psychologia

  psychologia

  Marcin Prokop przytoczył w programie sytuację ze Świnoujścia. 8-latek, który nie mógł znieść kłótni rodziców, chciał opuścić mieszkanie przez okno. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Psycholog Marzena Mawricz wyjaśniła w naszym programie, jak kłótnie rodziców wpływają na psychikę dziecka oraz, jak powinniśmy się zachować, gdy dojdzie do ostrej wymianie zdań przy pociesze.

  Pandemia koronawirusa trwa. Jak to znosimy? Według psychologa niepewność i niewiedza o tym, co będzie dalej w kluczowych aspektach życia, budzi lęk. U wielu osób towarzyszy temu poczucie braku nadziei na powrót do normalności. Jak sobie poradzić w trudnej sytuacji i gdzie szukać pomocy?

  Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Huawei startują z projektem "Wsparcie psychologiczne online dla dzieci", który ma na celu udostępnienie bezpłatnie zdalnej, profesjonalnej pomocy psychologicznej, terapeutycznej i prawnej dzieciom, młodzieży i ich rodzinom - niezależnie od tego, gdzie mieszkają. Psycholożka, Agnieszka Nawarenko opowiedziała o tym przedsięwzięciu.

  Trochę w żartach, trochę z przymrużeniem oka powtarza się, że to pierwsze dziecko najbliższe jest rodzicom, a najmłodsze jest rozpieszczane. Badań, ale też stereotypów dotyczących rodzeństwa jest wiele. My chcemy sprawdzić, jak różne traktowanie dzieci w rodzinie, może wpływać na późniejsze relacje rodzeństwa. Co my jako rodzice możemy zrobić, żeby tych relacji naszym dzieciom nie zepsuć? Temat ten przybliżyła nam psycholog Monika Dreger

  Dlaczego często jest tak, że to samo wydarzenie pamiętamy inaczej? Co warto pamiętać, a co lepiej zapomnieć? Czy pamięć można ćwiczyć i jakie są jej rodzaje? W Dzień Dobry TVN o tym, jak działa pamięć opowiedział nam Miłosz Brzeziński.

  Aleksandra Woźniak jest aktorką znaną z wielu filmów i seriali. Kilka lat temu przeprowadziła się z Warszawy do Gdańska. Dlaczego? Okazuje się, że Ola studiuje teraz psychologię. Z jakiego powodu postanowiła zająć się tą dziedziną? Czy to znaczy, że ma zamiar porzucić aktorstwo? Aktorkę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Randki, zwłaszcza te pierwsze, bywają stresujące. Razem z dziennikarzem Marcinem Sawickim i psycholożką Jagną Ambroziak postanowiliśmy wziąć pod lupę randkę i podpowiedzieć Wam, co zrobić, by randka była udana. Swoją randkę pozwolili nam podejrzeć z bliska Sylwia i Bartek. Dlaczego walentynki nie są dobrym dniem na pierwszą randkę? Dlaczego warto partnera obdarować nawet drobnym prezentem? O czym najczęściej nie myślimy podczas pierwszej randki? Jakie wrażenie zrobił na Sylwii Bartek? I wreszcie, kto na randce powinien więcej mówić?

  Wiele osób ma niskie poczucie własnej wartości. Jak je zbudować? Zdaniem Marcina Prokopa należy odciąć się od Facebooka. Czy tego samego zdania były: psycholog Małgorzata Ohme i psycholog społeczna Joanna Heidtman? Od gości Dzień Dobry TVN dowiedzieliśmy się również, czy poczucie wartości wyniesione z domu można potem utracić.

  Są sygnały świadczące o tym, że dany związek nie będzie udany. Na co więc powinniśmy zwracać uwagę? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psychoterapeutką dr Mają Polikowską-Herman, wokalistką Agatą Nizińską i mistrzem świata w windsurfingu Wojtkiem Brzozowskim.

  Każdy z nas ma w pracy stresujące momenty. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psychologa biznesu Tomasza Jamroziaka, aby powiedział, czy każdy rodzaj stresu jest niebezpieczny dla zdrowia i jak radzić sobie z długotrwałym stresem związanym z życiem zawodowym. Obok niego na naszej kanapie usiadł strażak Błażej Klęczar. Zapytaliśmy go, jak odreagowuje stres i czy strażacy czasami potrzebują pomocy psychologa.

  Nie jest tajemnicą, że piosenkarka Katarzyna Cerekwicka studiuje psychologię. Kiedy uzyska tytuł magistra? Planuje otworzyć własny gabinet? Czy była kiedyś na sesji u terapeuty, coacha lub psychologia? Z piosenkarką i studentką rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Blue Monday to jedyny dzień w roku, kiedy mamy społeczne przyzwolenie na bycie smutnym. Jak radzić sobie w świecie, w którym naszym obowiązkiem jest ciągłe bycie wesołym i pełnym energii? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psychoterapeutę Mateusza Ostrowskiego.

  Dlaczego śmieszą nas filmy w internecie, które pokazują czyjeś spektakularne upadki, zwłaszcza gdy przytrafiają się osobom znanym? Pytanie to zadaliśmy dziś, w studiu Dzień Dobry TVN, Michałowi Pirógowi i Małgorzacie Godlewskiej, która jest psychologiem społecznym.

  Według psychologów - mężczyzna potrzebuje jedynie ułamka sekundy, by stwierdzić, czy kobieta jest atrakcyjna. Czy zgadzają się z tym, goszczących w Dzień Dobry TVN: mister Polski 2014 Rafał Maślak, aktor Rafał Rutkowski i kucharz David Gaboriaud? Panowie powiedzieli nam również, na jakie części ciała kobiet zwracają uwagę i, co ich zniechęca do pań.

  Wiele osób korzysta z usług znachorów i wróżek, wierząc, że ci ustrzegą ich przed chorobami i nieszczęściami. Niestety dają się naciągnąć przez niektórych uzdrowicieli i kabalarzy na spore sumy pieniędzy. Pani Alina M. dała znachorce ponad pół miliona złotych, by ta ochroniła jej dzieci przed chorobą nowotworową! Z gośćmi Dzień Dobry TVN: antropologiem Łukaszem Maurycym Stanaszkiem i psycholog Magdaleną Chorzewską zastanawialiśmy się, dlaczego ludzie nadal wierzą w przepowiednie i wróżby.

  Niektórzy boją się pająków, inni mają lęk wysokości, ale są i tacy, którzy odczuwają strach przed rozmową telefoniczną. W Dzień Dobry TVN psycholog społeczny Beata Bianca-Kotoro powiedziała, skąd bierze się telefobia.

  Postanowiliśmy sprawdzić, jak dzieci postrzegają niepełnosprawność, a zarazem odpowiedzieć na pytanie, jak "oswoić" dziecko z niepełnosprawnością. Anna Maruszeczko, wspólnie z naszymi gośćmi: Aleksandrą Piotrowską i Agnieszką Kossowską, zastanawiała się jakie błędy popełniamy najczęściej w kontaktach naszych dzieci z osobami niepełnosprawnymi i jak w najprostszy sposób wytłumaczyć młodemu człowiekowi czym jest niepełnosprawność.

  W ciągu 48 godzin produkujemy w sieci więcej danych, niż od początku powstania cywilizacji do roku 2003. To dość niepokojące, czy mamy zatem powody do obaw? Gościem Dzień Dobry TVN był psycholog Igor Rotberg, który przybliżył nam zjawisko przeładowania informacją. Na czym polega "syndrom przeładowania informacją" i jakie są jego objawy? Czy w erze natłoku informacji ciężko budować własne opinie? Dlaczego irytuje nas brak "lajków"? Jak korzystać z dzisiejszych technologii, by nie oszaleć?