie zmienić?

Według badania przeprowadzonego przez Brytyjczyków mężczyźni i kobiety mają te same 4 najpopularniejsze postanowienia noworoczne: ćwiczyć więcej, zdrowiej się odżywiać, schudnąć, oszczędzać pieniądze. Kobiety w Wielkiej Brytanii skupiają się nieco bardziej na tematach związanych ze zdrowiem niż mężczyźni, w szczególności na odchudzaniu (44 proc. kontra 34 proc.). Mężczyźni w porównaniu z kobietami w Wielkiej Brytanii (odpowiednio 16 proc. i 11 proc.) koncentrują się bardziej na realizowaniu ambicji zawodowych (23 proc.) lub ograniczaniu picia (19 proc.).

Polacy najczęściej chcą schudnąć i rzucić palenie. Chcemy też spędzać więcej czasu z rodziną, zdrowiej się odżywiać, znaleźć nowe hobby, nauczyć się języka obcego.

Czy początek nowego roku to odpowiedni czas na zmiany?

Dlaczego uważamy, że początek nowego roku to najlepszy czas na zmiany?

Badania mówią, że ludzie mają większą motywację do realizacji celów, gdy zaczynają w określone dni - początek roku, miesiąca, tygodnia. Te dni mają znaczenie symboliczne, bo kojarzą się z zaczynaniem od nowa, czyli zerwaniem z przeszłością. Zjawisko to nazywa się efektem świeżego startu - chodzi o to, by zerwać z przeszłością, zacząć nową, lepszą przyszłość. W te dni jesteśmy bardziej zaangażowani, zmotywowani, zdyscyplinowani. Co ciekawe, najwięcej wyszukiwań słowa "dieta" jest w okolicach nowego roku, na początku miesiąca i zaraz po różnych świętach (np. urodzinach czy 1-ego maja), wtedy też chętniej odwiedzamy siłownie.

Dlaczego większości z nas nie udaje się zrealizować swoich planów? To kwestia słabej woli, czy może nierealnych oczekiwań?

Powodów jest wiele. Po pierwsze ludzie nie wiedzą, jak prawidłowo planować. Jak to zrobić mówię w mojej najnowszej książce "Bądź skuteczny". Po drugie, nie mają motywacji do wysiłku. Jeśli ktoś ma jakiś problem – chce rzucić palenie, czy nauczyć się nowego języka, musi podjąć pracę, wysiłek, a to jest trudne. Dlatego szybko się poddajemy. To wpływa zaś na poczucie porażki. W trakcie mogliśmy zmienić plany, zrezygnować z nich, pójść w innym kierunku, stwierdzić, że coś jest za trudne albo że tego już nie chcemy. Za tym wszystkim, coś stoi. Powinniśmy znaleźć przyczynę kłopotów, wyciągnąć wnioski, zmienić nasze nastawienie i - jeśli chcemy - kontynuować działania.

Tylko 9 proc. osób z powodzeniem dotrzymuje postanowień noworocznych. Niemal 23 proc. osób zrezygnuje do końca pierwszego tygodnia, 64 proc. po pierwszym miesiącu (według badania przeprowadzonego wśród obywateli Australii i Wielkiej Brytanii), a 81 proc. podda się przed końcem roku. Według Strava aplikacji do śledzenia biegania i jazdy na rowerze, większość ludzi rezygnuje w drugi piątek miesiąca. Nazwano go "dniem rezygnacji".

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Jak robić postanowienia, żeby faktycznie w nich wytrwać?

Należy określić konkretny cel i stworzyć plan działania, monitorować postępy, przygotować się na problemy, nagradzać się za małe kroki w kierunku zmiany i nie bać się prosić o wsparcie bliskich, którzy dopingują nas w osiągnięciu celu. W wytrwaniu pomagają nam takie metody jak: zobowiązanie publiczne - opowiedzenie innym o naszych planach, pozytywnie sformułowany cel - co, jak i kiedy zamierzamy osiągnąć, zapisanie postanowień, mierzenie postępu w drodze do osiągnięcia zamierzonych celów, gotowość do zmiany, jeśli coś nie idzie zgodnie z naszymi założeniami, a także przestrzeganie przyjętego planu.

Co zrobić, kiedy dopada nas kryzys i chcemy odpuścić? Jak się zmotywować i zrealizować swój plan?

Znaleźć przyczyny tego kryzysu. Zadać sobie pytania: co czuję i z czego to wynika. Dzięki temu możemy znaleźć źródło problemu, przeanalizować go i uwzględnić zmianę w naszej motywacji, czy okolicznościach zewnętrznych. Kryzys nie pojawia się bez powodu. Nie unikajmy konfrontacji z nim, ale potraktujmy go jako źródło informacji o nas samych, które trzeba wziąć pod uwagę.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości