Jak rozpoznać narcyza? "To są sytuacje, kiedy ta osoba się do nas nie odzywa"

389A8813
Źródło: Dzień Dobry TVN
Cała prawda o Narcyzie
Cała prawda o Narcyzie
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Na początku czarujący i kochany, potem zdolny do kłamstw, manipulacji i zimnej kalkulacji - taki jest popularny wizerunek narcyza. O tym, dlaczego wiążemy się z partnerami przejawiającymi cechy narcystyczne i czym one się charakteryzują, porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z coachem Magdaleną Juchniewicz oraz psychologiem Maciejem Gałowiczem.

Jak rozpoznać narcyza w relacji miłosnej?

- Czujemy się rozkochani, zadowoleni. Czujemy się jak w bajce. I ta dynamika się zmienia - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Magdalena Juchniewicz, współautorka książki "Wrażliwiec to ja. Jak radzić sobie w życiu, będąc wysoko wrażliwą osobą" oraz kobieta, która ma za sobą nieudany związek z narcyzem.

To skrótowe, ale niezwykle celne zobrazowanie relacji z osobą przejawiającą cechy narcystyczne. Znajomość z kimś takim z początku wydaje się spełnieniem wszystkich marzeń - jest bezproblemowa, idealna, wręcz nierealna. Dopiero w późniejszej fazie pojawiają się trudności, których nie da się w żaden sposób przeskoczyć. Rezultatów nie przynosi nawet rozmowa, ponieważ jednym z podstawowych narzędzi manipulacji narcyza jest ucieczka przed dyskusją i karanie partnera ciszą.

- To są wielotygodniowe sytuacje, kiedy ta osoba się do nas nie odzywa. My też przestajemy się w pewnym momencie odzywać. (...) Kolejna rzecz, to jest tzw. gaslighting. Mówimy, że coś jest niebieskie, wiemy, że tak jest, a jest nam wmawiane, że jest to białe. Dochodzi do dysonansu poznawczego w tej relacji. Przyłapujemy tę osobę na kłamstwie, na różnego rodzaju manipulacji - wyjaśniła ekspertka.

Narcyz - skąd się bierze? Dlaczego do niego lgniemy?

Magdalena Juchniewicz zaznaczała, że związek partnerski tworzą dwie osoby. Ten, kto nawet nieświadomie decyduje się na relację z narcyzem, zagłusza w sobie osobowościowe braki.

- Dochodzi do współuzależnienia jednej i drugiej strony. Chciałabym, żebyśmy tutaj jasno powiedzieli, że łączą się dwie osoby, które mają deficyty i gdzieś nawzajem się uzupełniają, więc to nie jest tak, że jest po jednej stronie osoba, która ma problem, tylko po drugiej stronie jest też ktoś, kto bierze - uświadamiała gościni Dzień Dobry TVN.

Psycholog Maciej Gałowicz wspomniał również, że narcyzm jest chorobą, a beznadziejność tego zaburzenia została przedstawiona między innymi w mitologii greckiej. - Dla mnie dramatyczne, jeśli chodzi o tę postać [Narcyza - przyp. red.], jest fragment mitu, gdzie on mówi do nimfy Echo: "Umrę, ale ciebie nie pokocham". Oni [osoby z przejawami narcyzmu] w większości nie są w stanie zatrzymać pętli mściwości, niszczenia i zabijania miłości - wytłumaczył specjalista.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?